Bojíte se, že něco ve výchově zanedbáte? Tyhle rady raději úplně ignorujte!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  15. listopadu  2017 
   06:00

  Rodiče si můžou o výchově svých dětí přečíst cokoli a některé rady jsou doslova neuvěřitelné! Dají se vůbec splnit? A proč vlastně? Není lepší řídit se rodičovskou intuicí a přestat své děti vychovávat podle příruček? Jaké mýty týkající se rodičovství můžete v klidu a okamžitě ignorovat?

 • Je nutné aktivovat mozek dítěte co nejdříve a cíleně!

  Autor: iStock

   

  Psychiatr Stephen Camarata, autor knihy Intuitivní rodiče, tvrdí, že to je snad nejškodlivější mýtus, který panuje. Někteří (a není jich málo) odborníci varují rodiče, že když se nezaměří na rozvoj mozku dítěte před jeho třetími narozeninami, vývoj se zastaví a dítě nikdy nedosáhne plného potenciálu. Jasně, mozek potřebuje podněty, ovšem nemá to být násilnou formou.

  Naopak přirozené prostředí, chutě, dotyky či vůně, které každý den dítě zažívá, poskytují dostatečný podnět ke „spuštění“ plasticity mozku. Pokud tedy s dítětem mluvíte, když ho krmíte nebo oblékáte, přirozeně tím rozvíjíte jeho mozek. Intuitivní rodič je ten, který sleduje instinkty dítěte, a tím podporuje rozvoj jeho mozku – aniž by to dělal záměrně.

   

  Co má dítě umět ve třech a co v pěti letech?

  Co má dítě umět ve třech a co v pěti letech?

  Znáte to. Máte pocit, že máte celkem šikovné dítě, protože skvěle kreslí, má velkou slovní zásobu nebo je neobyčejně obratné. A pak přijde nějaký jeho…celý článek

   

 • Vaše dítě vyžaduje speciální pomoc, protože ještě nemluví

  Autor: iStock

   

  Snaží se vám dětský lékař vnutit myšlenku, že vaše dítě bude pravděpodobně autista, protože ještě ve dvou, nebo dokonce třech letech nemluví? Pozor na tyhle unáhlené závěry a diagnózy. Jistě, vaše dítě MŮŽE být autista, ale z devadesáti procent je spíše líné mluvit a je naprosto normální.

  Výzkumy naznačují, že 60 procent dětí, které začaly mluvit později, dožene ty ostatní velmi rychle. Mí synové jsou toho důkazem! Začali mluvit až dlouho po třetích narozeninách, a dnes (zejména ten nejmladší) ukecají i toho největšího mluvku. Takže nechte pediatra, aby zhodnotil vývoj řeči vašeho dítěte, ale raději si dopřejte druhý odborný názor, než začnete panikařit.

 • Vaše dítě je zralé na léky, protože neposedí v klidu

  Autor: iStock

   

  Máte dítě, které je hyperaktivní a nepozorné? Diagnostikovali u něj ADHD? Ne každé dítě s poruchou pozornosti je zralé na léčbu pomocí medikamentů. Některým dětem předepisují dětští psychiatři lék Ritalin, který dítě zklidňuje, tlumí jeho neposednost a mnohomluvnost. Zejména v USA je předepisování těchto léků velmi populární. Přestože lékaři tvrdí, že nemají vedlejší účinky, asi byste měli zvážit, zda je to skutečně nezbytně nutné. Ne každá forma ADHD vyžaduje medikaci! Existují jiné cesty, jak dětem pomoct – a ty byste měli hledat spolu s pediatrem a neurologem.

   

  Hyperaktivitu můžete poznat už ve dvou letech. Podle čeho?

  Hyperaktivitu můžete poznat už ve dvou letech. Podle čeho?

  Máte doma dítě, které nevydrží u jedné hračky, nereaguje adekvátně na vaše pokyny, je roztěkané, zbrklé, tak trochu mimozemšťan? Pak vítejte v klubu…celý článek

 • Chcete, aby se vaše dítě dostalo na Harvard? Veďte ho k tomu už od školky!

   

  Autor: iStock

  Nedávno jsem slyšela o soukromé školce, kde se už čtyřleté děti učí nejen anglicky, ale taky čínsky! Nosí uniformy, biflují se slovíčka a čínské znaky, učí se základy geometrie, zeměpisu, chemie a kdoví čeho ještě. Ovšem nic se nemá přehánět, to tvrdí doktor Camarata. Učit děti skoro od plenek cizí slovíčka není zárukou toho, že se dítě jednou na vysokou dostane.

  Věnujte raději drahocenný čas něčemu jinému než supermodernímu učebnímu softwaru, aplikacím a DVD s jazykovými kurzy! Intuitivní rodič podporuje to, aby dítě samo řešilo problémy, aby samostatně uvažovalo, rozvíjelo schopnost myšlení a zároveň bylo zdravě zvídavé! Stačí se dítěti více věnovat, to je základ pro budování autentické slovní zásoby.

   

 • Brzké čtení je znakem geniality a mělo by být podporováno

  Autor: iStock

  Čtení je dobrá věc, ale jen tehdy, když dítě chápe, co čte. Jednoduché pojmenování písmenek ještě neznamená, že jim dítě opravdu rozumí. Pokud dítěti už ve třech letech ukazujete v knize písmenka a snažíte se o to, aby je poznalo a o rok později už plynule četlo, raději věnujte čas společnému čtení. Sedněte si společně na gauč, vy čtěte a dítě ať ukazuje obrázky.

  Dovolte mu, ať nechá pracovat fantazii naplno a samo si vytvoří vlastní konec. Předčasné „čtení“ může vést k hyperlexii, což znamená, že dítě slova sice přečte, ale nemá absolutně žádnou představu o tom, co skutečně znamenají. Takové čtení není ani omylem znakem rozvíjejícího se génia. Teprve čas ukáže, jestli máte doma nějakého da Vinciho.

   

   

  Jednorázovky versus látkové plenky: Co se pro koho hodí?

  Jednorázovky versus látkové plenky: Co se pro koho hodí?

  Před pár lety by to možná vypadalo jako vtip. Kdo by se vracel k látkovým plenkám, když jsou tu snadno dostupné a pohodlné jednorázovky? Jenže poslední…celý článek

  Spíte s dětmi v jedné posteli? 5 důvodů, proč to nedělat

  Spíte s dětmi v jedné posteli? 5 důvodů, proč to nedělat

  Když kojíte, je spaní v jedné posteli nesmírně praktická věc, jenže než se nadějete, děti vyrostou a vám začne být postel malá. Proto byste je měli…celý článek

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku