Jak naplánovat léto dítěti z rozvedené rodiny? Nepředhánějte se!

 • Jak naplánovat léto dítěti z rozvedené rodiny? Nepředhánějte se!
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  17. června  2019 
   11:46

  Zatímco mnoho rodin řeší, jak se o prázdninách prostřídat, aby se měl kdo starat o potomky, děti z rozvedených rodin nemají ani minutu na to, aby se zastavily. Dva týdny s mámou, dva s tátou, do toho chtějí svůj čas babičky z obou stran, a navíc 14 dnů tábora.

  Chcete dětem udělat hezké prázdniny, ale možná jste to trochu přepískli... Tatínek se těší, že ho vezme na 14 dnů na Korfu, maminka chce cestovat 14 dnů po Itálii, do toho skautský tábor na dva týdny a mezitím už slzí obě babičky, že si vnoučky vůbec neužijí…

  Jak na to? Aby se dítě z té péče doslova nezbláznilo? Opravdu si ho chcete předávat na letišti v Mnichově, aby hned po příjezdu z Řecka mohlo letět s maminkou do Benátek? Možná se zastavte a dejte šanci se nadechnout i dítěti. Jak naplánovat prázdniny jedináčkovi rozvedených a pečujících rodičů?

 • Domluvte se

  ..
  ..
  Autor: shutterstock

  Pokud máte dobrou vůli, určitě si dokážete na jaře sednout a prázdniny naplánovat. Jede na začátku prázdnin na tábor? Tak pak by možná potřebovalo alespoň týden válení se. Možná na chalupě, klidně u moře, ale asi nebudete stát o to, aby jezdilo po italských kempech a poznávalo tuhle jinak čarokrásnou zemi.

 • Vysvětlete to babičkám

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Zatímco u sousedovic babičky v chatařské osadě na Sázavě je celé prázdniny plno, protože její vnoučata jsou v předškolním věku a nemají rozvedené rodiče, ta vaše je ráda za týden, který u ní vnučka stráví, protože se všichni spravedlivě dělí. Vysvětlete babičce, že se nedá nic dělat, že je opravdu dobře, když jsou děti s tatínkem.

 • Nepředhánějte se

  Slunce, moře, prázdniny? Ano!
  Slunce, moře, prázdniny? Ano!
  Autor: istock

  Tatínek bere dceru do čtyřhvězdičkového hotelu, vy objednáte pětihvězdičkový. A nebo naopak: on jede do pětihvězdičkového, vy budete ve stanu a vařit na vařiči, ať to dítě ví, že peníze nejsou nejdůležitější. Ano, je to strategie, ale možná nemusíte dělat naschvály.

 • Buďte praktičtí

  Cestování s dětmi nemusí být o nervy
  Cestování s dětmi nemusí být o nervy
  Autor: istock

  Vedle toho, že musíte dítě několikrát za měsíc sbalit, myslete také na to, že dítě nesmí zapomenout pas, a pro jistotu si ještě pořiďte potvrzení, že druhý rodič s vycestováním dítěte souhlasí. I když by většinou samotný pas měl stačit, bude lepší mít ještě i podepsaný dokument, který potvrzuje, že rodiče jsou s jeho cestou obeznámeni a že s ní souhlasí. Jinak se totiž automaticky předpokládá, že dítě je v zahraničí bez souhlasu rodičů, a jedná se tedy o únos.

 • Seznamte se

  Hodíte se k sobě?
  Hodíte se k sobě?
  Autor: istock.cz

  Chystáte se na dovolené seznámit dítě s vaším novým partnerem? A nechcete to raději promyslet, nebylo by lepší, aby se seznámili předtím? Přece jenom není snadné být týden na chalupě na samotě s někým, koho vidíte poprvé. Možná bude lepší nějaký zkušební víkend, aby z toho nebylo drama.

 • Vyprávějte si

  ...
  ...
  Autor: istock

  Vrátil se vám potomek od tatínka a chce vám vykládat, co všechno zažil a co mu tatínek koupil? Poslouchejte ho a odpusťte si komentáře typu: "To víš, tatínek na to má..." Dítě s vámi chce své zážitky sdílet, a pokud s něčím zásadně nesouhlasíte, řekněte to bývalému partnerovi sama a bez dítěte.

 • Předejte si informace

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Pokud je dítě malé, je dobré si po návratu z dovolené navzájem zavolat, probrat, jak si prázdniny užilo a co nového se naučilo. Příkladem může být zkušenost jedné mé známé. Tatínek jejich dceru naučil jezdit na kole, neřekli si ale, že zatím jen na rovině a že brzdit neumí…

/
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku