Kde se učí o sexu už ve školce? Takhle vypadá sexuální výchova ve Vatikánu, ve Švédsku či v Číně

 • Sdílej na facebooku
  11. listopadu  2016 
   06:00

  Pokud právě teď přemýšlíte o tom, jak se svým dítětem mluvit o sexu, pak se inspirujte tím, jak to dělají v jiných zemích. Každopádně někdo to děti naučit musí a nejlepší je, když to budete vy. Jak to tedy vypadá se sexuální výchovou jinde? 

 • Velká Británie

  ...

  Sexuální výchova a vztahy jsou povinné pro všechny žáky od jedenácti let výše. Ovšem velmi často jsou tyto lekce považovány jen za formální aktivitu, která se zařadí ve výuce na konci roku do jedné hodiny a tím to hasne. Navíc mají rodiče možnost děti z této hodiny omluvit, pokud mají námitky k předmětu. A dělají to hodně často. Britští rodiče prostě nechtějí, aby se děti těchto hodin účastnily. Nechávají tak své potomky, aby se vzdělávali v oblasti sexu sami z jiných zdrojů.

 • Nizozemsko a Skandinávie

  ...

  V chladné Skandinávii, kde je hodně zima, není překvapením, že lidé velmi často myslí na sex. V Holandsku se děti začínají učit o sexu už v mateřské školce během jednoho týdne na jaře. Norsko má zase svůj „Puberteten“, což je vlastně vesele explicitní edukativní série videí zaměřená na osmi- až dvanáctileté děti, která by možná šokovala i předplatitele Cinemaxu. A ve Švédsku zase pouští dětem v základních školách videa o jejich intimních partiích (nazývají je snoop a snippa) a teprve na vyšších stupních se věnují sexuální výchově podrobněji. Tyhle snahy se ale bohatě vyplatily. Norsko i Nizozemí mají nejnižší počet těhotenství mladistvých na světě!

  Video dětem ukazuje rozdíly mezi mužem a ženou • VIDEO: 

 • Čína

  ...

  V Číně žije více než miliarda Číňanů, takže je pravděpodobné, že většina z nich asi ví, jak se dělají děti. Přesto mají i Číňani problémy se sexuální výchovou. Komunistická strana v čele s jejím vůdcem Maem byla tak moc prudérní, že sex byl v podstatě jedno velké tabu. Teprve koncem osmdesátých let se sexuální výchova stala povinným předmětem – ovšem až na vysokých školách. I proto jsou v současnosti některé čínské ženy ochotné zaplatit polovinu své mzdy za soukromé sexuální hodiny.

 • Jižní Afrika

  ...

  Sexuální výchova je dnes v této zemi otevřenější, na rozdíl od doby, kdy se apartheid (politika rasové segregace) snažil odradit obyvatele od sexuálních styků mezi rasami. Ovšem oficiálně je v JAR sex prezentován jako riskantní a důraz je kladen na riziko (zejména HIV/AIDS, případně nechtěné těhotenství či sexuální násilí). Hlásá se zde také, že vše, co není „hetero“, není přirozené. Není tedy žádným překvapením, že většina studentů v jižní Africe považuje hodiny sexuální výchovy za nudné a nedůležité. Mladí si totiž myslí něco jiného: sex je především zábava.

 • Latinská Amerika

  ...

  Obecně se lidé domnívají, že Latinoameričani jsou sexy a plní vášně, kteří neznají hranice. Ovšem není to tak docela pravda. Například Argentina poskytuje bezplatné antikoncepční prostředky pro každého nad 14 let, nicméně konzervativní postoje nadále blokují sexuální výchovu ve školách. V Salvadoru například ve školách žádná sexuální výchova neexistuje, možná i proto je zde největší počet těhotenství dospívajících v regionu. Pouze Kuba má povinnou sexuální výchovu, a to už od předškolního věku až po vysokou školu. Taky zde mají nejméně nechtěných těhotenství mladistvých a také pohlavních nemocí.

 • Vatikán

  ...

  Divíte se? Ano, už i Vatikán má sexuálně edukativní programy. A to díky současnému papeži Františkovi, který tuhle oblast tak trochu revidoval a vydal pokyny pro sexuální výchovu. Pravda, nová pravidla vyvolala polemiku po celém katolickém světě. A ani ne tak kvůli tomu, že je sexuální výchova ve školách, ale proto, že sám papež argumentoval v její prospěch. Konzervativní kritici říkají, že kvůli těmto pokynům přechází odpovědnost za sexuální výchovu z rodiny do škol, mají ale i jiné námitky: vadí jim, že sexuální výchova probíhá pro dívky a chlapce současně, že nepodporuje celibát a výslovně nezakazuje cizoložství, masturbaci a používání kondomů.

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku