Lhaní povoleno? 7 případů, kdy rodiče lžou dětem

 • Dítě je někdy moc malé na to, aby znalo celou pravdu
  Dítě je někdy moc malé na to, aby znalo celou pravdu
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  25. srpna  2017 
   06:00

  Lhát se nemá, to víme všichni. Ale ruku na srdce, zalhali jste někdy svým dětem? Pravděpodobně ano. A pokud říkáte, že ne, nejspíš teď také trochu lžete. Někdy je milosrdná lež tak nezbytnou taktikou, aby rodiče přežili. Třeba těhle sedm případů lží je úplně v pohodě.

 • Když položí otázku, která neodpovídá jejich věku

  Smí rodič svým dětem zalhat? V některých případech ano

  "Co je to pitva?", "Odkud se berou děti?", "Proč spí tatínek v pokoji pro hosty?" Pokud nejste připraveni nebo dítě není emocionálně dost zralé na to, abyste mu odpověděli po pravdě, malá lež neuškodí.

  9 nesmyslů, které bude škola od září zase chtít po vašich dětech

  9 nesmyslů, které bude škola od září zase chtít po vašich dětech

  Až po pár nájezdových dnech začne normální výuka, dočkáte se. Požadavky, které učitelky diktují do dětských notýsků – případně posílají mailem – a…celý článek

  Ano, psychologové by namítli, že děti si zaslouží znát pravdu. Netvrdíme, že musíte úplně lhát, ale nemusíte uvádět celou skutečnost. Třeba na otázku: "Odkud se berou děti?", můžete odpovědět, že "z porodnice". Pokud bude dítě pátrat dál, můžete mu říct, že rostou u maminky v bříšku, a uvidíte, jestli tato odpověď dítě uspokojí nebo se bude vyptávat dál. 

   

 • Když ho učíte zdvořilému chování

  Babička upletla svetr, který se vám nelíbí

  Babička plete vašemu dítěti svetr, který vám připadá ohavný, ale neřeknete jí to. Později to ale třeba vyprávíte svému muži a dítě se ptá, proč jste lhali babičce a neřekli jí, že se vám nelíbí? Vysvětlete mu, že je dobré být v této situaci zdvořilí, protože člověka, který vám dá dárek, by mohlo mrzet, kdyby jste mu na rovinu řekli, že je ošklivý. Nemusíte zrovna přehánět, jak se vám líbí, ale "děkuji, to je od tebe milé! nezaškodí. 

 • Když obrázek, který vám dítě namalovalo, není zrovna výstavním kouskem

  I takhle může vypadat maminka na obrázku

  Dítě namalovalo váš portrét a vy na něm vypadáte spíše jako zrůdná mořská příšera než maminka. Neříkejte, že se vám obrázek nelíbí. Mohla byste potlačit jeho kreativitu. A to rozhodně nechcete. Jasně, není to úplně výstavní kousek do galerie, ale vznikal s láskou a váš potomek vás chtěl potěšit. Tuhle jsme se s maminkami upřímně zasmály nad nástěnkou ve školce. Děti kreslily právě na téma "Moje maminka". A kdyby obrázky nebyly podepsané, těžko bychom se na nich poznaly. Samozřejmě jsme se nesmály před dětmi. Ty jsme ocenily za jejich tvořivost a fantazii.

  7 věcí, které si děti na rodiče budou pamatovat, až budou dospělé

  7 věcí, které si děti na rodiče budou pamatovat, až budou dospělé

  Pro děti děláme spoustu věcí, protože doufáme, že budou spokojené. A že se toho spoustu naučí. A taky že si všechny ty společné zážitky budou pamatovat.…celý článek

 • Když jde o Ježíška nebo čerta s Mikulášem

  Čert s Mikulášem všechno vidí

  Lež o Jejžíškovi, Čertovi s Mikulášem je celkem jasná. Dřív nebo později ji děti prokouknou, stačí jeden přechytralý spolužák ve škole a kouzlo Vánoc je pryč. Čím déle dítě věří, tim jsou Vánoce magičtější. A pokud se cítíte špatně, že používáte Ježíška nebo čerta jako výhrůžku, aby dítě nezlobilo. "Čert s Mikulášem to všechno vidí", buďte v klidu. Tuto malou lež používá mnoho rodičů. 

 • Když loudí sladkosti

  Dáváte si potají dobroty?

  Vaše dítě vás přistihne s nějakou dobrotou a chce taky, vy víte, že má právě obědvat, tak mu trošku zalžete: "Ta tyčinka není pro děti, je trochu pálivá, víš?" Totéž, když chce čokoládku nebo bonbóny těsně před jídlem. Také často říkáte, že už žádné nejsou? Prochází to do té doby, než si dítě přistrčí židli a samo si to raději zkontroluje.

  Všední den očima mámy a dítěte. Tohle video vás dojme:

  Všední den očima mámy a jak to vidí děti • VIDEO: 
   

 • Když ještě neumějí číst

  Jak přežít na dětském hřišti? Poradíme, kterých 7 věcí rozhodně nedělat

  Vlečete se domů unavená po celém dni a cestou míjíte hřiště, vaše dítko prosí, škemrá, žadoní, že tam chce jít, ale vám už se strašně nechce, tak řeknete, že za chvilku zavírá. A ukážete na ceduli, kde je napsáno sice 19.00, ale to vaše dítě neví (navíc neumí hodiny), a tak vám uvěří. Sice zklamané, ale odchází spolu s vámi domů. Znám i maminku, která občas své dceři řekne, že "támhle na té ceduli je napsáno Zlobení zakázáno", prochází jí to, ale jen do té doby, než se dcera naučí číst. 

 • Když jeho oblíbená hračka dělá příšerný kravál

  Baterky došly

  Také máte doma hračku, která vydává nesnesitelný zvuk? To je ale smůla, že v ní zrovna došly baterie a vy nemáte náhradní. Jejich koupi pak dlouhou dobu odkládáte. No, a mnohdy se stává, že se hračka ztratí nebo už nefunguje a nejde opravit. Cítíte se provinile? Nemusíte. Nechcete přeci zešílet. A že by se vám to stát mohlo. 

  15 nejtrapnějších lží, které říkáme dětem, a nestydíme se

  15 nejtrapnějších lží, které říkáme dětem, a nestydíme se

  Zkuste se podívat do svého nitra a odpovězte si upřímně: opravdu svým dětem nikdy nelžete? No, já tedy občas zalžu. Obvykle tehdy, když se nejmladší…celý článek

  Nestyďte se a nelžete si! Pět věcí, které chci naučit děti o manželství

  Nestyďte se a nelžete si! Pět věcí, které chci naučit děti o manželství

  Chci, aby moje děti věděly o lásce vše. I to, že nikdo nemá dokonalý vztah. Jenže děti většinou vnímají jen výsledek našeho snažení, a mohou tak nabýt…celý článek

  10 ožehavých dětských otázek. Tady máte ty nejlepší odpovědi!

  10 ožehavých dětských otázek. Tady máte ty nejlepší odpovědi!

  Děti jsou tvorové zvídaví. Často rodiče přímo atakují záplavou otázek. Jak na ně reagovat? Rozhodně je neodbývejte. Vše jim vysvětlete úměrně jejich…celý článek

/
Autor: Gabriela Kolinová
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku