10 činností na nevlídné podzimní dny! Děti budou nadšené

 • Na podzim se můžete s dětmi kreativně vyřádit. Podívejte se na našich deset tipů.
  Na podzim se můžete s dětmi kreativně vyřádit. Podívejte se na našich deset tipů.
  Foto: Pinterest
  Sdílej na facebooku
  21. října  2012 
   06:00

  Je konec října, což znamená jediné. Děti sbírají listí a nosí je do škol a školek na koláže. Není se čemu divit, podzim hraje všemi barvami a tyhle výtvarné činnosti se prostě nabízejí. Stejně jako zvířátka z kaštanů. Ale je tu ještě spousta kreativních dovedností, které děti zabaví. Obzvlášť, když je venku nevlídno. Tady je deset našich tipů. Vyzkoušíte je?

 • 1. Barevné dýně a dýňové víly

  Barevné dýně

  Dýní je teď všude plno. Stačí zajít na místní farmářský trh a koupit nějaké pěkné kousky určené k dekoraci. A nemusíte je nutně jen dlabat. Dýně můžete třeba pokreslit (my si vystačily s černým lihovým fixem) nebo natřít bílou barvou a polepit veselými konfetami. Loni jsme s dcerou vyrobily dýňovou vílu do školky na zahradu. Dýni jsme vydlabaly, dovnitř daly vřes v květináči, namalovaly jí obličej a z malých šišek udělaly náušnice.

  Když tohle s dětmi nestihnete, už to nedoženete. Mohlo by vás to mrzet

  Když tohle s dětmi nestihnete, už to nedoženete. Mohlo by vás to mrzet

  Dneska fakt ne, jsem unavená. Tenhle víkend ne, ale nějaký další by to mohlo vyjít. Až budeme mít čas, půjčíme si tuhle knihu a přečteme si ji, pojedeme…celý článek

 • 2. Dekorace ze šišek

  Dekorace z šišek

  Vyrazte s dětmi o víkendu do lesa a nasbírejte co nejvíc šišek. Budete se divit, ale ze šišek může vzniknout báječná dekorace. Třeba na vánoční stromeček. Moje čtyřletá dcera vyráběla ve školce ananas – šišku nabarvili na žluto a na vršek jí přidělali zelené papírové třásně. My máme v plánu vyrobit zvířátka – třeba sovičky na vánoční stromeček. Stačí vám šišky, filc a očička (seženete ve výtvarných potřebách). A pak také lepidlo (dobrý je Herkules). Co si vyrobíte je jenom na vás – nabízí se ježci, myšky nebo třeba ty sovičky. Děti budou nadšené.

 • 3. Náhrdelník ze žaludů

  Náhrdelník z žaludů

  Najít ve městě žaludy je trochu problém, ale v nějakém parku je možná najdete. Na venkově určitě. Nasbírejte si je do zásoby. Na Pinterestu je spoustu inspirace, co s nimi vyrobit. Stačí je jen natřít zlatou barvou a ozdoba na adventní věnec nebo na stromeček je na světě. Společně s dětmi ale můžete vyrobit náhrdelník. Špendlíkem propíchnete čepičku, z drátku uděláte očko a čepičku znovu přilepíte. Žaludu pak můžete udělat veselý obličej, to už nechte na dětech. Případně můžete nalepit plstěnou kuličku (jako je to vpravo na obrázku).

 • 4. Zvířátka z kaštanů

  Zvířátka a obličeje z kaštanů

  Zvířátka z kaštanů jsou taková podzimní klasika. Jenže dejte dětem do ruky ostrý nůž, aby si do tvrdých kaštanů vyvrtaly otvory na nožičky ze špejlí nebo sirek. Máme pro vás alternativu. Zvířátka z kaštanů vytvoříte i s pomocí modelíny. Třeba takové šneky. Z modelíny děti vytvarují tělíčko šneka a na něj posadí kaštan jako ulitu. A třeba vymyslíte i jiná zvířátka.

 • 5. Navlékání bambulek a těstovin

  Navlékání bambulek, lepení těstovin

  Pořádáte halloweenskou oslavu a potřebujete vytvořit dekorace? Co takový bambulkový řetěz (samozřejmě v oranžové barvě). Pokud umíte, vyrobte dětem spoustu oranžových bambulí a společně je pak navlékejte na dlouhý provázek. Další variantou je navlékání nabarvených těstovin. Děti si z nich mohou vytvořit korále či náhrdelník. Nebo je prostě lepit na papír.

 • 6. Zoologická z listů

  Koláž z listí

  A jsme zase u podzimních listů. Jenže ono z nich jde opravdu kouzlit. Zatímco ve škole je děti natírají, obtiskávají a případně lepí na papír, vy jim můžete namalovat zvířecí obličeje. Anebo z nich zvířata rovnou sestavit. Nasbírejte co nejvíce různých druhů a tvarů a pak s nimi čarujte. Některé se hodí na uši slona, jiné na tělo a ocas lišky. Ta nejpovedenější zvířata si můžete i zarámovat a pověsit dětem do pokojíčku.

 • 7. Podzimní svíčky a lucerničky

  Podzimní lucerničky

  Venku už se brzy stmívá, ideální doba na zapalování svíček. Dánům doma hoří hned několik svíček najednou a i díky tomu jsou prý šťastnější. No, a vy si můžete společně s dětmi vyrobit lucerny na svíčky. Stačí vám obyčejné zavařovací sklenice, listy, lepidlo, provázky a mašle. Sklenice můžete i natřít barvou a ponechat jen okýnko ve tvaru listu (jak je to na obrázku vpravo).

  Krásné podzimní svíčky vytvoříte i z malých dýní. Pomocí vykrajovátka na cukroví vykrojíte vršek dýně, roztavíte vosk, do otvoru vložíte knot a zalijete voskem.

 • 8. Lízátka pavouci

  Strašidelná lízátka

  Pokud slavíte Halloween a pořádáte party v kostýmech, určitě se vám budou hodit nějaké sladkosti pro děti. Ideálně strašidelné. A lízátka děti zbožňují. Zkuste z nich vyrobit třeba pavouky. Stačí koupit ve výtvarných potřebách dva chlupaté modelovací drátky v černé barvě, omotat okolo lízátka a vytvořit z nich nožičky, pak už stačí jen nalepit očička a tarantule je na světě. Pokud se vám nelíbí pavouci (a děti by se jich bály), zabalte lízátka do oranžového papíru a udělejte z nich halloweenské dýně.

 • 9. Pečení perníčků

  Pečení perníčků

  Moje čtyřletá dcera už od léta škemrá a chce péct vánoční perníčky. Vlastně, proč ne? Upečte podzimní. Můžete z nich vykrojit listy, dýně, jablka...cokoliv s podzimní tematikou. Děti pečení milují, a když je pak ještě navíc necháte vykrajovat a zdobit, budou ve svém živlu.

 • 10. Domečky v lese

  Přírodní domečky pro skřítky

  Pokud to ještě počasí dovolí, běžte s dětmi do přírody, ideálně do lesa a vyhlašte soutěž o nejhezčí lesní domeček pro skřítky. Řekněte jim, že smějí používat jen přírodní materiály, zkrátka všechno, co najdou v lese – klacíky, kůru, šišky, mech...Stavění domečků a bunkrů nás v dětství strašně bavilo a já se vsadím, že i vaše děti budou nadšené.

  Jak zabavit děti v dešti? 40 skvělých tipů, které musíte vyzkoušet!

  Jak zabavit děti v dešti? 40 skvělých tipů, které musíte vyzkoušet!

  Když o prázdninách prší, je to nuda. Vy byste si nejradši zalezla s knížkou pod deku, ale vaše dítě vyžaduje zábavu a vám už pomalu dochází nápady,…celý článek

/
Autor: kog
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku