6 velkých zjištění: Co všechno mě naučil pětiletý syn

 • Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  15. listopadu  2016 
   06:00

  Mému nejmladšímu synovi je pět pryč. Je to svým způsobem úžasný věk – nesamostatný potomek se samými "proč" a "NE" se mění v samostatné a bystře uvažující dítě, záchvatů vzteku je méně a méně. A spoustu jsem se toho od něj naučila i já. 

 • Co jsem díky němu pochopila

  ...

  K napsání tohoto článku mě inspiroval podobný, který jsem četla na webu Popsugar.com, jehož autorka Katharine Stahl má stejně starého syna. A stejně jako já má pořád své staré zájmy, i když na ně má mnohem méně času – tedy v mém případě knihy, kafe, víno, cestování, architektura. S ohledem na děti se už dávno chovám umírněněji než ve dvaceti, ale na druhou stranu nechci se kvůli dětem omezovat ve všem a navždy, to stejně není zdravé. Navíc se ukázalo, že děti dovedou spoustu těchto zálib sdílet s vámi, a ještě je to baví, protože i cestování nebo výstava jsou společně stráveným časem. 

 • Děti si už umím užívat

  Takhle to dělej - návod, jak naučit dítě zavazovat si tkaničky • VIDEO: 

  Díky synovi, který se narodil více než deset let po starších dvou, jsem konečně pochopila, že rodičovství se dá zvládat i bez křiku, tělesných trestů a jde si ho užívat. Kdysi jsem tomu úplně nevěřila, pětiletý syn a jeho otec mě to naučili. 

 • Snazší fáze rodičovství? Ale kdeže

  Starat se o pětileté dítě je v mnoha ohledech snazší než o batole, ale taky to není vždycky snadné, protože takhle starý kluk už má na mnoho věcí jasný názor, který navíc podloží neprůstřelnými argumenty. Vliv dospívajících sourozenců je tu více než patrný. Ale dneska už vím, že něco jako "snadná fáze rodičovství" neexistuje a že je lepší užívat si dítě právě takové, jaké je zrovna teď. Až povyroste, už nikdy nebude stejné. 

 • Musí být dobrý rodič stále s dítětem?

  ...

  Nemusíte být s dětmi dvacet čtyři hodin denně, abyste byli dobrými rodiči. Takže na jedné straně děti milují pravidelnost a rituály, ale unesou, když občas večer nejste doma nebo jedete na víkend pryč, protože mají taky otce a babičky a dědečky nebo třeba vaši kamarádku s dětmi. Možná vás potomek ještě překvapí tím, jak nadšený tím bude. 

 • Není přesně podle vašich představ? No a?

  ...

  Když jste byla těhotná, měla jste jasnou představu o tom, jak bude váš syn nebo dcera vypadat, jak se budou chovat a jaké budou mít zájmy? A ono to nevyšlo? Protože jste chtěla blonďatou princeznu, která bude milovat kreslení jako vy, ale máte tmavovlasého syna, který pastelky nenávidí? Berte to jako lekci v toleranci a podporujte své děti takové, jaké jsou.

 • Nejlepší to bude, až se přestanete snažit o dokonalost

  Samozřejmě chtěla bych, aby bylo všechno perfektní – spokojené děti se spoustou prožitků, spokojený manžel, uklizená domácnost a žádné pracovní resty. Nemluvě o klidných snídaních a bohatých večeřích, u kterých si celá rodina vypráví, co se jim během dne přihodilo hezkého. No nic. Ve skutečnosti se člověku velmi uleví, když zjistí, že i nedokonalý svět funguje. A že dítě nezemře ani po (výjimečně) servírované čínské polívce z pytlíku, jen je tu riziko, že o ní bude všude nadšeně vykládat a bude ji chtít i v den, kdy budete mít chuť udělat večeři o dvou chodech. 

  Lulu, Milena, Axl, River... Jaká zvláštní jména daly celebrity dětem a proč?

  Lulu, Milena, Axl, River... Jaká zvláštní jména daly celebrity dětem a proč?

  River, přesněji řečeno River Rocket. Nebo Řeka Raketa. Přesně takhle se jmenuje nejmladší pátý potomek kuchařské hvězdy Jamieho Olivera a jeho ženy…celý článek

  9 věcí, které se syn naučil ve školce, a nás to nepříjemně překvapilo

  9 věcí, které se syn naučil ve školce, a nás to nepříjemně překvapilo

  Několik let jsme usilovali o to, aby se syn dostal do státní školky. Povedlo se to, až když mu bylo více než pět let. A teď celkem často myslíme na…celý článek

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku