7 tipů na venkovní hry pro děti, které by vás nenapadly

 • Děti si užijí dobrodružství i na zahradě.
  Děti si užijí dobrodružství i na zahradě.
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  16. června  2017 
   06:00

  Když s malými dětmi o prázdninách nemůžete vyrazit na dovolenou k moři nebo poznávací výlet, můžete svou zahradu proměnit v místo, kde mohou prozkoumat svět, stavět, tvořit nebo jen relaxovat. Tady jsou naše tipy.

 • 1. Jen ať se ušpiní

  Nechte děti zašpinit.

  Pískoviště jsou skvělá, ale hromada hlíny, kterou děti snadno promění v bahno nebo hlínu vhodnou ke tvarování, to by mohlo být ještě lepší. Nechte jejich fantazii pracovat na plné obrátky, děti mohou z hlíny vytvořit krajinu Marsu, vést vojenskou misi nebo můžou zeminu brázdit svými nezdolnými náklaďáky. Vyhraďte dětem jeden roh zahrady, navezte tam ornici, a až si na ní děti dostatečně vyhrají, prostě ji využijete do svého záhonu. Místo můžete vylepšit tím, že na něj přidáte kameny. Mohou být buď nasbírané v přírodě, nebo je prostě koupíte v obchodě pro kutily. Děti si z nich mohou stavět silnice nebo si jimi dotvářet své scenerie.

  Krvavé koleno, cukr káva a další dětské hry. Jaká jsou jejich pravidla?

  Krvavé koleno, cukr káva a další dětské hry. Jaká jsou jejich pravidla?

  Pět slepičích, sto – tři – stop, třetí hodina odbila, lampa ještě svítila. Že vám to nic neříká? Vašim dětem tutově také ne. Přitom některé z těchto…celý článek

   

 • 2. Nechte je vařit s radostí

  Vyrobte dítěti kuchyňku. Stačí palety, prkna nebo třeba jen papírové krabice. A staré nádobí.

  Malé holčičky i kluci rádi pomáhají v kuchyni, co teprve když jim umožníte mít vlastní kuchyňku na zahradě, kde mohou péct bábovky a koláče z hlíny, připravovat polévky z trávy a jetele a všechny další čistě přírodní dobroty! Porozhlédněte se doma, v garáži nebo na půdě a darujte malým kuchtíkům nepoužívané staré nádobí, které mohou ke svým hrám využít. Samozřejmě se vyvarujte toho, dát dětem vše křehké a rozbitné, ideální budou staré formičky, příbory či malé hrnce. Nezapomeňte dětem jejich báječné kulinářské výrobky pochválit.

   

 • 3. Postavte první dům

  Nechte děti postavit domeček z přírodních materiálů

  Může to být domeček z kůry, mechu a klacíků posbíraných v lese. Zahrádku kolem domečku můžete dětem pomoci osázet malými rostlinkami a nakonec můžete přidat hračky, například figurky různých zvířátek, která se v domečku zabydlí. S pomocí dospělého mohou děti vytvořit třeba budku pro ptáčky nebo si malé obydlí vybudovat v zahradnickém kontejneru a případně si ho později vzít domů, na terasu nebo balkon.

  Dětem stačí málo a legraci si užijí i doma. Podívejte se na dojemné video a všední den očima mámy a dítěte:

  Všední den očima mámy a jak to vidí děti • VIDEO: 

   

 • 4. Závody lodí

  Lodičky mohou pouštět starou trubkou.

  Na každé chatě nebo v garáži se najde stará nebo nepoužívaná trubka, kterou děti mohou využít k napínavým závodům malých lodiček. Trubky stačí na jedné straně nepatrně podepřít, aby měly spád, a pak stačí naplnit konévky vodou a po proudu tekoucí vody vypustit svá plavidla kupředu. Ideální je, ústí-li trubky do bazénu nebo záchytné nádoby, aby děti nechtíce nevyplavily místa, kde se to příliš nehodí.

   

 • 5. Neobvyklá houpačka

  Z pneumatiky lze vytvořit originální houpačka.

  Klasickou houpačku můžete nahradit na pevném laně dobře upevněnými řídítky ze starého kola nebo koloběžky. Je to alternativa, u které se děti mohou vyřádit jinak, než když na houpačce sedí. Podobně se dá využít i stará pneumatika, samozřejmě očištěná tak, aby vaše dítě nemuselo po hře strávit hodiny ve vaně a oblečení nebylo rovnou na vyhození.

  Jak doopravdy zabránit tomu, aby se dětem něco stalo

  Jak doopravdy zabránit tomu, aby se dětem něco stalo

  Modřiny a odřeniny jsou nevyhnutelnou součástí dětství. Jenže tyto malé nehody mohou vést i k větším a vážnějším zraněním. Rodiče by měli dbát na bezpečnost…celý článek

   

 • 6. Venkovní tabule

  Venkovní tabule bude děti bavit.

  Čí děti doma nikdy nepočmáraly zeď, ať zvedne ruku. Věřím, že takových moc nahoru nešlo. Venkovní tabule, kterou můžete pro své děti jednoduše vyrobit, poskytne dostatečný prostor pro jejich kreativní vyjádření a vy si zachováte domov v barvách a dekorech, které jste vybrali jen vy sami. Na velký kus překližky naneste ve dvou vrstvách tabulovou barvu, kterou koupíte v papírnictví, drogerii nebo obchodech pro kutily. Pokud dítě malování na tabuli zaujme, můžete zvážit jednu stěnu v pokojíčku –  lze ji upravit stejným způsobem, a umožnit tak dítěti rozvíjet svůj talent, aniž by zničilo klasickou výmalbu.

   

 • 7. Rozbijte tábor

  Stan vytvoříte i pomocí staré deky. Děti tyhle schovky milují.

  I stan si děti mohou užít (a užijí!), i když zrovna nikam necestujete. Pokud nejste vy ani známí stanem vybaveni, můžete jednoduchý stan pro děti připravit jen s pomocí prádelní šňůry uvázané mezi stromy, přes kterou přehodíte starou deku. Dno stanu vystelete další dekou a vyřazenými polštáři a pak už děti necháte rozehrát jejich představivost. I když se nám to možná nezdá a děti neustále zahlcujeme moderními hračkami a dokonalou technologií, k jejich spokojenosti a hrám stačí velmi málo.

  TADY si můžete prohlédnout galerii 50 úžasných venkovních domečků a bunkrů, které si děti zamilují

  7 rad, které platí na vztekání: Mluvte s dítětem jak s neandrtálcem!

  7 rad, které platí na vztekání: Mluvte s dítětem jak s neandrtálcem!

  Co se vztekem batolat nebo předškoláků? Co dělat, když sebou potomci mlátí o zem v obchodech, perou se s rodiči o tablet nebo si chtějí pomocí hlasitých…celý článek

  Batole se málem utopilo, stačilo 10 vteřin, kdy rodiče nedávali pozor

  Batole se málem utopilo, stačilo 10 vteřin, kdy rodiče nedávali pozor

  Dáváte pozor, aby dítě nespadlo do vody, bojíte se zahradních bazénů, ale když už je dítě ve vodě a má kruh nebo rukávky, jste klidní? Raději nebuďte.…celý článek

  Drsná pravda: Takhle to dopadá, když se snažíte skloubit práci i rodinu

  Drsná pravda: Takhle to dopadá, když se snažíte skloubit práci i rodinu

  Tenhle článek je povzdechem, kterému asi porozumí každý člověk, který se kdy pokoušel být zároveň zaměstnancem/mít firmu a fungovat jako rodič. Svým…celý článek

/
Autor: Radka Pilzová
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku