5 typů dětí: Poznejte, jaký kojenec se narodil zrovna vám. Co na něj platí?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  12. července  2017 
   06:00

  Poznáte, jestli je vaše dítě mrzuté, protože má hlad, nebo protože potřebuje přebalit? Víte, kdy je ospalé, nebo má všeho už plné zuby a potřebuje klid? Možná je dobré nejprve vědět, jaké vaše miminko je, a podle toho k němu budete potom přistupovat. Existuje totiž pět kategorií dětí, a do jedné z nich spadá i to vaše!

 • Poznejte své dítě

  Autor: iStock

  Tracy Hogg, autorka knihy Tajemství klidného dítěte, tvrdí, že někteří kojenci jsou citlivější než jiní, další jsou složitější, jiní nevrlejší, někteří sladší a jiní předvídatelní. Tyhle aspekty temperamentu ovlivňují způsob, kterým dítě vnímá svoje okolí a manipuluje s ním. Trikem úspěšného zvládnutí rodičovství je vidět svoje dítě jasně, poznat a přijmout ho takové, jaké je. „Povaha je vliv, nikoli doživotní trest. Nikdo netvrdí, že když vaše dítko vyroste, bude na vás stále prskat mléko,“ říká Tracy Hogg. Do jaké kategorie tedy patří to vaše dítě?

   

  Jak pomoci miminku, aby se správně vyvíjelo? Podívejte se na naše VIDEO:

  Jak pomoci miminku, aby se správně vyvíjelo • VIDEO: 

   

 • Andělské dítě

  Autor: iStock

  Jde o typ dítěte, které si každá prvorodička přeje, že bude mít – tedy zlaté dítě, které je pořád v dobré náladě, neustále se usmívá a je nenáročné. Jejich signály jsou snadno čitelné. Nové okolí je neobtěžuje, dobře snáší procházky a změny prostředí, tohle dítě v podstatě můžete vzít kamkoli a nebudete mít problém.

  Bez problémů se krmí, hraje si a spinká, v noci se moc nebudí a pokud ano, obvykle nepláče. Tyhle děti najdete ráno v postýlce, jak si samy se sebou povídají, žvatlají, hrají si s plyšákem nebo se dívají na zeď a pozorují stíny. Andělské dítě se umí samo uklidnit, ale když je přetažené (třeba protože jste správně nepoznali signály), stačí si ho přivinout k sobě a klidně mu říct: „Vidím, že jsi přetažené.“ A zapnout například hezkou hudbu nebo mu zazpívat ukolébavku.

   

  Dítě skončilo v nemocnici, protože matka jedla placentu. Je to nebezpečné?

  Dítě skončilo v nemocnici, protože matka jedla placentu. Je to nebezpečné?

  Část žen věří, že když po porodu snědí alespoň kousek placenty, prospěje to jim i miminku. Podává se čerstvá v koktejlu, jako polévka či třeba sušená…celý článek

 • Učebnicové dítě

  Autor: iStock

  O tyhle děti, které jsou předvídatelné, se pečuje velmi snadno. Dělají totiž vše jako kdyby to dělaly podle plánu. Jen zřídka vás něčím překvapí, vývojových milníků dosahují podle „rozpisu“, ve třech měsících prospí celou noc, v pěti se převalují z bříška na záda a obráceně, v šesti sedí atd.atd.

  Růstovým spurtem budou procházet jako na drátku, a nikdy to nebude žádné drama. Dokážou si samy hrát, broukat si a rozhlížet se kolem sebe. Když se na ně někdo usměje, usmějí se taky. Samozřejmě i učebnicové děti bývají mrzuté, ale dají se snadno utišit a bez námahy je uspat.

 • Přecitlivělé dítě

  Autor: iStock

  Svět pro tyhle děti je doslova a do písmene sbírkou vjemů. Bývají divoké, mlátí kolem sebe ručičkami, chvíle je nadšené a pak zase plačtivé. Většinou začnou hned brečet, pokud se jim hned nevěnujete, bývají velmi nepokojené a často je musíte nosit nebo držet v náručí. Trhnou sebou, když slyší řvoucí motorku nebo když zapnete pračku či televizi, mrkají nebo odvracejí hlavu od zdroje ostrého světla. Občas pláčou bez důvodu, jsou úzkostlivé, když přijde někdo cizí nebo je doma více lidí. Vydrží si samy hrát, ale jen pár minut, a to ještě jen tehdy, když jste nablízku. Tenhle typ dětí rád saje, takže někdy maminky nesprávně pochopí signál, a dá mu najíst, přitom by stačil jen dudlík. Přecitlivělé děti špatně usínají, jejich systém je velmi křehký, takže je rozhodí vynechané jídlo, neočekávají návštěva či změna mléka. Tyto děti potřebují uklidnit – a to tak, že jim navodíte prostředí dělohy. Zaviňte je natěsno, přiviňte k sobě a šeptejte něco rytmického, poplácávejte po zádech, abyste napodobili srdeční rytmus. Tyto děti mají rády řád a pravidelnost.

   

  Senzační karikatury dětí a zvířat. Umělec tvoří z fotek lidí vtipné obrázky

  Senzační karikatury dětí a zvířat. Umělec tvoří z fotek lidí vtipné obrázky

  Představte si, že by se z vás, vašeho dítěte nebo domácího mazlíčka stal na chvíli komiksový hrdina. V dnešní době není nic nemožné. Americký umělec…celý článek

 • Odvážné dítě

  Autor: iStock

  Tyhle děti se narodí a vy máte pocit, že hned vědí, co a jak, a nebudou váhat dát vám to najevo. Bývají velmi hlasité a někdy i agresivní. Jakmile se ráno probudí, obvykle začnou brečet a dožadovat se maminky nebo táty. Nesnášejí, když jsou počurané nebo pokakané, takže když je hned nepřebalíte, budou velmi bouřlivě dávat najevo nelibost. Často a nahlas si broukají, řeč jejích těla je trochu trhaná. Nohy a ruce jim lítají všude kolem, takže těžko usínají. Když začnou brečet a vám se nepodaří pláč ukončit, bude dítě plakat víc a víc, až můžete chytnout doslova amok. Odvážné děti velmi brzo zkouší všechno nové – uchopení láhve, první krmení lžičkou apod. Tyto děti si všímají ostatních dětí dřív než ony jich, takže jim pravděpodobně taky dřív bez problémů vezmou jejich hračky.

   

  Máte doma malého agresora? 6 tipů, jak ho zkrotit!

  Máte doma malého agresora? 6 tipů, jak ho zkrotit!

  Prázdniny začínají, ale připravte se na to, že ne každý den se vaše děti budou projevovat coby andílci. Naučte je proto, jak mohou svůj hněv projevit…celý článek

 • Nabručené dítě

  Autor: iStock

  Tracy Hogg tvrdí, že tyto děti už na světě byly dřív, že jsou to „staré“ duše, které nejsou moc šťastné, že jsou zpět. Nabručené děti jsou naštvané na svět kolem sebe a dávají to pořádně najevo. Kňourají, přes den se moc neusmívají a večer strašně vyvádějí, než usnou. Nesnášejí koupání, oblékání a dost často se u toho vztekají. Jsou podráždění a netrpěliví, takže když náhodou mléko z bradavky nepoteče dost rychle, budou se vzpouzet a plakat. Ovšem ani krmení z lahve není ideální, mrzutí jsou i při této formě krmení. Když brečí, jejich křik bývá hlasitý a dlouhý, takže tyhle děti zvládne jen trpělivá máma nebo táta. Utišování stylem „šššš“ musí být mnohem hlasitější než jejich křik. Mnohem efektivnější je během amoku rytmicky říkat: „Je to v pořádku, je to v pořádku,“ zatímco budete dítě lehce pohupovat dopředu a dozadu.

   

  10 věcí, na které si musíte nechat zajít chuť, když máte malé děti!

  10 věcí, na které si musíte nechat zajít chuť, když máte malé děti!

  Možná jste si všimla, že vaše malé děti způsobily, že některé věci s nimi dokončujete trochu obtížněji nebo velmi těžko nebo vůbec ne. Jistě, existují…celý článek

  Tahle matka se nestydí za svoje tělo a hrdě ho ukazuje světu! Není úžasná?

  Tahle matka se nestydí za svoje tělo a hrdě ho ukazuje světu! Není úžasná?

  Sympatická Allison Kimmey bývala štíhlá. Neustále držela diety a věřila, že jedině když bude hubená, zaslouží si lásku a uznání. Polykala pilulky na…celý článek

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku