Virus zika: Je potřeba z něj mít strach?

Zatím není stoprocentně jisté, že problémy s vývojem mozku způsobuje právě virus zika
Zatím není stoprocentně jisté, že problémy s vývojem mozku způsobuje právě virus zika
Foto: Shutterstock.com
Sdílej na facebooku
3. února  2016 
 10:00

Ještě před pár dny to vypadalo, že se virus přenášený komáry vyskytuje jen v Jižní Americe. Teď už se objevil v USA a Evropě a zdá se, že se začal šířit mezi lidmi. Světová zdravotnická organizace proto vyhlásila stav nouze, jelikož existuje podezření, že právě tato nákaza stojí za vzestupem případů dětí se zakrněním mozku, který hlásí zejména Brazílie. 

Pohled na děti, které se narodily s malým mozkem, je šokující. Mají malou, částečně deformovanou hlavu a na první pohled nejsou v pořádku. Některé krátce po porodu umírají, další jsou více či méně postižené. Čas od času se takové případy, odborně se jim říká mikrocefalie, objevují, příčina se ale nezjistí. Někdy jí bývá například virová infekce matky prodělaná během těhotenství. 

Teď se mluví o novém velkém riziku – jihoameričtí lékaři přišli s podezřením, že tenhle fatální problém může způsobovat virus zika, který přenášejí komáři při sání lidské krve. Vypadalo to jako lokální problém, jenže Brazílie tvrdí, že za posledních několik měsíců se tam kvůli viru narodily čtyři tisíce poškozených dětí. 

Černý kašel se vrací! Jak ho poznat u dítěte a kde ho nechat vyšetřit?

Černý kašel se vrací! Jak ho poznat u dítěte a kde ho nechat vyšetřit?

Dávivý, neboli černý, kašel může proběhnout poměrně nenápadně, ale může také člověka vyřadit z provozu na několik měsíců. A pro kojence může být smrtelně…celý článek

Jelikož se virus začal šířit po světě spolu s lidmi, kteří se nakazili v jihoamerických zemích, vyhlásila Světová zdravotnická organizace (WHO) stav nouze – zatímco ženám v Jižní Americe se doporučuje, aby prozatím těhotenství odložily, po světě mají vzniknout pozorovací stanice, které by bránily dalšímu šíření viru. Existuje obava, že pokud by se virus začal šířit třeba v Africe nebo v Asii, tedy v zemích s vysokou porodností, mohlo by to způsobit katastrofu. V Evropě zatím šíření prostřednictvím komárů nehrozí, protože je tu na druhy přenášející nemoc příliš zima, a to celoročně. 

Riziko se zdá být o to větší, že tento týden lékaři poprvé vyslovili vážné podezření, že se virus přenesl přímo mezi lidmi, z člověka na člověka. Na druhou stranu nezdá se, že by někom

...
u kromě těhotných žen, respektive jejich dětí, způsoboval problémy. Virus zika je znám půlstoletí a infekce se většinou podobá chřipce s lehčím průběhem. 

Ani odborníci přitom nemají stoprocentně jasno v tom, zda virus skutečně způsobuje mikrocefalii, protože se ho podařilo najít jen u malého počtu postižených dětí. V tomto směru je třeba provést další výzkum. Farmaceutické firmy mezitím přislíbily, že se budou snažit nalézt očkovací látku proti viru, to však rozhodně nebude záležitostí měsíců, ale spíše let. 

Sdílej na facebooku
Autor: wall

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku