Jak zvýšit sebevědomí dítěte? Rady, které zaberou

 • Některé děti se rodí sebevědomé, jiné se to musí naučit.
  Některé děti se rodí sebevědomé, jiné se to musí naučit.
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  9. listopadu  2017 
   06:00

  Žádný rodič nechce, aby jeho dítě trpělo nízkým sebevědomím, ale bohužel ne vždy se podaří tomu zabránit. Spousta dětí si nevěří a na nás rodičích je to změnit. Takže ať už máte syna nebo dceru, batole nebo dospívajícího teenagera, je zde několik užitečných rad, jak zvýšit jeho sebedůvěru, aniž by se z potomka stal necitlivý ranař. 

 • Rozklíčujte jejich pocity

  Pokud k vám dítě přichází s problémem se sebeúctou, pozorně poslouchejte, z čeho pramení jeho smutek. To vám pomůže určit základní problém a pak můžete nabídnout efektivní řešení.

 • Rozpoznejte zbytečně sníženou sebedůvěru

  Máme tendenci být svými nejhoršími kritiky, a to platí zejména pro děti. Když nemohou splnit nemožné požadavky, které si stanovily, odrazí se to na jejich sebedůvěře. Nabídnutím objektivního a optimističtějšího pohledu na věc můžete situaci rychle otočit v jejich prospěch. Například pokud vaše dítě neustále říká, že mu nejde matematika a je hrozný student, zkuste mu říct, že je dobrý student, který prostě jen potřebuje věnovat trochu více času konkrétnímu tématu.

 • Nesrovnávejte

  Pro dítě není nic horšího než poslouchat, že není tak dobré jako jeho sourozenec. Tím, že eliminujete srovnání, dokážete maximalizovat jeho sebevědomí a minimalizovat rivalitu mezi sourozenci.

 • Vybudujte doma pozitivní zázemí

  ...

  Říká se, že dobročinnosti se člověk naučí doma, ale stejně tak i sebevědomí. Stačí provést několik změn a vytvoříte bezpečný prostor, který posiluje sebevědomí vašeho dítěte a také ho učí, aby pomohlo těm, kteří jsou na tom hůře.

 • Chvalte je ve společnosti dalších dospělých

  ...

  Když děti chválíme, většinou jim to jde jedním uchem tam a druhým ven. Když ale o jejich úspěších říkáme příbuznému nebo rodinnému příteli, vnímá to dítě pak lépe. Tím, že skromně pochválíte své dítě před ostatními, dokážete, že tyto věci neříkáte, abyste zvýšili jeho sebevědomí, ale z toho důvodu, že mu skutečně věříte.

 • Nabízejte bezpodmínečnou lásku

  ...

  Děti snadněji překonají potíže, pokud doma cítí stabilitu a podporu. Připomínejte svým dětem, že s nimi budete v dobrých i horších časech a milujete je, i když chybují.

 • Požádejte je o pomoc

  Když děti dostanou třeba i jen malý úkol, jako je třeba vynášení odpadků, ukazujete jim tím, že jste přesvědčeni o jejich schopnostech. To samo o sobě vede k větší jistotě. Takže jim neváhejte přidat další úkoly na seznam (zvláště pokud to ulehčí vašemu zatížení).

 • Oslavujte jejich úspěchy

  ...

  Ať už se dítě naučí jezdit na kole nebo udělalo důležitý test, pochvalte ho za dobře vykonanou práci. Když vidí, jak jste na něj hrdí, začne být hrdé samo na sebe.

 • Buďte jim příkladem

  ...

  Musíte praktikovat to, co kážete. Když si budete nadávat do hlupáků nebo se vyhýbat výzvám, pak vás vaše dítě pravděpodobně bude následovat. Podívejte se na to jako na příležitost, jak můžete nejen pomoci vybudovat sebedůvěru svého dítěte, ale jak můžete zvýšit i tu svou vlastní.

  Tohle na ně platí: Jak děti odnaučit křičet? Trik, který zabírá

  Tohle na ně platí: Jak děti odnaučit křičet? Trik, který zabírá

  Vadí vám, že děti mluví nahlas, i když k tomu nemají důvod? Že se pošťuchují a ječí tak, až vám uši zaléhají? Zázraky nečekejte, ale pár triků byste…celý článek

  7 těžkostí, které čekají rozvedené a svobodné matky. Jak je zvládnout?

  7 těžkostí, které čekají rozvedené a svobodné matky. Jak je zvládnout?

  Když jsem se poprvé vdávala, myslela jsem, že to bude na celý život. Moji rodiče pro mě byli vzorem – v tom, jak se k sobě chovali, jak se i po čtyřiceti…celý článek

/
Autor: Radka Pilzová
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku