Kojení aspoň dva měsíce snižuje riziko náhlého úmrtí o polovinu! Tvrdí to nejnovější studie!

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
6. listopadu  2017 
 06:00

SIDS neboli syndrom náhlého úmrtí kojence děsí nejednoho rodiče. Uložíte dítě do postýlky a ráno ho najdete mrtvé. Skutečný důvod odborníci zatím zcela nevysvětlili, i když existují indicie, které tomu napomáhají. Podle poslední studie, kterou provedli lékaři z virginské univerzity, je nejlepší ochranou kojení! A to i částečné!

SIDS (sudden infant death syndrome) neboli syndrom náhlého úmrtí kojence, není tak běžný, jak by se mohlo zdát. Na druhou stranu každý rok tisíce rodičů přijdou o své miminko, a to nejčastěji mezi druhým a čtvrtým měsícem. Pediatrické organizace odhadují, že ročně zemře v USA na SIDS kolem 1600 dětí, v České republice to je kolem třiceti dětí ročně.

O co vlastně jde? Jde o náhlou a vzhledem k předchozímu stavu neočekávanou smrt dítěte do jednoho roku, u něhož ani následná pitva nezjistí příčinu smrti. Překvapivě nejvíc postižených rodin žije v Austrálii, nejméně v Asii. Na odborné studie byly vynaloženy velké peníze a vzešly z nich rizikové faktory, které můžou k náhlému úmrtí dítěte vést. Mezi ty hlavní patří spaní na bříšku, nedonošenost dětí, vyvolávaný porod, infekce močových cest matky v těhotenství a infekční choroby kojence. Překvapivě taky dochází k SIDS častěji v chladnějších měsících roku, kdy matky instinktivně dítě více přikrývají a oblékají. A přehřátí je jedním z nejvýznamnějších rizik!

Pusťte mu fén nebo vysavač! 7 rad, jak uklidnit plačící dítě

Pusťte mu fén nebo vysavač! 7 rad, jak uklidnit plačící dítě

Někdy stačí málo – přebalit, nakrmit nebo pochovat – a děťátko v klidu usne. Jindy pláče a pláče a rodič je zoufalý. Pláč nebere konce a zdá se, že…celý článek

Co tedy můžete dělat, abyste riziku zabránila? Nejnovější studie, kterou provedli lékaři na lékařské fakultě Univerzity ve Virginii, došla k závěru, že nejlepší prevencí je kojení – a to co nejvíce a tak dlouho, jak jen to je možné. Vědci zjistili, že kojení po dobu alespoň dvou měsíců snižuje riziko úmrtí až o polovinu! A co je pozitivní, nemusíte prý kojit výhradně, abyste tuhle výhodu získala. Pomáhá prý jakékoli množství mateřského mléka.

Výzkum je průkopnický zejména v tom, že i když se už dříve vědělo, že kojení je skvělou ochranou před SIDS, odborníci nikdy předtím nezkoumali dobu trvání kojení a množství mléka, které je zapotřebí k tomu, aby plnilo ochrannou funkci. Teď je to jasné. Kojené děti jsou chráněné víc než děti, které kojené nejsou, a i částečné kojení má stejné výhody jako výhradní. Super zpráva hlavně pro matky, které nejsou schopné plně kojit nebo pro ty, které se rozhodly kombinovat kojení s dokrmováním z láhve. A proč je mateřské mléko tak úžasné? Vědci předpokládají, že to má něco společného s jeho neuvěřitelnou imunitní schopností a účinkem na způsob spánku.

Proč je dobré kojit a do kdy byste měla kojit? Podívejte se na naše VIDEO:

Dokdy je dobré děti kojit a proč? • VIDEO: 

 

Kdy miminko poprvé uvidí rodiče a proč potřebují novorozenci černobílé hračky?

Kdy miminko poprvé uvidí rodiče a proč potřebují novorozenci černobílé hračky?

Představujete si, že až vás novorozenec poprvé uvidí, nadšením se mu rozzáří obličej? Pak budete asi překvapení, protože čerstvě narozené miminko své…celý článek

To chtělo odvahu! Ženy ukázaly, jak vypadalo jejich tělo po porodu

To chtělo odvahu! Ženy ukázaly, jak vypadalo jejich tělo po porodu

Tyto fotografie jsou skutečné. Jsou na nich ženy, které mají po porodu nevzhledné spodní prádlo s obrovskou vložkou, na břiše jizvy nebo strie a neustále…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku