5 typů matek: Kam patříte vy? Jste perfekcionistka, nebo komplic?

 • Jaký typ matky jste?
  Jaký typ matky jste?
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  1. března  2019 
   06:00

  Když se vám narodí dítě, nikdo vám nedá žádnou příručku, jak vychovávat. Všechno se dozvídáte za pochodu. A každá máma má trochu jiný styl výchovy, přestože mnohé situace, s nimiž se každý den setkáváte, jsou velmi podobné. Jaké typy matek tedy mezi sebou najdeme? A ke kterému byste se sebekriticky přiřadila vy?

  Co matka, to jiný přístup k dětem a výchově. Některé jsou při výchově tradiční a přísnost je u nich na prvním místě, další jsou benevolentní a berou to vše s nadhledem. Jaká matka jste vy? Najdete se?

   

 • Matka GPS

  Autor: iStock

   

  Je to ta máma, která je posedlá ovládáním a vyčerpává tím všechny kolem sebe. Rozhoduje naprosto o všem, nejen o tom, kdo bude dnes luxovat, ale i o tom, na co se kdo bude dívat (včetně manžela), co se bude jíst a kam se pojede na výlet. Váš způsob výchovy i to, jak projevujete lásku, je přehnaně ochranitelský. Odborníci doporučují, abyste se naučila respektovat soukromí dětí (i ostatních členů rodiny) a nepřeháněla to s kontrolováním. Dejte jim prostor, aby měly děti šanci se rozvíjet a abyste mezi sebou vytvořili důvěryhodný vztah.

   

  Věty, které byste měli říkat dětem každý den. Proč je to tak důležité?

  Věty, které byste měli říkat dětem každý den. Proč je to tak důležité?

  Přes den s dětmi promluvíme stovky slov a vět. Někdy je prohazujeme ze setrvačnosti, zvyku nebo jen tak preventivně. Ale těchto pár vět bychom si měli…celý článek

 • Matka perfekcionistka

  Autor: iStock

   

  Tyhle matky se zaměřují především na výsledky a nikdy ne na drobné úspěchy během procesu. Přestaňte se chovat jako „orel“, který neustále sleduje to, co děti dělají, přestaňte mít přehnaná očekávání a berte dítě takové, jaké je. Respektujte jeho rozhodnutí, jeho schopnosti, zájmy a omezení. Dívejte se na jeho úspěchy jako na důvod k oslavě, selhání jako příležitost k učení, nikoli ke kritice.

   

 • Matka komplic

  Autor: iStock

   

  Jste matkou, která se snaží být nejlepší kámoškou svých dětí? Chcete být všude, kde jsou vaši potomci a vnucujete se téměř pořád? Riskujete, že se stanete jakýmsi „parazitem“, který je součást životního stylu vašich dětí, jejich přátel i zvyků. Přestaňte to přehánět, vy nejste nejlepší kámoška, vy jste matka, a děti musí vědět, že prostě existují nějaké hranice.

   

  5 nejúčinnějších způsobů, jak mluvit s dětmi, aby vás opravdu vnímaly

  5 nejúčinnějších způsobů, jak mluvit s dětmi, aby vás opravdu vnímaly

  Jak s dětmi mluvit, aby to nebylo jen mluvení do zdi? Rozvíjet a hledat ty nejefektivnější komunikační způsoby je opravdu těžký oříšek. Ovšem když…celý článek

 • Matka závodnice

  Autor: iStock

   

  Dnešní svět je ve znamení kultu krásy a mládí. Tyto matky závodnice se neustále snaží vyrovnat své dceři, závidí jim jejich mladé tělo, nepoškozenou pokožku či mladou tvář bez vrásek. Většinou se proto chovají nepříjemně anebo se snaží jim vyrovnat. Myslíte, že je to v pořádku, oblékat se stejně jako vaše patnáctiletá dcera a chovat se stejně jako ona?

 • Matka helikoptéra

  Autor: iStock

   

  Tento typ matky považuje za obtížné pochopit, že její děti jsou nezávislé a autonomní bytosti. Problém je ale v tom, že díky tomu, že svým dětem neustále zametáte cestičku, berete jim možnost cítit vlastní emoce a rozhodovat se samostatně. Je ale nevyhnutelné, aby vaše dítě občas něco pokazilo, aby zažilo bolest – je to způsob, aby z dítěte vyrostl celistvý a zralý jedinec, který je schopen postavit se na vlastní nohy.

   

   

  10 věcí, které musíte dítě naučit, aby se mu v dospělosti dařilo

  10 věcí, které musíte dítě naučit, aby se mu v dospělosti dařilo

  V prvních letech života dostávají děti spoustu informací, které se uchovávají do budoucna. Dětské mozky jsou jako houba, nasávají do sebe všechno možné.…celý článek

  Předškoláci mluví hůře než kdy předtím. Problémy má každý druhý. Proč?

  Předškoláci mluví hůře než kdy předtím. Problémy má každý druhý. Proč?

  Povídáte si s dětmi? Pokud ne, můžete jim zadělávat na potíže s mluvením a výslovností, které jim mohou v budoucnu komplikovat učení. Podle Asociace…celý článek

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku