4 kouzelné věty, díky kterým se domluvíte se svými dětmi

 • 4 kouzelné věty, díky kterým se domluvíte se svými dětmi
  I když věci nejdou podle plánu, možná se na situaci dá přecijen najít něco dobrého.
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  17. srpna  2017 
   06:00

  Jsou situace, kdy má rodič pocit, že všechno, co řekne, je špatně. Nebo mu něco vylítne z pusy dřív, než se stačil pořádně zamyslet – a hned toho lituje. Rodiče o tom vědí své. Zkuste do svého života zapojit následující věty: možná vás z mnohých těchto situací osvobodí. Které věty nám komunikaci s dětmi mohou usnadnit?

 • Musím o tom chvíli přemýšlet

  Které věty byste měli zařadit do svého slovníku?
  Které věty byste měli zařadit do svého slovníku?
  Autor: Shutterstock.com

  Většina trpí něčím, co americká psycholožka Wendy Mogel nazývá "reflex okamžité odpovědi". "Všechny dotazy ale nemusí být zodpovězeny hned," říká. "Tahle věta vám přinese několik výhod: čas, který budete na odpověď nebo k rozhodnutí potřebovat. Vyhnete se také tomu, říct první nesmysl, který vám vytane na mysli, nebo pokušení dát dítěti planý slib," dodává odbornice. Počítejte s tím, že pokud tuto větu začnete používat vy, vaše dítě si ji nejspíš osvojí také. Možná vás to bude v některých situacích štvát, obecně je ale dobré učit ho trochu myslet dřív, než začne mluvit.

 • Nezkusíš to říct/udělat ještě jednou?

  Místo hubování mu můžete dát šanci říct nebo udělat to ještě jedou.
  Místo hubování mu můžete dát šanci říct nebo udělat to ještě jedou.
  Autor: Shutterstock.com

  Ideální věta ve chvíli, kdy vaše dítě zařve, že tu panenku prostě CHCE KOUPIT!, nebo křičí, že si bačkory PROSTĚ NEVEZME!. Případně něčím hodí – a každého ještě napadne řada dalších situací. Touto větou můžete dát jasně najevo, že toto chování nebudete tolerovat. Zároveň ale dítě nijak nehodnotíte, dáváte mu hned šanci jeho chování napravit, aniž by si dítě připadalo nepříjemně.

 • Jaký z toho máš pocit?

  je dobré dítě občas pochválit. Ale dítě by mělo mít dobrý pocit i samo od sebe.
  je dobré dítě občas pochválit. Ale dítě by mělo mít dobrý pocit i samo od sebe.
  Autor: Shutterstock.com

  Řada rodičů má tendenci děti chválit a povzbuzovat. "Teď se ti ty obloučky na lyžích fakt povedly." "Perfektní, sama sis zavázala tkaničky." Možná by ale stálo za to spíš než dítě chválit poukázat na to, že ono samo by ze sebe mohlo mít radost. Tak se totiž nestane závislé na pochvale a hodnocení druhých, ale naučí se, že jeho pocity jsou to nejdůležitější. Samozřejmě věta "jak se cítíš?" zní občas trochu krkolomně, dá se ale podle potřeby modifikovat: "Asi sis to užila." Nebo: "Jak se ti to líbilo?" Případně můžeme použít i prosté: "Tak co?"

 • Všechno zlé zase pomine

  Autor: Shutterstock.com

  Jsou dny, kdy se nic nedaří. Na návštěvu měl dorazit kamarád, ale onemocněl. Z poličky spadla skvělá legostavba a rozbila se na tisíc kousků, a ještě ke všemu venku lije. Den v podstatě na nic, ale možná... Možná že v "tom celém srabu" se dá najít něco dobrého! Zkuste to dítěti říct, ovšem počítejte spíš s jeho výbuchem. Ale vytrvejte a zkuste mu jeho negativní myšlenky otočit o 180 stupňů. Je to těžké, ale rozhodně to není naposled, kdy plány vybuchnou a je potřeba improvizovat. A s pozitivním přístupem to vždycky půjde snáz.

/
Autor: is
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku