Od vařečky k neustálému rozvíjení: Jak se změnila výchova v Česku?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  3. června  2017 
   06:00

  Ještě počátkem 90. let se tělesné tresty ve výchově dětí považovaly za vcelku normální, kdežto dneska se nad nimi čím dál více lidí pohoršuje. A je to tak dobře. Nicméně výchova se změnila i v mnoha jiných ohledech – zdá se, že dnešní rodiče jsou ke svým dětem mnohem vřelejší. Nerozmazlujeme je však někdy příliš? 

 • Více je rozmazlujeme, protože pak už se s nimi svět mazlit nebude

   

  Tuhle změnu považuju za zásadní a pro děti i rodiče velmi prospěšnou. Dnes Češi své potomky mnohem méně tělesně trestají a také už pochopili, že mazlením a vlídností v raném věku se dítě nerozmazlí. A že mu to do dalšího života dá potřebnou sebejistotu, díky níž ustojí různé životní krize. 

 • Mnohem méně je bijeme, více je hladíme, a to je jedině dobře

   

  Jak nám boj o kapitalistické zrno bere volný čas, zbývá ho logicky méně i na děti. Některé rodiče to žene k horečné aktivitě: buď si potomky udobřují dárky, nebo se s nimi ve zbylém čase snaží neustále něco podnikat. A tak dětský den v zoo střídá návštěva zážitkového parku, kterou doplní ještě kinem.  

  5 příčin, proč rodiče mají rozmazlené děti a nezvládají je

  5 příčin, proč rodiče mají rozmazlené děti a nezvládají je

  S tímhle článkem nemusíte souhlasit. Nebo vám jeho čtení nemusí být příjemné. Protože se v něm můžete jako rodiče poznat, a to ne zrovna v tom nejlepším…celý článek

  Pokud mají rodiče jen chvíli po příchodu z práce, alespoň se vrhnou do výroby zvířátek z kaštanů a snaží se dítěti věnovat na sto dvacet procent, dokud oba nepadnou do postele. Psychologové tohle nadšení brzdí – něco jako kvalitní čas totiž moc smysl nemá, pro rozvoj dítěte je daleko lepší než přehnané rodičovské nasazení to, když může otce s matkou pozorovat při běžných činnostech. Nebo když se půjdou všichni třeba jen tak projít ven...

 • Uvěřili jsme mýtu kvalitního času, neustále s nimi něco podnikáme

   

  Autor: Shutterstock.com
  Uvěřili jsme v moc podnětů. Ty jsou cestou k tomu, aby náš potomek byl nejbystřejší v okolí, brzy mluvil, řešil logické problémy a zvládal cizí jazyky. A tak už nejmenším dětem kupujeme edukativní hračky, které pomocí různých podnětů bystří všechny smysly, a příznivým směrem tak ovlivňují jejich vývoj. Jen se nás pak trochu dotýká, když dá kojenec před vymakaným hrajícím velbloudem přednost kousku ožužlané deky. 

 • Dnem i nocí své potomky rozvíjíme aneb podněty jsou svaté

  Zatímco naši rodiče řešili především to, zda dítě už chodí na nočník, my se zajímáme spíš o to, zda se dostatečně rychle rozvíjí. A tak sledujeme tabulky růstu a váhy a porovnáváme, co všechno už dítě umí.

  Chcete mít spokojené a šťastné dítě? Dělejte těchto 5 věcí!

  Chcete mít spokojené a šťastné dítě? Dělejte těchto 5 věcí!

  Harvardští psychologové odhalili pět tajemství, díky kterým budou vaše děti laskavé, hodné a empatické. Jaké jsou ty nejdůležitější věci, které jsou…celý článek

  Jakmile tomu tak není, jsme ochotní vyrazit za odborníky, aby nám dítě přeměřili a vůbec po všech stránkách posoudili, zda jsme náhodou nevyfásli kousek, který je potřeba trochu popostrčit. 

 • Neustále řešíme, co už dítě umí – ať žije porovnávání

  Dá se to říci třeba takhle: před nějakými dvaceti třiceti lety rodiče usilovali především o to, aby si dítě někde tiše v koutku hrálo a moc neotravovalo, dneska potomky běžně přibíráme k řešení rodinných záležitostí – plánujeme s nimi třeba to, kam se pojede na příští dovolenou. Podobně je bereme do muzeí, restaurací nebo na výstavy, kde čekáme, že se to bude líbit i těm, kdo tam dorazili bez dětí. 

   

 • Neposíláme je vedle, zapojujeme je do světa dospělých

  Vydavatelé knih o výchově mají žně. Protože dnešní rodiče snad více než kdy v minulosti neustále řeší, zda používají ty správné výchovné postupy. Existuje samozřejmě více doporučených trendů, a tak jsou o nich ochotny zejména matky – ale i otcové – hodiny diskutovat na internetu.

   Jak s výchovou bojuje herečka Jana Stryková?

  Jana Stryková: Na vychovávání dětí by měla existovat vysoká škola • VIDEO: 

  Příklad? Třeba správná reakce na to, když vás batole v afektu plácne. Vrátit mu to? Obejmout ho? Poslat ho za dveře? Vést s ním o tom debatu? Trendem je zejména respektující výchova, v níž rodič například dítěti neříká, co je správné, a doufá, že na to potomek přijde sám. 

 • Snažíme se je respektovat, čteme chytré knihy

   

  ...
  Zapomeňte na dětství jako na čas, kdy si kluci a holky především hrají. Dnešní rodiče až na výjimky na děti méně křičí a méně je bijí, ale rozhodně přitvrdili, pokud jde třeba o to, co všechno by podle jejich představ mělo dítě umět a zvládnout. A tak už děti ve školce chodí na cizí jazyky, zatímco ty starší mají několik kroužků, aby se podchytilo co nejvíce jejich talentu. Nemluvě o důrazu na školní výsledky. 

 • Chceme po nich mnohem vyšší výkony, protože jen silní uspějí

   

  Netýká se to všech rodičů a také se liší míra, ale rozhodně se dá říci, že celkově jsme z dětí více na větvi, více kolem nich tancujeme, a tím pádem je také více rozmazlujeme. Stanovit přesnou hranici je někdy těžké, protože co jedna rodina vnímá jako chování přes čáru, v jiné je standardem.

  Asi tušíte, že matky vychovávají jinak než otcové. Takhle se to liší!

  Jak vychovávají matky a jak otcové • VIDEO: 

  Ale přesto by v každém případě měli rodiče zůstat těmi, kdo mají autoritu a kdo stanovují hranice. Vztah mezi potomkem a otcem či matkou zkrátka už z podstaty nemůže být kamarádský.  

 • Dáváme do nich mnohem více peněz a přijde nám to normální

  ...

  O své děti se rozhodně více bojíme, a tak je do poměrně vysokého věku do školy i na tréninky vozíme autem a pak jsme vlastně rádi, když místo lítání venku sedí doma u počítače, protože je tak máme pod kontrolou. Psychologové ovšem bijí na poplach, protože to dětský vývoj celkově v mnoha ohledech ovlivňuje dost negativně. A to po psychické i fyzické stránce. 

  Rodina, která šokovala: Rodí doma, kojí do pěti, žádné léky či škola, žádné pohlaví

  Rodina, která šokovala: Rodí doma, kojí do pěti, žádné léky či škola, žádné pohlaví

  Adele a Matt z britského Brightonu své okolí často šokují. Propagují porody doma, neoddělují placentu hned poté, co dítě přijde na svět, matka potomky…celý článek

  Seriál Prasátko Peppa je návykový. Způsobuje autismus?

  Seriál Prasátko Peppa je návykový. Způsobuje autismus?

  Bing, bong, bing, Blikej, blikej, hvězdičko nebo Kolo se točí dokola, dokola, dokola. Pokud znáte tyto písničky, pravděpodobně vás a vaše děti také…celý článek

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku