5 typů matek: Kam patříte vy? Jste perfekcionistka, nebo komplic?

 • 5 typů matek: Kam patříte vy? Jste perfekcionistka, nebo komplic?
  Jaký typ matky jste?
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  1. března  2019 
   06:00

  Když se vám narodí dítě, nikdo vám nedá žádnou příručku, jak vychovávat. Všechno se dozvídáte za pochodu. A každá máma má trochu jiný styl výchovy, přestože mnohé situace, s nimiž se každý den setkáváte, jsou velmi podobné. Jaké typy matek tedy mezi sebou najdeme? A ke kterému byste se sebekriticky přiřadila vy?

  Co matka, to jiný přístup k dětem a výchově. Některé jsou při výchově tradiční a přísnost je u nich na prvním místě, další jsou benevolentní a berou to vše s nadhledem. Jaká matka jste vy? Najdete se?

   

 • Matka GPS

  Autor: iStock

   

  Je to ta máma, která je posedlá ovládáním a vyčerpává tím všechny kolem sebe. Rozhoduje naprosto o všem, nejen o tom, kdo bude dnes luxovat, ale i o tom, na co se kdo bude dívat (včetně manžela), co se bude jíst a kam se pojede na výlet. Váš způsob výchovy i to, jak projevujete lásku, je přehnaně ochranitelský. Odborníci doporučují, abyste se naučila respektovat soukromí dětí (i ostatních členů rodiny) a nepřeháněla to s kontrolováním. Dejte jim prostor, aby měly děti šanci se rozvíjet a abyste mezi sebou vytvořili důvěryhodný vztah.

   

 • Matka perfekcionistka

  Autor: iStock

   

  Tyhle matky se zaměřují především na výsledky a nikdy ne na drobné úspěchy během procesu. Přestaňte se chovat jako „orel“, který neustále sleduje to, co děti dělají, přestaňte mít přehnaná očekávání a berte dítě takové, jaké je. Respektujte jeho rozhodnutí, jeho schopnosti, zájmy a omezení. Dívejte se na jeho úspěchy jako na důvod k oslavě, selhání jako příležitost k učení, nikoli ke kritice.

   

 • Matka komplic

  Autor: iStock

   

  Jste matkou, která se snaží být nejlepší kámoškou svých dětí? Chcete být všude, kde jsou vaši potomci a vnucujete se téměř pořád? Riskujete, že se stanete jakýmsi „parazitem“, který je součást životního stylu vašich dětí, jejich přátel i zvyků. Přestaňte to přehánět, vy nejste nejlepší kámoška, vy jste matka, a děti musí vědět, že prostě existují nějaké hranice.

   

 • Matka závodnice

  Autor: iStock

   

  Dnešní svět je ve znamení kultu krásy a mládí. Tyto matky závodnice se neustále snaží vyrovnat své dceři, závidí jim jejich mladé tělo, nepoškozenou pokožku či mladou tvář bez vrásek. Většinou se proto chovají nepříjemně anebo se snaží jim vyrovnat. Myslíte, že je to v pořádku, oblékat se stejně jako vaše patnáctiletá dcera a chovat se stejně jako ona?

 • Matka helikoptéra

  Autor: iStock

   

  Tento typ matky považuje za obtížné pochopit, že její děti jsou nezávislé a autonomní bytosti. Problém je ale v tom, že díky tomu, že svým dětem neustále zametáte cestičku, berete jim možnost cítit vlastní emoce a rozhodovat se samostatně. Je ale nevyhnutelné, aby vaše dítě občas něco pokazilo, aby zažilo bolest – je to způsob, aby z dítěte vyrostl celistvý a zralý jedinec, který je schopen postavit se na vlastní nohy.

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku