4 kouzelné věty, díky kterým se domluvíte se svými dětmi

 • I když věci nejdou podle plánu, možná se na situaci dá přecijen najít něco dobrého.
  I když věci nejdou podle plánu, možná se na situaci dá přecijen najít něco dobrého.
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  17. srpna  2017 
   06:00

  Jsou situace, kdy má rodič pocit, že všechno, co řekne, je špatně. Nebo mu něco vylítne z pusy dřív, než se stačil pořádně zamyslet – a hned toho lituje. Rodiče o tom vědí své. Zkuste do svého života zapojit následující věty: možná vás z mnohých těchto situací osvobodí. Které věty nám komunikaci s dětmi mohou usnadnit?

 • Musím o tom chvíli přemýšlet

  Které věty byste měli zařadit do svého slovníku?

  Většina trpí něčím, co americká psycholožka Wendy Mogel nazývá "reflex okamžité odpovědi". "Všechny dotazy ale nemusí být zodpovězeny hned," říká. "Tahle věta vám přinese několik výhod: čas, který budete na odpověď nebo k rozhodnutí potřebovat. Vyhnete se také tomu, říct první nesmysl, který vám vytane na mysli, nebo pokušení dát dítěti planý slib," dodává odbornice. Počítejte s tím, že pokud tuto větu začnete používat vy, vaše dítě si ji nejspíš osvojí také. Možná vás to bude v některých situacích štvát, obecně je ale dobré učit ho trochu myslet dřív, než začne mluvit.

 • Nezkusíš to říct/udělat ještě jednou?

  Místo hubování mu můžete dát šanci říct nebo udělat to ještě jedou.

  Ideální věta ve chvíli, kdy vaše dítě zařve, že tu panenku prostě CHCE KOUPIT!, nebo křičí, že si bačkory PROSTĚ NEVEZME!. Případně něčím hodí – a každého ještě napadne řada dalších situací. Touto větou můžete dát jasně najevo, že toto chování nebudete tolerovat. Zároveň ale dítě nijak nehodnotíte, dáváte mu hned šanci jeho chování napravit, aniž by si dítě připadalo nepříjemně.

 • Jaký z toho máš pocit?

  je dobré dítě občas pochválit. Ale dítě by mělo mít dobrý pocit i samo od sebe.

  Řada rodičů má tendenci děti chválit a povzbuzovat. "Teď se ti ty obloučky na lyžích fakt povedly." "Perfektní, sama sis zavázala tkaničky." Možná by ale stálo za to spíš než dítě chválit poukázat na to, že ono samo by ze sebe mohlo mít radost. Tak se totiž nestane závislé na pochvale a hodnocení druhých, ale naučí se, že jeho pocity jsou to nejdůležitější. Samozřejmě věta "jak se cítíš?" zní občas trochu krkolomně, dá se ale podle potřeby modifikovat: "Asi sis to užila." Nebo: "Jak se ti to líbilo?" Případně můžeme použít i prosté: "Tak co?"

 • Všechno zlé zase pomine

  Jsou dny, kdy se nic nedaří. Na návštěvu měl dorazit kamarád, ale onemocněl. Z poličky spadla skvělá legostavba a rozbila se na tisíc kousků, a ještě ke všemu venku lije. Den v podstatě na nic, ale možná... Možná že v "tom celém srabu" se dá najít něco dobrého! Zkuste to dítěti říct, ovšem počítejte spíš s jeho výbuchem. Ale vytrvejte a zkuste mu jeho negativní myšlenky otočit o 180 stupňů. Je to těžké, ale rozhodně to není naposled, kdy plány vybuchnou a je potřeba improvizovat. A s pozitivním přístupem to vždycky půjde snáz.

  Gwyneth Paltrow a 14 dalších celebrit s podivným přístupem k výchově. Proč tohle dělají?

  Gwyneth Paltrow a 14 dalších celebrit s podivným přístupem k výchově. Proč tohle dělají?

  I mezi hvězdnými rodiči se najdou takoví, kteří přistupují k výchově poněkud zvláštně. Nebo rozhodně jinak než většina. Od pojídání vlastní placenty…celý článek

  Tahle žena je v 6. měsíci, ale má naprosto ploché břicho. Je to normální?

  Tahle žena je v 6. měsíci, ale má naprosto ploché břicho. Je to normální?

  Modelka Sarah Stage je podruhé těhotná a rodit bude za necelé tři měsíce. Její fotografie, které uveřejňuje na sociálních sítích, vyvolávají doslova…celý článek

/
Autor: is
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku