Zakázaná věta: Proč byste dítěti neměli říkat, že je šikovné?

Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
25. listopadu  2018 
 06:00

Zase jí řekla, že je šikulka! A navíc ji pořád chválí! Co máme dělat? Přesně tohle řeší čím dál více rodičů, kterým vadí přístup starší generace, která malé děti chválí, když se jim něco povede. To už se totiž dneska zase tak moc nenosí. Protože to do budoucna může udělat více škody než užitku. 

Když byl můj dnes už dospělý syn malý, bylo v módě chválení dětí za sebemenší maličkost a neustálé povzbuzování, aby byly sebevědomé. Patřila k tomu i výchova k ostrým loktům jako bonus. Pamatuju si hodinu plavání s batolaty, kde jakýsi otec freneticky povzbuzoval svého syna. "Vojto, já ti tleskám! Ty jsi udělal cáky, cák, Vojto, to je super, já ti tleskám! Jsi strašně šikovný!" A skutečně mu tleskal a chválil ho celé tři čtvrtě hodiny. Byla devadesátá léta a rodiče chtěli, aby jejich děti byly sebevědomé a věděly, že je otec s matkou milují a obdivují. 

Nevím, co dělá Vojta dnes, ale je jasné, že s podobnými větami by dneska byl člověk v bazénu za exota. Protože podobné chválení, povzbuzování je na indexu jako kontraproduktivní a vyloženě škodlivé. 

Matka nafotila, jak rodí svou dceru. Dojme to i vás?

Matka nafotila, jak rodí svou dceru. Dojme to i vás?

Když Lisa poprvé pomyslela na to, že nafotí porod svého vlastního dítěte, myslela to spíše jako vtip. Ale nakonec to tahle profesionální fotografka…celý článek

I do Česka se před časem dostala vlna velkého chválení dětí za každou maličkost potom, co tresty vyšly z módy. S tím, že v dlouhodobé perspektivě jsou systémy založené na odměně neefektivní.

Co stojí v článku dále? Píše se v něm, že chválení, odměňování a povzbuzování dětí vypadá logicky, ale že ve skutečnosti má nežádoucí pozadí. "Vzešlo to z práce psychologů, kteří s velkou důkladností zjistili, že dokážou naučit krysy probíhat bludišti, holuby klovat do barevných tlačítek a psy slintat při zvuku zvonku ohlašujícího jídlo – tím, že jim připraví řízený rozvrh odměn. Psychologové začali být vzrušení myšlenkou ovládání lidských bytostí s použitím stejných principů, jaké fungovaly na zvířatech. Představte si jejich rozrušení, když si uvědomili, že odměny fungují úplně stejně na lidech jako na krysách, holubech a psech. Znalosti moderní psychologie nám umožnily ovládat dětské chování, myšlenky a pocity stejným způsobem, jakým můžeme naučit lachtana s pomocí několika sardinek a s trochou lichotek balancovat s míčem na špičce čumáku."

A kde je ona chyba? "Kvalita vztahu, který si s laboratorní krysou vybudujeme, nás nijak zvlášť nezajímá. Nestaráme se o rozvoj sebeúcty hlodavců, o jejich smysl pro samostatnost nebo nezávislost. Je nám fuk, jestli bude krysa sama od sebe chtít zkusit projít větší a lepší bludiště dlouho poté, co ji přestaneme odměňovat malými granulkami žrádla. A tady se, jak nám většina našich expertů zapomněla říct, celá ta luxusní technologie odměny, pochvaly a upevnění rozpadá na kousky."

7 nečekaných změn, které vás čekají, když vysadíte hormonální antikoncepci

7 nečekaných změn, které vás čekají, když vysadíte hormonální antikoncepci

Rozhodla jste se, že už nebudete užívat hormonální antikoncepci? Chcete otěhotnět nebo vám z nějakého důvodu nevyhovuje? Nemusíte to vlastně nijak…celý článek

Kritici výchovy založené na pochvalách tvrdí: "Děti, které si zvykly očekávat pochvalu, mohou být zdrcené, když ji nedostanou. To otupuje jejich vytrvalost. Existuje mnoho důkazů, že v dlouhodobé perspektivě jsou systémy založené na odměně neefektivní. V rozporu s obecně rozšířenými mýty ukazuje mnoho studií, že když děti očekávají nebo předvídají odměnu, podávají horší výkony. Jedna studie zjistila, že peníze nabídnuté jako odměna za lepší známky podkopaly výkonnost studentů. Řada amerických a izraelských studií ukazuje, že systémy odměn potlačují tvořivost studentů a obecně snižují kvalitu jejich práce. Odměny dokážou tvořivost zničit, protože odrazují od riskování. Když jsou děti závislé na získání odměny, většinou se vyhýbají výzvám a hrají na jistotu. Udělají raději jen nezbytné minimum, které je nutné k získání dané ceny."

Jinými slovy: po čase je těžké nebo skoro nemožné je pro něco nadchnout, nic je nebaví, nezajímají je žádné činnosti, pokud za ně nedostanou odměnu, a časem už je nemotivuje ani ta. 

Branky, body, kokoti: Jaké máte dneska kalhotky? A prasák v čele Senátu!

Branky, body, kokoti: Jaké máte dneska kalhotky? A prasák v čele Senátu!

Někomu to ujede jednou za život a řekne nějakou totální blbost. A někdo si na tom postaví živnost. Jako třeba novopečený šéf Senátu a dlouholetý člen…celý článek

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku