Věty, které byste měli říkat dětem každý den. Proč je to tak důležité?

 • Věty, které byste měli říkat dětem každý den. Proč je to tak důležité?
  Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  28. února  2019 
   06:00

  Přes den s dětmi promluvíme stovky slov a vět. Někdy je prohazujeme ze setrvačnosti, zvyku nebo jen tak preventivně. Ale těchto pár vět bychom si měli zapsat za uši: mají totiž pozitivní vliv na vývoj našich ratolestí. A hlavně: přinášejí lepší porozumění. O které se jedná?

  Možná to zní jako klišé, ale děti musí cítit rodičovskou lásku každý den. Už dlouho předtím, než vysloví první slůvka, nám rozumí – především díky tónu hlasu, očnímu kontaktu nebo tělesné blízkosti.

  A pocit, že je někdo miluje, vychází především v tak malém věku z toho, že někdo slyší na jejich pláč nebo volání a uspokojí hned jejich potřeby. Takový základ jim dodává pak větší důvěru a motivaci objevovat svět.

  Samozřejmě že ne vždycky to je tak jednoduché. Třeba když dítě už po desáté ukolébavce odmítá zaplout do pelechu nebo i přes klidné varování pohazuje špagety po místnosti. Vaše vybuchnutí je přirozené a lidské.

  Přesto do jisté míry je to špatně. Děti až do deseti let nedokážou určit rozdíl, že „maminka nemá ráda moje chování“ a „maminka mě nemá ráda“. V každém případě je potřeba i v takových situacích zachovat klid, zůstat objektivní a důsledně říct: máme tě rádi, ale teď se nechováš hezky.

  A místo nekonečného chození za volajícím potomkem mu dát jasný signál: sama jsem unavená a chci jít spát nebo si číst knihu. Náš večerní rituál je u konce a je potřeba spinkat.

 • Věřím, že to zvládneš

  Video se připravuje ...
  Pětiletá holčička si sama vytrhla zub pomocí luku • VIDEO: 

  Nejen děti milují pocit, že něčeho dosáhly. Přináší jim to nejen další motivaci, sebedůvěru, ale také šťastný pocit, že se jim něco podařilo. Podporujte proto své děti v jejich odvaze něco dělat samy. A nereagujte zklamaně, že jim to nakonec neklaplo.

  „Úkolem rodičů je nasadit takové cíle, aby jich dítě mohlo dosáhnout,“ píše americký expert na výchovu Jim Taylor ve své knize Your Children Are Listening. Přitom takový den je plný předem úspěšných úkolů jako třeba oblékání, připravení příborů na stůl, pomoc při nakupování, omývání zeleniny atp.

  Náš syn se například dlouhou dobu nechtěl ráno oblékat. Prostě ležel polosvlečený na posteli a kňoural, že potřebuje pomoc. V takovém případě úžasně zafungovalo, když jsem za ním přišla a důrazně a klidně řekla: „Já vím, že se umíš oblékat úplně sám. Věřím, že to zvládneš. A budu v kuchyni, kdybys nevěděl si s něčím rady.“

  Co si o nás skutečně myslí osmileté děti? Přečtěte si pravdu

  Co si o nás skutečně myslí osmileté děti? Přečtěte si pravdu

  Osmiletí školáci jsou vlastně ještě dost malí, ne? Jenže oni si to nemyslí. My bychom jim ještě kupovali hračky, oni touží spíše po mobilech a tabletech.…celý článek

 • Chyby jsou povolené

  Vaše dcera vás přesvědčí, že růžová je dobrá.
  Vaše dcera vás přesvědčí, že růžová je dobrá.
  Autor: Shutterstock.com

  Člověk se chybami učí. Málokdo si přiznává, že tahle průpovídka platí u dospělých i u dětí. Nikdo neočekává, že děti budou umět všechno hned. A pouze ten, kdo dělá chyby, se učí i řešit problémy a zlepšovat se.

  Proto se nerozčilujte, když vaše ratolest v jeden den několikrát rozlije mléko na stůl nebo si špatné obléká boty, i když to už dělala několikrát předtím.

  „To, co děti později potřebují,“ píše Taylor ve své knize, „není schopnost perfektně jezdit na kole nebo malovat krásné obrázky, ale vůli vyzkoušet něco nového, beze strachu z neúspěchu.“

 • Ukaž, co jsi udělal

  Video se připravuje ...
  Batolata se povídají se svým odrazem v zrcadle • VIDEO: 

  Témata pochvaly nebo korekce jsou během dětského vývoje na pořadu dne. Málokterý dospělák se ubrání oné větě: „To je krásné, to se ti povedlo.“ Ale jak tvrdí Jim Taylor, tahle věta úplně ignoruje samotné dítě. Nereflektuje jeho výsledek.

  Děti často vůbec netuší, jak ke svému výsledku dospěly, a ani to, jak by to mohly příště udělat lépe. Proto Taylor doporučuje, když k vám přiskotačí dítě se svým obrázkem plným čmáranic nebo chce ukázat, jak samo vyšplhá na houpačku, jednoduše popisovat to, co skutečně vidíte. Tím mu dáte najevo svou pozornost i zpětnou vazbu, jak se mu to vlastně povedlo.

  Další věty, které vaše děti potřebují slyšet, najdete ZDE na webu Maminka.cz

  Co si o nás skutečně myslí osmileté děti? Přečtěte si pravdu

  Co si o nás skutečně myslí osmileté děti? Přečtěte si pravdu

  Osmiletí školáci jsou vlastně ještě dost malí, ne? Jenže oni si to nemyslí. My bychom jim ještě kupovali hračky, oni touží spíše po mobilech a tabletech.…celý článek

/
Autor: Maminka.cz
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku