Neposlouchá? Je to normální! 4 fígly, jak to zvládnout bez křiku

Pokud vás dítě neposlouchá, křikem nic nezmůžete, naopak to bude horší!
Pokud vás dítě neposlouchá, křikem nic nezmůžete, naopak to bude horší!
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
28. září  2017 
 06:00

Rodiče dohání k šílenství. Kdo? Tříleté a čtyřleté děti. Můžete je volat dvacetkrát a ony vás ignorují nebo neposlouchají. Slyší, ale prostě se rozhodnou, že vám neodpoví. Znáte to také? Prý je to normální a patří to k jejich vývoji. Křičet na ně nemá smysl, raději zkuste tyto triky:

Nebojte, vaše děti nezešílely, jen se dostaly do určitého vývojového stadia, přes které se musí přenést. Hlavně nesmíte zešílet vy. Víme, je to mnohdy náročné, ale uvědomte si, že z vašich dětí se stávají osobnosti a tohle neposlouchání je prostě součástí dospívání. 

Skvělý tip: Jak naučit děti poslouchat bez jediného slova

Skvělý tip: Jak naučit děti poslouchat bez jediného slova

Debaty s dětmi o tom, co mají udělat, jsou únavné. Už tříleté dítě dovede rodičovským pokynům vzdorovat dlouhé minuty. Přitom existuje jednoduchý trik,…celý článek

"Můj čtyřletý syn mě totálně vytáčí. Můžu ho zavolat desetkrát, než se otočí a pochopí, že s ním mluvím. Když mu dám jednoduchý úkol jako třeba: odnes si hrneček do dřezu, musím ho opakovat milionkrát než skutečně vezme svůj šálek a odnese ho do kuchyně. Cestou se stejně zapomene u televize nebo si začne s něčím hrát a třeba ho tam ani nedonese," šílí jistá maminka.

A já ji naprosto rozumím. Když své čtyřleté dceři říkám ve školce, aby si vyzula boty a vzala bačkůrky, musím na ni minimálně pětkrát zavolat, aby mě začala vnímat. Každé ráno si také nejméně třikrát opakujeme, co si má vzít za oblečení na zahradu. Ale stejně mi přijde, že je myšlenkami jinde. 

10 tipů, jak reagovat v momentě, kdy dítě vůbec neposlouchá

10 tipů, jak reagovat v momentě, kdy dítě vůbec neposlouchá

I děti, které se většinou chovají tak, že nepotřebují žádnou korekci, mají své chvilky. Natož takové, které jsou jak živé stříbro nebo od přírody vzteklejší.…celý článek

Samozřejmě, v tuhle chvíli už máte nervy na pochodu a nejradši byste křičela, ale zadržte. Tím opravdu ničemu nepomůžete. Místo toho zkuste některou z těchto čtyř možností, které radí zoufalým rodičům server scarymommy.com:

1. Zjednoduště požadavky

Pokud po svém dítěti chcete, aby něco udělalo, řekněte mu to jednoduše a důrazně. Například, když se vrátíte z venku a chcete, aby si váš čtyřletý chlapec vyzul boty, stačí jednoznačný příkaz: "Boty!" Počet vašich požadavků omezte na minimum. Je strašně jednoduché "vypnout", když vás někdo zahlcuje úkoly. 

2. Vydýchejte to

Pokud vás dítě ignoruje, křikem nic nevyřešíte. Určitě to nebude lepší, věřte nám. Chápeme, je to velice náročné. Ale zkuste to rozdýchat – opusťte pokoj, zhluboka se nadechněte a zkuste se uklidnit. Teprve pak zkuste svoji prosbu znovu.  

3. Mějte pochopení

Nechce vás poslouchat? Možná to má něco společného s vaší prosbou nebo příkazem, který jste mu dali. Snažte se své dítě pochopit. Jestliže jste například synovi řekli, ať si obleče košili a on tak nečiní, třeba s ní má problém. Vždy je lepší se zeptat: "Je nějaký důvod, proč si tu košili nechceš obléknout?" Možná ho svědí, škrábe nebo ji nechce ten den mít na sobě. Možná má jen pocit, že nerespektujete jeho přání. Díky takové otázce získáte zpět jeho pozornost. 

Jak na vzteklé děti? Poradí vám maminka tří synů, redaktorka Markéta

Tohle na ně platí! Tři tipy, které zabraly na vztek u tří synů. • VIDEO: 

4. Žádné vyhrožování, žádné úplatky

Tohle může být obzvlášť těžké, i já své dítě uplácím. "Udělej to a já ti dám kousek čokoládky!" Špatně! Mnoho odborníků před úplatky varuje. A důvod je jednoduchý. Dítě pak získá pocit, že za vše, co udělá, dostane nějakou odměnu. A proč by to pak dělalo jen tak, když z toho může "něco kápnout"? Takže na větu: "Když si po večeři uklidíš talíř, dostaneš zmrzlinu," raději zapomeňte. 

Jak už na děti nikdy nekřičet a nevyhrožovat jim: tři převratné rady

Jak už na děti nikdy nekřičet a nevyhrožovat jim: tři převratné rady

Chcete mít děti vychované a přitom spokojené? Pak se nesnažte změnit jen chování jejich, ale především i to své. Takhle zní vzkaz, který pro matky…celý článek

7 vět, které nikdy neříkejte batoleti. Můžete mu ublížit

7 vět, které nikdy neříkejte batoleti. Můžete mu ublížit

"Myslím, že nejlepší výchovnou metodou je vydírání," prohlásil tuhle sedmnáctiletý syn kolegyně. Od srdce jsem se téhle radě zasmála, než mi došlo,…celý článek

9 rad, jak přežít pubertu svých dětí. Co jim radši neříkejte?

9 rad, jak přežít pubertu svých dětí. Co jim radši neříkejte?

Tohle není životní období, které si rodič může nějak zvlášť užít, důležité je především ho přežít. Můžete si tisíckrát říkat, že nějakou tu drzost…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Gabriela Kolinová

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku