První dva roky života rozhodují o zdraví na celý život

Nezprotivte mu jídlo
Nezprotivte mu jídlo
Foto: Shutterstock
Sdílej na facebooku
11. prosince  2015 
 06:00

Jídlo, které jí budoucí matka během těhotenství, a to, které jí dítě během prvních dvou let života, mají zásadní vliv na jeho celkový vývoj. Zřejmě ještě větší, než se soudilo donedávna. Lékaři na to mají dokonce celou teorii – je to takzvaná teorie programmingu. 

„Teorie programmingu říká, že časná výživa předurčuje zdravotní stav jedince v dospělosti,“ vysvětluje lékař Peter Szitányi z Kliniky dětského a dorostového lékařství Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

 

...
Pokud má dítě během těhotenství a pak do druhých narozenin kvalitní stravu, má to kladný vliv na jeho srdce a oběhový systém, imunitu, pevnost kostí a zároveň to snižuje riziko vzniku autoimunitních onemocnění, nadváhy, či dokonce obezity.

 

Neznamená to přitom, že těhotné ženy nebo malé děti musí dostávat nějaké speciální potravinové doplňky nebo – v případě kojenců a batolat – umělé mléko. 

 

On ještě nechodí na nočník! Bylo dřív ve výchově vše lepší, jak tvrdí babičky?

On ještě nechodí na nočník! Bylo dřív ve výchově vše lepší, jak tvrdí babičky?

"Já nevím, za nás se s dětma teda tolik nediskutovalo," povzdychne si leckterá babička, když vidí, jak rodiče trpělivě vysvětlují již notnou chvíli…celý článek

 

Základem je zdravá strava jako taková, která tělu přináší dostatek živin. V Česku je, podobně jako v celé vyspělé Evropě, každé čtvrté až páté dítě obézní nebo má nadváhu. Kvůli tomu jim hrozí nemoci srdce a cév nebo diabetes 2. typu. To, zda budeme mít nadváhu, určují do jisté míry geny, daleko větší roli však hrají tělesná aktivita a strava.

 

Základem stravy po narození má být mateřské mléko, které se od zhruba půl roku doplňuje příkrmy. Děti od jednoho roku života mohou dostávat mléko kravské, není tedy potřeba jim dávat mléka umělá. "Do roku věku se pro ně nehodí, protože je v něm příliš mnoho bílkovin, a naopak by vadil nízký obsah železa, kyseliny linolové a vitaminu E a C," říká lékař Peter Szitányi. 

První příkrmy? Klidně o měsíc později

 

Ačkoli se obecně doporučuje, aby děti dostávaly první příkrmy od půl roku věku, ani toto pravidlo není absolutní. Pokud například máte pocit, že se dítě na příkrmy ještě necítí, můžete zavádění o měsíc posunout. Jak vlastně poznat, zda dítě na tužší jídlo má, nebo ne? Mělo by umět držet hlavičku ve svislé poloze, zvládat koordinaci rukou a úst, uchopovat věci do ručičky a také by mělo dokázat sníst tužší stravu. Některé děti projevují zájem o jídlo dříve než v půlroce a mohou ho dostat dříve, ale nemělo by se to přehánět, kojencům by měly být alespoň čtyři měsíce.

120 dní, během nichž se malé dítě učilo jíst nemixovanou stravu • VIDEO: 

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku