7 věcí, které nám bohužel nikdo neřekl o výchově puberťáků

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  6. března  2017 
   06:00

  Máte-li doma dospívající děti, pak víte, že život s nimi je jak na houpačce. Jednou udělají něco bláznivého, takže si tiše něco pomyslíte, pak se chovají jako přemoudřelé opice, jindy vás objímají, jako by se blížil konec světa, a za okamžik vám vmetou do obličeje, že jste trapní rodiče. Tyhle věci byste měli vědět předem!

 • 1. Dělají (a říkají) hlouposti. Všichni a často (nebo neustále)

  ...

  Nechávají špinavé ponožky na zemi u postele, nesnědené svačiny pod polštářem a suší si mokré oblečení na koberci ve svém pokoji. Neustále na všechno říkají: „Neřeš to.“ Případně nemluví vůbec. Proč taky, že?

 • 2. Očekávají, že s nimi budete zacházet jako s dospělými

  ...

  Když nutně potřebují peníze na lyžařský zájezd se školou, peníze na svačinu, pití nebo nové boty či sukni (kterou nutně potřebují), se tváří jako roztomilé děti, do kterých byste nikdy neřekli, že dokážou pěkně kousnout. Jinak by rádi, abyste je brali jako dospěláky hlavně v těch věcech, které jim zakazujete. Když se to ale hodí, rádi používají výmluvu typu „jsem přece ještě dítě“, aby dostali to, co chtějí.

   

  5 vět, které stačí říct, a dítě se přestane vztekat a stále něco chtít

  5 vět, které stačí říct, a dítě se přestane vztekat a stále něco chtít

  Zastavit blížící se záchvat vzteku je umění. Zkuste to s těmito pěti jednoduchými větami. Prý jsou naprosto spolehlivé a děti po nich přestanou plakat…celý článek

 • 3. Dělají, že vás neznají, a nechtějí s vámi nikam chodit

  ...

  Jet s vámi k moři nebo na výlet? Pfffff, ani náhodou! Válet se s matkou na pláži a mazat jí záda? Jste spadli z višně, ne? Ovšem druhý den se vás budou držet silně za ruku, to když jim budou trhat zuby moudrosti, případně brát krev. To jsou jim mámy dobré!

 • 4. Zapomenou všechno, co jim řeknete – do pěti sekund

  Autor: iStock

  Tzv. pubertální forma alzheimera, dalo by se říct. Ale oni to nedělají schválně ani to nedělají z toho důvodu, že by nás, rodiče, ignorovali nebo že by je nezajímalo, co jim říkáme. Prostě to tak je a musíme to tak brát. Možná když by si to někam zapsali, nezapomněli by to. I to je ale sporné.

 • 5. Dávají nám šanci naučit se znova to, co jsme po odchodu ze školy radostně zapomněli

  ...

  Jak naivní myslet si, že už nikdy nebudeme potřebovat algebru, goniometrické funkce či větný rozbor, ale když začnou dospívající děti zoufale žadonit a prosit o naši pomoc, nezbývá než se znova ponořit do středoškolských učebnic. Děkujeme, děti, že nám to děláte!

   

  Vtipný otec čtyř dcer taky uvízl v karanténě. Co ho vážně zaskočilo?

  Vtipný otec čtyř dcer taky uvízl v karanténě. Co ho vážně zaskočilo?

  Brit Simon Hooper, otec čtyř dcer, je už nějakou dobu hvězdou internetu. Teď na Instagram dává fotky ukazující, jak jeho rodina zvládá karanténu kvůli…celý článek

 • 6. Mají vás rádi, ale nebudou se s vámi nikde chlubit

  ...

  Vzpomínáte, když byly vaše děti ve školce, jak byly šťastné, že pro ně jdete? A ještě volaly: „To je MOJE maminka!“ A byly pyšné na to, že vás mají. V pubertě by nejraději dělaly, že jsou sirotci. Ukazovat se s vámi na veřejnosti? Ani omylem, byly by za trapňáky. Možná tak půl kilometru od školy, kde už vás nemůžou spatřit kamarádi, se k vám budou mít.

 • 7. Budou vás „zásobovat“ strachem a úzkostí

  ...

  Hormony s nimi cloumají a kvůli tomu jste permanentně vystaveni stresu, co by se tak asi zase mohlo stát. Kdy zase zalžou, kdy zase přijdou pozdě domů, kdy se pozvrací po večírku atd. Budou kroutit hlavou a nechápat, proč jste tak nespravedliví a nikam je nechcete pustit, natož jim dovolit dívat se po půlnoci na erotický film (když druhý den jdou do školy). Nakonec puberta ale přece jen pomine a možná se i dočkáte omluvy, nebo aspoň pochopení.

   

   

  Co je horší? Mít doma dospívajícího šprta, nebo flákače?

  Co je horší? Mít doma dospívajícího šprta, nebo flákače?

  Rodiče flákačů budou pravděpodobně toužit po tom, aby jejich náctiletí seděli u psacího stolu a snaživě zírali do učebnice (jakékoli), ovšem rodiče…celý článek

  6 zásad líného rodiče: Naučte se je také, protože to se vážně vyplatí

  6 zásad líného rodiče: Naučte se je také, protože to se vážně vyplatí

  Snažíte se dětem od rána do večera vymýšlet program, aby se nenudily a něco se naučily? Nebo si naopak vyčítáte, že pro ně kolikrát v tomto ohledu…celý článek