9 věcí, které se syn naučil ve školce, a nás to nepříjemně překvapilo

 • 9 věcí, které se syn naučil ve školce, a nás to nepříjemně překvapilo
  Foto: Shutterstock
  Sdílej na facebooku
  10. listopadu  2016 
   06:00

  Několik let jsme usilovali o to, aby se syn dostal do státní školky. Povedlo se to, až když mu bylo více než pět let. A teď celkem často myslíme na rčení "dávej pozor, co si přeješ, mohlo by se ti to splnit". Protože syn si ze školky domů nosí zvyky, z kterých dvakrát nadšení nejsme. 

 • 1. Já, já jsem byl první

  ...

  Syn nikdy nebyl nezdravě soutěživé dítě. S tím školka zamávala slušně. Najednou hodnotí, kdo první dojí, kdo koho porazí v pexesu nebo kdo si první vyčistí zuby – jakkoli zrovna to je úplný nesmysl. Je mi jasné, že to je důsledek srážky s partou vrstevníků a že podobná soutěživost mezi dětmi panuje tak nějak přirozeně, ale trochu se bojím, že to školka ještě "potencuje".

 • 2. Šneku, šneku!

  ...

  Soutěživost navíc do naší rodiny nepřišla sama, ale ruku v ruce s neustálým popichováním a posmíváním se – nebo alespoň náběhem na ně. Někdo se s něčím opozdí? Pětiletý hned spustí "šneku, šneku" a tak podobně. Jelikož ještě v srpnu nic takového nedělal, je jasné, odkud vítr vane.

   

 • 3. Mami, a majnkraft znáš?

  ...

  Dosud si Bartoloměj vystačil s videi vlaků na iPadu, případně krátkými animovanými příběhy tamtéž, jednou za týden či spíše dva až tři s nějakou jednoduchou hrou na tabletu. Teď však sonduje, zda by taky nemohl hrát "majnkraft", neboli hru Minecraft, která je zjevně populární už mezi předškoláky. Těžko říci, zda ji skutečně hrají, zase tak snadná není, nakonec ji považuju za hru vcelku dobrou, nenásilnou, ale doufala jsem, že ještě pár let potrvá, než ji objeví i náš předškolák.

 • 4. Hele a dárky nosí kdo?

  adventní kalendář, domácí výroba, tipy

  Poslední dny se syn vyptává, kdo že dává do dětského pokojíčku adventní kalendář, v němž se pak v průběhu prosince objevují různé drobné dárečky a dobroty. Už jsem ustoupila k informaci, že my rodiče, ale tvářím se, že s drobnostmi v něm nic společného nemáme. Ale tušíme, že tohle období dětství, kdy jsou období adventu a Vánoce zejména jedním velkým tajemnem, brzy skončí. Protože ve školce mu to někdo všechno práskne i s Ježíškem.

 • 5. Do prdele už!

  ...

  Nemluvíme doma jako klášterní chovanky, ale přece jen se snažíme hrubšími výrazy šetřit pro příležitosti, kdy mají jakés takés opodstatnění. Ne tak synek, poslední dny trousí sprostá slovíčka jak drobky, kudy chodí. Snažíme se mu vysvětlit, jak to s nimi je, zatímco na nás potutelně hledí zpod víček přimhouřených očí a čeká, co to s námi udělá.

 • 6. A já mám v Praze tři domy

  ...

  Syn nedávno na jedné akci čekal ve frontě, až na něj dojde řada na velké trampolíně, když se začal najednou poměřovat s klukem, který stál před ním. Chlapeček řekl cosi v tom smyslu, že mu rodiče taky domů koupí trampolínu, načež Bart pravil, že my už ji doma dávno máme. Což nemáme, ale skáče na ní u bratrance, takže dejme tomu, je v rodině. Ale bazén, který podle něj máme na chalupě, už si vybájil. A tu chalupu taky.

 • 7. Vítej, Darthe Vadere!

  Otec vzbudil syna coby Darth Vader • VIDEO: 

  Do naší domácnosti tak vstupují noví a noví hrdinové, kteří se jí zatím vyhýbali. Poslední dny jsou v oblibě zejména kladní i záporní hrdinové série Star Wars, kterých si náš předškolák několik let ani nevšiml. Inu, jednou to přijít muselo – nakonec ho naštěstí zatím vždycky přemohla jeho láska k vlakům, a tak si při hře i nadále většinou vystačí se svou vláčkodráhou. 

 • 8. Reklamy útočí

  ...

  Superhrdinové do naší domácnosti nepřišli sami, spolu s nimi k nám vtrhla i reklama. Syn je vůči ní nějak vnímavější, a navíc jí zvláště teď před Vánoci všude přibývá a je zjevné, že spolužáci ze školky jsou v tomto směru nevyčerpatelnou studnicí tipů na věci, které by si náš předškolák mohl přát nebo které vlastně úplně nezbytně potřebuje. 

 • 9. Všichni!

  Povinně do školky, alespoň na rok. Zákon schválila vláda.

  A v neposlední řadě se k nám domů nastěhovali "všichni" – určitě je taky znáte. U nás momentálně "všichni mají plyšáky" z bodové akce jednoho supermarketu. Všichni taky už viděli v kině jeden film, kterému se chceme rozhodně vyhnout, a určitě toho mají v rukávu ještě mnohem více. Jsme v poněkud napjatém očekávání. 

  Psycholožka varuje: Tohle hrozí dětem, kterým rodiče nedají hranice

  Psycholožka varuje: Tohle hrozí dětem, kterým rodiče nedají hranice

  Když naše dospívající a dospělé děti vidí a slyší, co občas pronese jejich pětiletý bratr, tvrdí nám, že bychom na něj měli být přísnější. A že jim…celý článek

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku