Jak mluvit s dítětem, aby začalo mluvit dřív? Používejte baby talk!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  6. října  2019 
   06:00

  Jdeme pápá, udělej pápá, budeš mít bebí, uděláme ham, pohlaď čiči – mluvíte takhle se svými dětmi a někdo vám řekl, že to není dobře? Ačkoli si to mnozí myslí a tvrdí, že na děti je nutné od malička mluvit správně, tedy bez použití specifické slovní zásoby, věda teď říká opak. Baby talk, neboli dětský způsob mluvy, dětem pomáhá, aby se naučily mluvit rychleji a dřív.

 • Co to je baby talk?

  Autor: iStock

   

  Je to řeč, kterou používají malé děti a jejich rodiče. Jsou pro ni charakteristické použití kratších vět, určitá úsečnost a častější opakování výpovědí. Má taky specifickou slovní zásobu, která se předává i mezigeneračně. Podle odborníků plní baby talk dvě funkce: afektivní (často se též používá vůči domácím zvířatům) a komunikativní. Řeč je pomalejší, melodičtější a zpěvnější, hlas je většinou ve vyšší poloze. Matka často intuitivně slova nebo věty zjednodušuje a opakuje. Důležité je i používání gest, která se snaží udržet pozornost dítěte.

 • Proč je baby talk prospěšné?

  Autor: iStock

   

  Výzkumy zveřejněné v časopise Developmental Science zkoumaly jazykové chování několika desítek dětí po dobu osmi hodin a čtyř dnů. Výzkumníci zjistili, že děti, s nimiž matky mluvily „jejich“ řečí, znaly mnohem větší počet slov než děti, se kterými matky dětskou řečí nemluvily. Prokázalo se taky, že děti říkají jako první slova, která se objevují opakovaně a jsou vyslovena pomaleji. Zejména v prvních měsících života je vhodné tento styl mluvení používat. Když rodiče použijí akutnější tón hlasu, mluví pomaleji a zjednodušují věty, děti se učí mnohem snáz a taky snáze udrží pozornost.

 • Dítě napodobujte, ale nešišlejte

  Autor: iStock

   

  Neznamená to ale, že budete na dítě například šišlat, chybná výslovnost je něco jiného než zjednodušování. Dítě se učí nápodobou, citové naladění dokáže čeština vyjádřit i zdrobnělinami nebo emočně zabarveným hlasem. Nepoužívejte slova, která nic neznamenají. Napodobením podle odborníků vysíláte dítěti důležitou zprávu, že s ním chcete komunikovat.

  Napodobujte vokalizaci – „ba-ba“, „ham ham“. Počkejte, až zazní další zvuk, a zopakujte ho. Snažte se reagovat, i když nechápete, co vám dítě říká. Usmívejte se, používejte gesta. Opakujte jednoduchá slova celý den. To pomáhá dětskému mozku, aby si ukládal zvuky a význam slov označujících každodenní činnosti a předměty.

 • Jak zjistit, že dítě udělalo pokrok?

  Autor: iStock

   

  Během prvního roku by dítě mělo poznat váš hlas a vědět, odkud zvuky přicházejí. Taky by mělo slyšet své jméno a reagovat na něj. Dítě začíná v této době intonovat nebo zvyšovat či snižovat hlas, žvatlat a používat několik slov. Přestože jsou mezi dětmi velké rozdíly, pokud jde o začátek skutečné mluvy, zpozorněte, pokud se vám ve vývoji řeči něco nezdá. Dítě by se taky mělo automaticky podívat na věci a předměty, o kterých mluvíte a na které ukazujete. Baby talk doplňujte básničkami, verši, říkadly.

   

  Jak pomoci miminku, aby se správně vyvíjelo? Podívejte se na VIDEO:

  Jak pomoci miminku, aby se správně vyvíjelo • VIDEO: 

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku