Trpíte neustálým strachem o vlastní děti? 6 tipů, jak to překonat!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  21. června  2017 
   06:00

  Být rodičem nejsou jen radosti a blbnutí, je to taky spousta úzkosti a často nesmírného strachu, který i když není viditelný, tam někde uvnitř ve vás pořád bublá. A je naprosto přirozený, protože souvisí s rodičovskou láskou. Jaké největší obavy mají rodiče o své děti? A jak je mohou zmírnit nebo překonat?

 • 1. Zdraví

  Autor: iStock

  Který rodič by si opravdu z celého srdce nepřál, aby jeho dítě bylo hlavně zdravé? Jistě nikdy nezapomenete na chvíle, kdy jste seděla u postýlky svého miminka, batolete a později i školáka a snažila se mu ulevit od bolesti. Snižovala jste teplotu, měřila ji, dávala obklady, utírala slzy. A co teprve potom, když dítě onemocní mnohem vážněji? Nic není cennějšího než zdraví! Nemůžete ale dítě pořád sledovat, opečovávat a snažit se, aby k němu žádná nemoc nepřišla. Jednoduše se naučte se svými strachy a úzkostmi zacházet. Jedním z hlavních kroků je nebát se o tom mluvit s partnerem a ostatními a sdělovat jim, co aktuálně prožíváte. Na spoustu otázek vám dá odpověď i pediatr. Pokud jsou vaše úzkostné myšlenky častější, než je zdrávo, a narušují vaše každodenní aktivity, vyhledejte pomoc odborníka.

   

  Když vaše dítě ubližuje ostatním: Mohou to způsobit rodiče?

  Když vaše dítě ubližuje ostatním: Mohou to způsobit rodiče?

  Víte, kde se bere dětská agrese? Psychologové mají jasno: ostatním ubližují děti, které rodiče milují a chrání příliš, nebo naopak moc málo. Jak zareagovat…celý článek

 • 2. Nehody a zranění

  Autor: iStock

  Spousta rodičů, zejména matek, má obavy z toho, že se dítě zraní. Že spadne z přebalovacího pultu, že zakopne, že si při hře něco zlomí, že spolkne nějaký předmět, že se řízne, spadne z houpačky – a tisíce dalších a dalších strachů. Přiznám se, že se třemi syny jsem žila v jednom permanentním strachu. Ovšem u prvního to bylo nejhorší, potom už jsem zjistila, že nejlepší cestou proti vlastním obavám je klid a nic moc nedramatizovat. Jakmile jsem byla nervóznější, byly nervózní i děti – a úrazů bylo mnohem víc. Ani bych nespočítala na prstech jedné ruky, kolikrát jsme jeli na chirurgickou pohotovost. Moje rada zní: Dejte dětem přiměřenou volnost, kontrolujte je tak nějak podprahově, snažte se zranění předcházet prevencí (helmy, rukavice, přilby atd.), a když už se něco stane, je fajn, když budete umět aspoň základy první pomoci. Tím získáte jistotu a váš strach bude mnohem menší.

 • 3. Strach z cizích lidí

  Autor: iStock

  Má kamarádka se před lety neustále strachovala, že na jejího syna někdo zaútočí. Byl maličký, hubený a spíše takový introvert, který se nepral, natož aby se uměl bránit. Přiznám se, že když mí kluci začali chodit sami do školy a ze školy, taky mě občas strach přepadl. Co kdyby je někdo oslovil a něco jim nabízel? Proč se tak moc bojíme, že našim dětem někdo ublíží? Asi z toho důvodu, že když dojde ke skutečnému útoku či zmizení dítěte, média to propírají neustále, takže nám může připadat, že jsou takových případů mraky.

   

  Víte, jak málo stačí k únosu vašeho dítěte? Podívejte se na naše video:

  Jak málo stačí k únosu vašeho dítěte • VIDEO: 

  Co se osvědčilo u nás doma? Udržujte blízký vztah s dětmi, komunikujte s nimi, na rovinu jim řekněte, co by se mohlo stát (ale neděste je), poučte je o tom, jaké kontakty a s kým jsou nevhodné, povzbuzujte je, aby se vám svěřovaly, a pokud to  jde, rozvíjejte nástroje, které se jim budou hodit k ochraně. My například syny přihlásili ve třetí třídě (když začali chodit sami) do juda. Moc je to sice nebavilo, ale naučili se tam aspoň základy obrany. Opět platí: raději desetkrát dokola omílejte totéž, nakonec jim to dojde. S cizími lidmi se nebavit, nic od nich nebrat, ideálně chodit ze školy ve skupině s kamarády.

   

 • 4. Šikana

  Autor: iStock

  Některé děti jsou doslova návnadou pro agresory. Bohužel, ačkoli bývá šikana snadno přehlížená jako součást dospívání, může mít vážné následky v dospělosti. Navíc šikana funguje jako virus – nejvíce šikanují často ty děti, které kdysi byly samy šikanovány. Šikanované děti mívají problém se sebevědomím, hůře se učí, trápí je deprese, a dokonce uvažují o sebevraždě. Snažte se tomu předejít komunikací doma, vytvářejte příjemnou atmosféru, dejte dítěti důvěru, aby se vám svěřilo. Ptejte se, jak se ve třídě chovají jeden k druhému, povídejte si o tom, trénujte odolnost a dovednosti, které se dítěti budou hodit k ochraně. Důležitá je empatie a skutečné naslouchání. Tak se zbavíte přehnaných obav z toho, že by právě vaše dítě mohlo být terčem šikany. Dítě musí ve vás cítit podporu, jinak se vám nesvěří!

   

  Mami, teď jsi mě fakt naštvala! Co všechno děti trápí?

  Mami, teď jsi mě fakt naštvala! Co všechno děti trápí?

  I předškoláci mají svá trápení a starosti. Většinou za ně mohou rodiče, kteří nechápou jejich svět a často jim zkazí všechnu legraci. Tady je hned…celý článek

 • 5. Strach z budoucnosti

  Autor: Profimedia

  Možná vás právě tohle netrápí, ale někteří rodiče naopak přemýšlejí neustále o tom, jestli jejich dítě dostane v životě příležitosti, díky kterým rozvine svůj potenciál. Tuhle rodičovskou úzkost využívají obchodníci a tvrdí, že jejich výrobky umožní dítěti rychlou cestu k úspěchu – a to dokonce ještě dřív, než vyskočí z plenek. Strach z budoucnosti dítěte souvisí s ekonomickým klimatem a je vlastně přirozenou reakcí. Zvláště u rodičů, kteří sami zažívají ekonomickou nejistotu. Ti se bojí, že když oni to nemají snadné, ani děti nebudou mít. Nemusíte kupovat každou chytrou hračku, která údajně dítěti změní život, nebrečte před ním a nestěžujte si, že nemáte práci, i když to není lehké. Jedině tak dítě nebude do budoucna frustrované.

   

  Jak doopravdy zabránit tomu, aby se dětem něco stalo

  Jak doopravdy zabránit tomu, aby se dětem něco stalo

  Modřiny a odřeniny jsou nevyhnutelnou součástí dětství. Jenže tyto malé nehody mohou vést i k větším a vážnějším zraněním. Rodiče by měli dbát na bezpečnost…celý článek

 • 6. Strach do zásoby

  Autor: iStock

  Je spoustu nejrůznějších strachů, které se týkají dětí. A podle psychologů asi 99,8 % našich katastrofických scénářů se vlastně nikdy nestane. Dělat si strach do zásoby je nesmysl. Máte-li děti, žijte víc přítomností a netoulejte se v minulosti. Nepřipomínejte si věčně poslední pád z koloběžky nebo spálenou ruku, ale udělejte vše pro to, aby se to nestalo znova. Řešte vše až tehdy, když to přijde. 

   

   

  Otestovali jsme: Tyhle nanuky dětem nedávejte! Které jsou v pořádku?

  Otestovali jsme: Tyhle nanuky dětem nedávejte! Které jsou v pořádku?

  Jsou pro děti lepší ovocné, nebo mléčné zmrzliny? Smetanové, či ty s rostlinným tukem? A hodí se vůbec pro děti?…celý článek

  Fidget spinner: Proč ho vaše dítě potřebuje a kde ho pořídit?

  Fidget spinner: Proč ho vaše dítě potřebuje a kde ho pořídit?

  Fidget spinner se stal mezi českými dětmi hitem. Před koncem školního roku už ho moc neřeší ani učitelé, které donedávna v dětských rukou často rozčiloval.…celý článek

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku