Vzkaz zoufalé kojící mámy: stačila láhev umělého mléka a syn mohl žít

Malý Landon zemřel krátce po narození na dehydrataci. Jeho maminka neměla dost mateřského mléka. "Stačila jedna láhev a mohl žít," říká zdrceně.
Foto: Jillian Johnson
Sdílej na facebooku
21. prosince  2017 
 06:00

Jillian Johnson musela projevit velikou odvahu. Celých pět let se odhodlávala zveřejnit svůj smutný příběh. Ale nakonec to udělala. Aby pomohla sobě a rodinám, které prožívají podobnou ztrátu. A v neposlední řadě, aby zabránila další takové tragédii. Její malý syn Landon totiž zemřel krátce po narození na dehydrataci. Jillian se ho snažila kojit, ale nevěděla, že nemá dost mléka. "Stačila jedna láhev a mohl tady být," říká zdrcená žena. 

Jillian netušila, že její chlapeček nedostával během prvních dnů po porodu žádné mléko. O svém zničujícím zážitku, který je extrémně vzácný, měla strach mluvit dříve, neboť prožívala muka ze ztráty dítěte, a navíc se obávala, že ji všichni odsoudí.

Se svým příběhem se rozhodla svěřit až nyní, a to proto, aby informovala rodiče, co se může stát, a to navzdory tvrzení lékařů, kteří říkají, že se jedná o opravdu výjimečný případ. 

Než se Landon narodil, Jillian a její manžel dělali vše, aby se na rodičovství připravili: "Chodili jsme na kurzy, nastudovali jsme si všechny knížky o mateřství a rodičovství, byli jsme připraveni...nebo jsme si to aspoň mysleli," napsala zoufalá maminka na svém blogu Fed Is Best Foundation. "Každá lekce a každá knížka byla zaměřená na kojení a na to, jak je pro dítě důležité," dodává.

Nejsmutnější příběh: Matka se svěřila, že její syn se udusil v postýlce

Nejsmutnější příběh: Matka se svěřila, že její syn se udusil v postýlce

Jordan DeRosier je statečná. Poté, co její sedmiměsíční syn zemřel v postýlce, napsala o tom na web, aby před něčím podobným varovala ostatní rodiče.…celý článek

Kojení jako jediná možnost? 

Landon se narodil v baby-friendly nemocnici (pokud by žena nemohla kojit z důvodu rakoviny nebo jiného vážného důvodu, muselo by to být uvedeno ve zprávě pediatra). Přišel na svět akutním císařským řezem, ale jeho matka ho hned po porodu začala kojit.

„Laktační poradci, kteří mě přišli zkontrolovat, řekli, že se přisál a vše bude v pořádku. Jen jeden z nich se zmínil, že můžu mít s produkcí mléka problém, protože mi byl diagnostikován syndrom polycystických ovarií. Proto mi byly doporučeny bylinky na podporu laktace," vypráví Jillian. 

Landon však celou dobu plakal. Zoufalá Jillian ho měla celou dobu u sebe na prsou a snažila se ho kojit. "Sestřičky mi řekly, že je to "volání po kolostru". Asi po dvou dnech ztratil deset procent své porodní váhy (pozn. to bývá po porodu normální), a přestože jsem se obávala, že nemám dostatek mléka, důvěřovala jsem lékařům kolem sebe, že je vše v pořádku. Ale nebylo," pokračuje Jillian.

A dodává, že nejlepší radu, kterou dostala od jednoho z lékařů, byla ta, že kojení je sice to nejlepší, ale pokračovat v krmení může s lahvičkou, protože tak budu přesně vědět, kolik toho vypil. „Kéž bych mohla vrátit čas,“ říká.

Kojení v prvním týdnu: 4 věci, které potřebujete vědět

Kojení v prvním týdnu: 4 věci, které potřebujete vědět

Kojení je přirozené a nic na něm není. Jen přiložím miminko k prsu a je to. Tohle si myslí mnoho čerstvých maminek. Ano, někdy to jde opravdu samo,…celý článek

Landon zemřel na srdeční zástavu v důsledku dehydratace

Landon zemřel necelých dvanáct hodin poté, co si jej přinesli po třech dnech z porodnice domů. Diagnóza zněla srdeční zástava v důsledku dehydratace. Podle maminky Landon měl plenky mokré i znečištěné. "V odborné literatuře píšou, že počet mokrých a špinavých plen nemá korelaci s adekvátním příjmem mléka v prvních čtyřech dnech života," píše v článku Jillian.

Radost nebo utrpení? 9 známých žen prozradilo, jak prožívalo kojení

Radost nebo utrpení? 9 známých žen prozradilo, jak prožívalo kojení • VIDEO: 

Pediatr Rachel Prete řekl pro Parents.com, že se jedná o "extrémně vzácný případ". Řekl, že lékaři a zdravotnický personál dokážou včas nízkou produkci mléka u rodiček odhalit. Doplnil také, že většině dětí také stačí v prvních dnech po porodu malé množství kolostra, než se spustí produkce mléka. V případě jakékoliv pochybnosti se mají maminky ptát lékařů. 

"Landon prostě plakal, protože byl hladový. A já to nevěděla. Pořád si to budu vyčítat. Stačila jedna láhev mléka a mohl tady s námi být," říká zdrceně Jillian. 

Kojení aspoň dva měsíce snižuje riziko náhlého úmrtí o polovinu! Tvrdí to nejnovější studie!

Kojení aspoň dva měsíce snižuje riziko náhlého úmrtí o polovinu! Tvrdí to nejnovější studie!

SIDS neboli syndrom náhlého úmrtí kojence děsí nejednoho rodiče. Uložíte dítě do postýlky a ráno ho najdete mrtvé. Skutečný důvod odborníci zatím zcela…celý článek

Proč je někdy kojení tak těžké a kolik žen kojit skutečně nemůže

Proč je někdy kojení tak těžké a kolik žen kojit skutečně nemůže

Tři až čtyři procenta. Tolik je podle odborníků žen, které skutečně nemohou kojit, protože mají tak problematické bradavky nebo potíže s tvorbou mléka,…celý článek

Holčička musela na těžkou operaci, její matka ji kojila navzdory zákroku

Holčička musela na těžkou operaci, její matka ji kojila navzdory zákroku

Před pouhými 12 týdny porodila Sarah Watwoodová z Cape Girardeau v americkém státě Missouri čtvrtou dceru Norrah. Lékaři holčičce brzy diagnostikovali…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: red

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku