Jak s dětmi mluvit o sexu? Tohle se rodičům osvědčilo!

 • Čím dříve, tím lépe. Samozřejmě přiměřeně věku, radí odborníci.
  Čím dříve, tím lépe. Samozřejmě přiměřeně věku, radí odborníci.
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  28. října  2017 
   06:00

  Kdybych si mohla vybrat, jestli budu dětem vysvětlovat, jak se lidé rozmnožují, nebo s nimi půjdu řešit matematické rovnice, prohrály by počty jen velmi těsně. Ale nakonec se i tyhle debaty dají zvládnout, jak ukazují zkušenosti dalších rodičů, které jsme pro vás zaznamenaly. A poučení je pro děti lepší než tápání, které jsme kdysi zažívali my, protože o sexu se s dětmi zkrátka moc nemluvilo. 

 • Budu jako táta, ale bez sexu!

  ...

  Odborníci mají vcelku jasno. O sexu byste měli klidně mluvit už s dítětem tříletým. „S otázkami dotýkajícími se jeho příchodu na svět a toho, co mu předcházelo, ve většině případů přijde za rodičem holčička nebo kluk už v předškolním období,“ vysvětluje psycholožka Ilona Špaňhelová. A rodiče by se podle ní do podobné debaty s předškoláky měli pustit i v případě, že se dítě samo nezeptá, nejspíše se stydí, ale zvědavé bude. 

  Video dětem ukazuje rozdíly mezi mužem a ženou:

  Video dětem ukazuje rozdíly mezi mužem a ženou. • VIDEO: 

  Když to neuděláte, můžete se dočkat následující scénky. "Jednou jsme se u večeře s naším šestiletým synem bavili, čím chce být, až bude velký. Nejdříve řekl, že chce prostě být jako táta. Pak zaváhal a řekl, že vlastně asi ne, protože nechce čurat do své manželky. Ukázalo se, že se ve školce s klukama bavili o sexu, ale jejich informace byly poněkud zmatené," líčí Linda z Kladna. S manželem se pak snažili věci uvést na pravou míru a přitom syna ještě víc nevyděsit. 

 • Proboha, takhle vypadají dospělí?

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock.com

  "Pamatuju si, jaký šok jsem kdysi zažil v nějakých deseti letech. Rodiče s námi vyjeli na Rujanu a šli jsme i na nudistickou pláž. Nevím dodneška, proč to udělali, protože nikdy předtím nechodili nazí ani doma, v koupelně se zamykali a převlékali se tak, abychom je neviděli. Snad je vyhecovali známí, kteří tam byli s námi. Každopádně, mně bylo deset, sestře osm a nahá dospělá těla nás šokovala. Všude byla prsa všech možných tvarů, větší i menší penisy a taky vrásčitá kůže, a jelikož se psala osmdesátá léta, taky spousta chloupků. Oba jsme se vyděsili, že dospělí vypadají takhle a že se naše těla taky takhle odporně změní. Vůbec jsme nechápali, co na sobě lidé navzájem vidí. Před vlastními dětmi se se ženou proto doma nestydíme a o tom, jak se tělo během života mění a proč to tak je, s nimi mluvíme odjakživa."

  Luděk, Brno

 • Dítě potřebuje vědět, jak vypadá milování, ale nemusí znát vibrátor

  ...

  "O sexu mluvíme doma pořád, mé děti to mají už s mateřským mlékem. Denně diskutujeme o všem možném. O těhotenství, o homosexuálních vztazích. Dětem se má odpovídat, jakmile se začnou ptát," říká Kateřina Janouchová, česká spisovatelka žijící ve Švédsku, která píše mimo jiné právě o sexu, a to pro děti i pro dospělé. Ale i ji dokázali potomci zaskočit, když přišli s dotazy na sexuální hračky. Podle ní se do tohoto tématu není třeba pouštět. "Myslím, že tohle hned tak vědět nemusí, to nejsou biologická fakta," vysvětluje svůj postoj. 

 • Mami, proč ti táta ubližuje?

  Sex

  Trapas v podobě nachytání při sexu je noční můrou mnoha rodičů a občas se mu vyhnout prostě nepodaří, zvláště třeba v malém bytě. "S mužem jsme se milovali a najednou jsme zjistili, že dvouletý syn stojí ve své postýlce a upřeně na nás zírá. Jelikož nebyla ještě úplná tma, měl to všechno z první ruky. Co si myslel, nevím, neuměl ještě moc mluvit, ale mé kamarádce v podobné situaci tříletá dcera řekla, že nechce, aby tatínek mamince ubližoval," líčí Jihočeška Michaela. 

  Tady se sexuologové shodují na jednom: reagujte podle toho, kolik dítěti je. Úplně malému asi nic říkat nemusíte, předškolákovi naopak vysvětlete, že rodiče se mají rádi a podobné mazlení patří k jejich lásce, i když to vypadá, že se trochu perou, oběma se to líbí. Puberťákovi snad zase neříkejte nic, protože dobře ví, která bije, a dost možná doufal, že jeho rodiče už spolu nespí. Hovory na tohle téma mu proto nebudou příjemné. 

 • Používejte přesná pojmenování, ale vynechte podrobnosti

  ...

  "V knihách jsem vyčetla, že se při hovorech o sexu s dětmi, a to i s těmi docela malými, mají používat přesná pojmenování, tedy třeba penis nebo vagina. Nejdřív mi to přišlo zbytečně tvrdé, ale myslím, že mi syn i dcera byli nakonec vděční, protože se na rozdíl ode mě vyhnuli trapasům mezi dětmi. Já z domova znala kořínek a blaženku, což spolehlivě budilo smích okolí, a mně trvalo dlouho, než jsem si to odvykla používat," vzpomíná Klára z Kolína. 

  Pipinka a lulánek? Zapomeňte na hloupé názvy pohlaví! Děti si to nezaslouží

  Pipinka a lulánek? Zapomeňte na hloupé názvy pohlaví! Děti si to nezaslouží

  Holčičky mají "pipinku", "prcinku", "frndu", "fifinku", "jůlinu" či "buchtičku". Kluci "pindíka", "bimbáska", "lulánka", "šulínka" nebo třeba "zvoneček".…celý článek

  Každopádně knihy o sexuální výchově jsou skvělým zdrojem inspirace a klidně z nich můžete dětem předčítat, pokud se necítíte na hovory vedené spatra. Rozhodně si je ale předem prolistujte, než je koupíte nebo si je půjčíte v knihovně, některé se vám mohou zdát příliš odborné a suchopárné, jiné zase až příliš otevřené. Moc tuhle četbu neodkládejte, jinak dopadnete jako Jana, matka dvanáctiletých dvojčat. Když s nimi chtěla promluvit o sexu, syn i dcera se na ni výsměšně podívali a unisono pronesli jen: "Klídek". A jí bylo jasné, že mají pocit, že už vědí všechno, jenže bohužel nevěděla, z jakého zdroje informace jsou a jaké jsou. 

 • Dvouletý syn si hraje s penisem, je to normální? Ano!

  ...

  Rodiče, kteří přistihnou předškoláky, nebo dokonce batolata při tom, jak si hrají se svým přirozením, bývají někdy zděšeni. Zbytečně, je to přirozené a není třeba v tom vidět předčasně probuzenou sexualitu, děti to vesměs dělají čistě kvůli tomu, že jim je to příjemné. 

   

  Tohle dělají puberťáci! 12 nebezpečných věcí, o kterých nemáte ani tušení

  Tohle dělají puberťáci! 12 nebezpečných věcí, o kterých nemáte ani tušení

  Když jste mladí, myslíte si, že jste neporazitelní a že se vám nemůže vůbec nic stát. Jenže to je právě ten důvod, proč teenageři dělají spoustu hloupých…celý článek

  "Když to viděla moje máma u mého syna, hned mi poradila, že ho musím plácnout přes ruce. Že nám to dělala taky a dali jsme pokoj. Mně došlo, že někde tady je začátek problémů se sexem, které jsem roky překonávala, a rozhodla jsem se, že to budu dělat úplně jinak. Na druhou stranu – syn vytahoval svůj penis všude, ve školce, na veřejnosti, ráno i večer, což taky nebylo ideální. Tak jsem s ním o tom začala mluvit – že hraní si s přirozením je v pořádku, stejně jako je v pořádku, že se mu to líbí, ale že by to měl dělat jen tehdy, když je sám, že to tak dělají i ostatní, klidně i dospělí. A využila jsem to zároveň k debatě, že kdyby kdokoli cizí chtěl vidět jeho penis nebo mu na něj nebo i jinam sahat, je to špatně a musí to někomu říct." 

 • Trapas roku aneb jak jsem přišla s křížkem po funuse

  ...

  "Nějaké otázky ohledně sexu jsme s dcerou probraly už dávno, ale přece jen dost teoreticky. Teď jí bylo patnáct pryč a já si říkala, že bych měla zavést hovor na to, že už je velká a že ji možná už za několik měsíců nebo let čeká skutečné milování s prvním chlapcem. Trochu jsem k tomu sbírala odvahu, ale jedno nedělní dopoledne se mi zdálo celkem vhodné. Zaklepala jsem a vešla k ní do pokojíčku, sedla si na postel a v koši stojícím vedle zahlédla návod k použití těhotenského testu... Náš hovor tak nabral úplně jiné grády," popisuje Pražanka Simona. Dcera naštěstí těhotná nebyla, ovšem na místě bylo, aby začala řešit antikoncepci, s čímž jí naštěstí matka dokázala poradit. 

 • Hlavně z hovoru o sexu nedělejte velkou událost

  ...

  Vaši potomci nepochybně ocení, když s nimi budete o sexu mluvit nenuceně, naopak je vyděsí, když hovor zahájíte nějakým tím "už jsi dost velký/velká, musíme si promluvit", a to celé před několika dalšími lidmi. Daleko lepší je hovor jeden na jednoho, přičemž využívejte chvíle, kdy spolu vaříte, jedete někam autem nebo se vám ještě večer nechce spát a vedete různé debaty.

  5 chyb, které nechte dělat svoje dospívající děti. Pomůže jim to!

  5 chyb, které nechte dělat svoje dospívající děti. Pomůže jim to!

  Rodiče většinou chtějí pro své děti to nejlepší. Logicky – takže se jim snaží v životě všelijak pomáhat. Bohužel pokud to přeženou, paradoxně svým…celý článek

  40 otravných hlášek vůči puberťákům, které by si rodiče měli odpustit

  40 otravných hlášek vůči puberťákům, které by si rodiče měli odpustit

  Dokud tě živím, budeš mě poslouchat! Tady mám poslední slovo já! Mlč, teď mluvím já! Přesně tyhle hlášky rodičů jsme v pubertě nenáviděli. A vlastně…celý článek

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku