Závislost na počítačích je pro děti stejná jako na kokainu! Co s tím?
- 27. ledna 2017 06:00
Kolik z vás už dalo svým dvouletým batolatům do ruky tablet a s nadšením kvituje, že aspoň na chvíli má pokoj? Když byly moje děti malé, žádné tablety nebyly, takže k obrazovce počítače se dostaly mnohem později. Bohužel, ten nejmladší už jeví známky částečné závislosti.
Digitální heroinový syndrom: Mají ho i vaše děti?
...Autor: iStockOdborníci tomu říkají „digitální heroinový syndrom“, protože se děti přesně tak chovají. I když se zdají být tyhle moderní vymoženosti neškodné, protože si s nimi děti hrají, pravda je bohužel trochu jiná. Můj nejmladší syn v sedmi letech propadl Minecraftu, zdálo se, že o nic nejde. Když jsem tu hru sledovala, připadala mi fajn, takové elektronické lego. Super. Neotravuje, pěkně si hraje, prozkoumává krychle a nezabíjí žádná zvířátka ani vojáky.
Smutek, vztek a noční můry
Ilustrační foto. U počítače teď děti tráví stále více času. Britský učitel vytáhl proti dětské závislosti do boje.Autor: profimedia.czPo čase přešel od Minecraftu k jiným hrám, mnohem složitějším a už to tak neškodně nevypadalo. Ano, jeho čas určený na počítačové hry byl předem dán, a pokud byla ve škole pětka, počítač byl schován a pokaždé jinam. Synův zájem o internetové a jiné hry začal totiž přerůstat přes hlavu. Jeho chování se začalo měnit, když mu něco ve hře nevyšlo, dostal záchvaty vzteku a někdy se v noci budil s nočními můrami. Ráno zase říkal, že vidí ve svých snech kostky. Ano, museli jsme přiznat, že něco není v pořádku. Jindy plakal, protože ho ze hry „vyhodili“.
Závislost hrozí velmi brzy
...Autor: iStockDětská psycholožka nám řekla, že jde o první fázi závislosti. I když syn kromě toho hraje závodně fotbal (díky bohu za to), počítačovým hrám začal podléhat čím dál víc. A potvrzují to i odborné studie, například nedávný výzkum, který provedli vědci v US Navy a Pentagonu. Výsledek? Je to horší, než si rodiče myslí. iPady, smartphony a xBoxy jsou formou digitálního léku, který má vliv na část mozku, která kontroluje výkonnou funkci včetně sebeovládání, podobně jako třeba kokain.
Když jim počítač seberete, hrozí deprese
Děti dnes umí s počítačem lépe, než lecjaký dospělý.Autor: profimedia.czTechnologie jsou tak vzrušující, že zvyšují hladinu dopaminu, což je neurotransmiter, který zvyšuje pocity libosti a také vyvolává návykový efekt. Výzkum dále prokázal, že jakmile děti odtrhnete od hry a obrazovky, vede to u nich k úzkosti, agresivitě a taky depresi. Nebezpečí závislosti potvrzují nejen americké výzkumy v Pentagonu, ale i čeští odborníci. Dětská lékařka Marta Šimůnková říká: „Na počítačích může vzniknout takzvaná nelátková závislost. Ovšem je nutné podotknout, že se musí také zkombinovat predispozice, jako jsou genetika, výživa matky v graviditě, způsob porodu, onemocnění v útlém věku, dokonce i ta prenatální, nedostatek vitaminů, a vliv okolí. Děti potřebují mantinely, v nichž se můžou bezpečně pohybovat, a ty jim musí stanovit rodiče.“
Hranice musí stanovit rodiče
Rodiče, pozor! Počítače nejsou jen dobří pomocníci!Autor: scomKdy by tedy měly děti poprvé dostat do ruky tyhle chytré vymoženosti? Podle některých odborníků až v deseti letech. I proto, aby byly schopné žít i reálné životy a získávat reálné zkušenosti. Nežijeme v Matrixu, ale na Zemi. „Dětský mozek je mnohem vnímavější, rychleji se nechá pohltit virtuálním světem, proto začne být dítě závislejší dřív než dospělý. Je sice jednoduché dát dítěti elektroniku, ať se zabaví, můžeme se i chlácholit, že se díky elektronice vzdělává. Svým způsobem ano, ale rodiče musí určit hranice, jak dlouho nechat dítě u počítače. Rozhodně není dobré, aby mělo dítě chytrý telefon celý den i večer. Rodiče musí tuto aktivitu monitorovat a ohraničovat ji. Občas si s dětmi můžou zahrát, aby věděli, co dítě dělá a co ho v elektronickém světě baví. Zároveň by ale měly být chvíle, kdy je elektronika všech, tedy dětí i dospělých, vypnutá,“ radí psycholožka Beníšková.