Co se honí hlavou matkám? Dvě z nich se svěřily se šokující pravdou! | Supermámy

Co se honí hlavou matkám? Dvě z nich se svěřily se šokující pravdou!

...
...
Foto: iStock
Sdílej na facebooku
22. dubna  2018 
 06:00

Maminky „na plný úvazek“ Adéla a Žaneta bez obalu popisují drsnou každodenní realitu mateřského života. „Pokud by to bylo moje zaměstnání, dala bych okamžitou výpověď,“ říká jedna z nich.

Být matkou je ta nejtěžší a nejvíce nevděčná práce (zcela bez legrace, to všichni dávno víme). „Dny trávíte v bojové pohotovosti a donekonečna se opakujícími činnostmi – utíráním dětských zadečků, rukou i obličejů, uklízením všeho, co malí nenechavci seberou, odnesou, schovají, rozsypou nebo rozbijí, vařením a krmením stále hladových žaludků…a ti malí nevděčníci vyrostou v drzé a odbojné puberťáky, pro které se stanete „trapným“ rodičem a pak nakonec dospějí úplně a odejdou od vás „do velkého světa“. A to je celé? Někdy se cítím nedoceněná, nepochopená, k ničemu a úplně ztracená. Pak si ale uvědomím, že být mámou je skutečná práce, kterou chci dělat a má v životě smysl. A doufám, že se jednou dočkám svého „děkuji mami,“ věří marketingová manažerka Adéla (36), maminka tří malých dětí.

Odvrácená strana matky

Svobodní a bezdětní si nejspíše nechápavě pokládají otázku, co může být tak těžkého na tom, být s dětmi doma? Realita je taková, že je to jednoduše občas k zbláznění. Pocit naprosté sociální izolace, absence společenských vazeb, nulový osobní prostor, zcela odlišný denní režim, neustálé uklízení a čištění něčeho po někom, jednotvárně plynoucí dny, stejné povinnosti a úkoly pořád a pořád dokola…

„Jsou dny, kdy mám skutečně chuť utéct, zabouchnout za sebou dveře a jednoduše zmizet. Případně popadnout paličku na maso nebo kladivo a rozštípat skříně na miniaturní kousky. Pochopitelně nic z těchto představ nezrealizuji, nahromaděné emoce a vnitřní tlak si vybiju velkým úklidem, mytím oken nebo drhnutím podlahy. Žádný ultra moderní mop, pěkně na všech čtyřech a s kartáčem v ruce. Funguje to skvěle,“ svěřuje se finanční poradkyně Žaneta (34), maminka tříletých dvojčat.

...

Jak naložit s pocity marnosti?

„Vymyslíte úžasné jídlo k večeři, jedete na nákup, veškeré suroviny dotáhnete doslova v zubech (v jedné ruce totiž máte mimino ve fusaku a ve druhé tašku s plínkami, mlékem a dalšími nezbytnostmi), dvě hodiny strávíte v kuchyni přípravou, naservírujete, a nakonec se nedočkáte ani poděkování. Jídlo zmizí během chvilky (když máte štěstí, tak bez připomínek typu „je to moc horké, málo slané, ta zelenina vypadá divně, nepřipálilo se ti to?), v případě malých dětí vám pak ještě „zlepší“ náladu, když vámi s láskou a péčí připravené jídlo prskají, hází kolem sebe nebo ho rozpatlají po svém oblečku, stole i jídelní židličce,“ s povzdechem říká Adéla.

8 chytrých tipů, jak vychovat inteligentnější dítě

8 chytrých tipů, jak vychovat inteligentnější dítě

Každé dítě se samozřejmě rodí s určitými intelektovými schopnostmi, jako rodiče však můžete udělat hodně pro to, abyste ovlivnili, jak se bude jeho…celý článek

Jen kuchařka a paní na úklid?

„V zaměstnání máte úžasný pocit seberealizace, za dobře odvedenou práci jste oceněni, dostane se vám pochvaly, povzbuzení, respektu od kolegů i nadřízených. Kdo vás pochválí nebo vám poděkuje za vyluxovaný byt, vydrhnutou vanu nebo vyžehlenou horu prádla? I když to děláte třeba několikrát týdně, je to bráno jako samozřejmost, nikoli nějaká zvláštní zásluha. A jelikož nepořádek je v každé rodině s dětmi nekonečný příběh, máte o každodenní dřinu postaráno. Aniž si toho někdo vůbec všimne. Vždyť uklizený byt je přece „normální“, popisuje své pocity Žaneta, zároveň ale s úsměvem dodává: „Každodenní kolotoč povinností a stereotypních činností je velkou zkouškou vaší trpělivosti, pokud ale svou „válku v zákopech“ zvládnete, máte velkou naději, že se vám vaše úsilí bohatě vrátí. A pokud potřebujete pověstnou „kapku naděje“, jděte si večer lehnout k vašim dětem, povídejte si s nimi, ptejte se na jejich přání a zážitky, pomazlete se s nimi a v duchu přemýšlejte, čím vším vás dokážou potěšit, dojmout, nadchnout, co je na nich výjimečné a jak obohacují váš život,“ zamýšlí se Žaneta.

Tohle na ně platí: Proč dětem tak dlouho trvá, než zareagují na pokyn rodiče • VIDEO: 

Jednou všichni vyrostou

„Když večer všechny děti usnou, jdu si nalít sklenku dobrého vína, posadím se na balkon a užívám si ticha. V klidu nabírám síly na další den plný vysypaných křupek, rozlitých čajů, rozšlapaných drobků po podlaze, pokakaných zadečků, špinavého prádla a vyváření zeleninových polívčiček. Zároveň se mi hlavou honí, že jsem zase o jeden den blíže k okamžiku, kdy mě moje ratolesti za mou „práci“ dokážou ocenit, poděkovat, začnou rozumět světu kolem sebe a jeho zákonitostem, vystudují, osamostatní se a stanou se z nich slušní, tolerantní a respektující lidé. Kteří se za námi rodiči (když budeme mít štěstí) budou domů rádi a často vracet. A že ve chvíli, kdy si pořídí vlastní potomky, pochopí v plné míře, co všechno jsme pro ně s láskou dělali,“ věří Adéla.

Jsou single starší matky šťastnější než vdané? Vědci říkají, že ano!

Jsou single starší matky šťastnější než vdané? Vědci říkají, že ano!

Přestože panuje obecné přesvědčení, že vdané ženy jsou zdravější a šťastnější, poslední výzkumy naznačují opak. Být ve vztahu není automaticky záruka…celý článek

Být mámou je stejné jako zaměstnání na dva a půl úvazku! Věříte tomu?

Být mámou je stejné jako zaměstnání na dva a půl úvazku! Věříte tomu?

Často slýcháme ze všech stran trošku otřepaný výrok, že mateřská dovolená je zaměstnání na plný úvazek. Podle nejnovější americké studie je ale pravda…celý článek

6 věcí, které oceníte teprve ve chvíli, kdy se stanete mámou!

6 věcí, které oceníte teprve ve chvíli, kdy se stanete mámou!

Být rodičem přináší spoustu radostí, které byste jako bezdětní nikdy nepoznali a nezažili – pocit pýchy pokaždé, když se vašemu zlatíčku něco povede,…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: Simona Procházková

Diskuse ke článku

.

Související články

Video
Děti vám to řeknou: Maminka roku umí vafle, krupicovou kaši i …

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku