Samy ven a sem tam facka? Tohle všechno už děti nezažijí, ačkoli pro nás to bylo normální
- Video se připravuje ...23. července 2020 06:00
Před časem děti chtěly pustit nějaký film o dětech. A že český. Volba padla na starší dětskou klasiku Ať žijí duchové. Ještě dřív než vůbec došlo na duchy, šokovala ho jiná věc. "Kde mají ty děti mámy a táty?" ptali se syn i dcera, kteří prostě nemohli pochopit, že kluci a holky plus minus v jejich věku chodí sami ven. Tak moc se dětství za pár desítek let změnilo. A není to jediná změna.
Některé věci byly ještě pár lety, maximálně před několika desítkami let normální, dneska už by ale rodičům tak snadno neprošly. V případě některých je to jistě dobře - řeč je třeba o mlácení dětí řemenem, u jiných je to škoda, mluvíme třeba o tom, že děti chodily samy ven a náramně si to užívaly.
Co všechno je dneska jinak?
Samy venku? Dříve ano, dneska ne
Autor: iStockPamatujete? Před nějakými třiceti čtyřiceti lety chodily děti samy ven, a to včetně předškoláků, což je dneska jev dost řídký. Sama se nepovažuju za přehnaně úzkostlivou matku, ale nedovedu si představit, že bych o šestiletém synovi půl dne nevěděla, protože by lítal někde po lese s kamarády. Ostatně, ti tam taky neběhají. Nepřeháníme to?
Do školy i ze školy bez rodičů
Studie prokázala, že žákům domácí úkoly neprospívají. Místo nich si budou s rodiči číst.Autor: iStockNormální bylo i to, že už prvňáci nebo druháci chodili sami do školy, a to nejen v případě, kdy byla její budova na konci té samé tiché klidné ulice, kde bydleli. Dneska? Znáte vy snad někoho, kdo by šestileté sedmileté děti vypustil, aby s taškou na zádech vyrazily samy? Možná ano, ale budou to hodně řídké výjimky. Ve městech i na vesnici často rodiče vozí děti do školy autem, případně MHD, celý první stupeň.
Méně ran, facek a pohlavků
...Autor: Shutterstock.comAle jsou věci, kterých děti litovat nemusí. Na tohle je dobrý jiný oblíbený film, totiž Páni kluci. Schválně se na něj podívejte, pokud jste ho dlouho neviděli – kluky v něm neustále někdo mlátil, nebo to alespoň markýroval, aby si okolí myslelo, že za své prohřešky dostávají patřičnou odplatu. To už snad také tak běžné není, ačkoli zrovna čeští rodiče mají tělesné tresty v povážlivé oblibě.
Tepláky po bráchovi
...Autor: iStock.comNebo dědění oblečení! I dneska samozřejmě děti nosí oblečení po starších sourozencích, ale díky různým kamenným či on-line second handům se dá pořídit slušné a padnoucí oblečení i za přijatelné ceny. A tak už holky nemusí nosit vytahané tepláky se záplatami na kolenou po starších bratrech a kluci se obejdou bez svetru pleteného původně pro starší sestru.
Jídlo nikdo tolik neřešil
...Autor: iStockKdyž jsme byli malí, většina rodičů přistupovala k jídlu tak nějak normálně, a tak jsme jedli i ledacos nezdravého. Samozřejmě nebylo to vždycky dobře, ale na druhou stranu dnešní snaha některých rodičů, aby všechno bylo bez barviv, "éček", aby to bylo bio, organic a ještě bez lepku, je pro jejich potomky poněkud stresující.
Obezita nebyla velký problém
Panický strach z bublinek? I to se stává.Autor: iStockAčkoli jsme běžně jedli nezdravé věci, byli jsme hubenější než dnešní kluci a holky, které často trápí nadváha či obezita. Protože jsme se mnohem více hýbali, třeba právě tím, že jsme chodili sami do školy i ze školy, a navíc ještě běhali venku. Tohle se žádným hodinovým pohybovým kroužkem jednou dvakrát týdně dohnat nedá.
Nuda? Normální
...Autor: iStock.comÁ propos, kroužky a vůbec organizace našeho času – měli jsme ve srovnání s dnešními dětmi mnohem více volného času, protože nikdo od rána do večera neřešil, zda se dost rozvíjíme a zda je náš čas vyplněn kvalitní náplní. Takže jsme se občas trochu flákali a nudili. Bylo to dobře, nebo špatně?