Dobrý spánek, lepší rodič! Platí to zejména v pubertě!

Dobrý spánek, lepší rodič! Platí to zejména v pubertě!
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
2. července  2018 
 06:00

Spíte špatně, probouzíte se často nebo je váš spánek nekvalitní? Pak jste podle nové studie mnohem laxnější a více tolerantnější rodič. Což může mít neblahé důsledky zejména při výchově pubertálních dětí.

Vědci z Univerzity v Illinois zkoumali vztah mezi spánkem matky a tolerantním rodičovstvím u dospívajících dětí. Jejich závěry vlastně nejsou ani takovým překvapením – matky, které nedostatečně spí (což tedy téměř všechny, že?), mají větší tendenci být tolerantní ke svým dospívajícím potomkům. Bývají taky více laxní a jejich výchova není konzistentní.

Nekvalitní spánek má tedy vliv nejen na zdraví, ale taky na to, jací budeme rodiče! Vědci už ale nezkoumali, jak z toho ven. Nejhůř na tom jsou prý matky ze sociálně znevýhodněných rodin nebo samoživitelky. „Krátké a přerušované spánkové vzorce jsou u rodičů běžné, zejména u rodičů malých dětí, a můžou ovlivnit jejich duševní a fyzické zdraví a každodenní fungování,“ vysvětluje Kelly M. Tu. Nedostatek spánku vede k přehnané toleranci, a to může zvýšit riziko problematického chování u dospívajících.

Je to jasné. Matky, které hůře spí, jsou podrážděnější a unavenější, takže jsou méně důsledné ve výchově a více povolí. Výsledky studie zjistily, že matky, které spaly déle nebo které snáze usínaly, měly adolescenty, kteří neměli tolik výchovných problémů. Jak to ale udělat, abychom spaly výborně a byly v budoucnu ve výchově "tak akorát"?

 

Proč věta  Nezlob!  nikdy nemůže zabrat? Podívejte se na VIDEO:

Tohle na ně platí: Proč věta "Nezlob!" nikdy nezabere? • VIDEO: 

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku