Marshmallow test: Odolaly děti sladkosti, nebo ne? Podívejte se na jejich reakce

Bonbony prověřily pevnou vůli u čtyřletých dětí
Foto: YouTube
Sdílej na facebooku
27. července  2017 
 10:00

Kdyby před vás někdo postavil oblíbenou pochoutku s tím, že když ji vydržíte nesníst, dostanete pak ještě jednu, vydrželi byste? Možná ano, ale kdyby vám byly čtyři roky? Přesně takovému pokušení byli vystaveni předškoláci – když vydrželi nesníst marshmallow bonbon, dostali pak ještě jeden. Kolik jich obstálo? 

Dojemné a roztomilé zároveň... Sledovat vnitřní boj, který musí čtyřleté děti svádět samy se sebou, je nezapomenutelný zážitek. Sladce a opojně vonící bonbon marshmallow je totiž pro předškoláky obrovským pokušením, kterému je těžké odolat.

Princip experimentu, který provedl psycholog Walter Mischel už v sedmdesátých letech minulého století, je poměrně jednoduchý: "Jestli máš na ten bonbon chuť, klidně ho sněz hned, jak odejdu. Když ale vydržíš a počkáš, až se vrátím, dostaneš ještě jeden navíc." A dva jsou přece vždycky lepší než jeden...

Dveře se zavírají a boj s vlastním já začíná. Zavřené či rukama zakryté oči, pohledy jinam, tahání se za culíky, kopání do stolu... Myšlenka na dvojnásobnou dávku pěnové sladkosti, která se rozpouští v ústech, je zkrátka lákavá. Odhodlání vydržet obrovské. V hlavě jediná myšlenka: "Když to teď nesním, pochutnám si pak rovnou na dvou."

Výsledek je však většinou nakonec stejný. Stačí ucítit mámivou ovocnou vůni, pohlédnout na bílou kostičku a z nevinných dětí se stávají zvířátka. Kašlou na sebeovládání, zapomínají na svá předsevzetí. Někdo podlehne hned, jiný se hrdinně snaží bojovat. Své chutě uspokojuje olíznutím, vdechnutím opojné vůně či uždibnutím "neviditelného" kousku. To přece nikdo nepozná...

Zajímavý experiment, který provedli psychologové na univerzitní školce ve Stanfordu, ukázal, že podlehlo asi 70 procent zkoušených předškoláků. Cílem bylo prokázat, že z dětí, které dokázaly pokušení odolat, vyrostli po čtrnácti letech sebevědomí a úspěšní lidé.

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku