Fráze, jaké by si matky vůči dcerám mohly odpustit! Které jsou nejhorší?

 • Některé věty je lepší rovnou spolknout
  Některé věty je lepší rovnou spolknout
  Foto: istock.cz
  Sdílej na facebooku
  29. května  2019 
   06:00

  Jistě, naše maminky to s námi myslely dobře. A ve spoustě věcí jim můžeme dát dokonce i za pravdu. No ale je taky spousta frází a vět, které do nás hustily v domnění, že nás povzbudí nebo zdravě inspirují. Ovšem bohužel, některé z nich patří spíše do starého železa – i když je myslely v dobrém, nic dobrého by nám nepřinesly. Co myslíte?

  Mé i vaše dětství se vyznačuje (ale nemusí) typickými frázemi našich maminek. Mezi nejznámější a zároveň i tak trochu legrační patří třeba věta: "Vypij si ten džus, jinak nebudeš mít dost vitaminů." Nebo typická věta (kterou bohužel čas od času použiju i já): "Jsem snad nějaká banka?!" Tomu se můžeme akorát tak zasmát, ale existují fráze, které jsou zatížené genderovými stereotypy. Přestože jsou břemenem společnosti, ve které žijeme, jsou to fráze, které nejsou ani trochu příznivé, zvláště když chceme mluvit o rovnosti a feminismu. A přestože se třeba nepovažujete za matku feministku, musíte uznat, že jsou fakt trapné. Jediné řešení – přestat je říkat!

   

 • Pro krásu musíš trpět!

  Autor: iStock

   

  Proč bychom musely trpět? A pro krásu? Proč bychom měly od malička poslouchat, že jedině krásné máme cenu? Blbost! Hlavně tohle neříkejte svým vlastním dcerám. Jistě, máme-li na nohou boty s podpatkem, trochu trpět budeme, ale jinak tuhle frázi navždycky vypusťte z mateřského slovníku!

   

  Jak přežít odchod velkého dítěte z domova? Rady, které vám to usnadní!

  Jak přežít odchod velkého dítěte z domova? Rady, které vám to usnadní!

  Jsou děti, které žijí s rodiči pod jednou střechou třeba i v pětatřiceti. A jsou děti, které hned po maturitě oznámí, že se stěhují jinam a chtějí…celý článek

 • Až budeš matka, pochopíš to!

  Autor: istock

   

  Jedna z nejčastějších frází našich maminek. Chápeme, že to říkají, protože touží po tom, být babičkami, ale ne všechny ženy musí být (a chtít být) matkami! Tahle konstrukce vychází z myšlenky, která představuje ženy jako dokonalé matky, které chápou mateřství jako závazek, a ne jako osobní rozhodnutí. Já jsem máma a jsem na to pyšná, že jsem máma. Je to ale jen moje rozhodnutí. Pokud některá nechce být matkou, je to čistě její věc.

 • Tohle dámy nedělají…

  Autor: istock

   

  Prokletá věta, nemyslíte? A proč by jako slečny nebo holčičky nemohly dělat něco, co dělají kluci? Nebo chlapi? Mají snad muži patent na některé koníčky, povolání či cokoli jiného? Nemají! Proto tuhle frázi jako máma nikdy neříkejte.

   

  Máte syna? Tohle potřebujete vědět o třech vývojových fázích

  Máte syna? Tohle potřebujete vědět o třech vývojových fázích

  Pokud jste hrdými majiteli syna, určitě už dobře víte, že někdy je s ním poněkud těžké pořízení, jako by skutečně spadl z jiné planety. A přijít…celý článek

 • Neplač, nevypadá to hezky

  Autor: istock

   

  Možná má některá z vás matku, která nikdy neukápla slzu, aby si nerozmazala make-up, nebo prostě kvůli tomu, že to nepovažovala za vhodné. Ale proč si nedovolit zabrečet, když se vám chce? Nikomu nic není do toho, proč pláčete. A jestli vám nevadí rozmazaná řasenka, je to vaše věc.

 • Vypadáš v tom jako jeptiška

  Autor: istock

   

  No, nebo jako hastroš. To je fuk. Určitě jste už někdy slyšela tuhle frázi jako puberťačka, když jste si oblékla něco, co se matce nelíbilo. No a co, jestli si vaše dcera oblékne pytel nebo něco, v čem bude vypadat jako jeptiška? Je to na ní, co si na sebe chce obléknout.

   

  Výchova bez křiku? Zkuste to jako matky Eskymačky! Co dělají jinak?

  Výchova bez křiku? Zkuste to jako matky Eskymačky! Co dělají jinak?

  Eskymačky, nebo lépe řečeno Inuitky (Inuité jsou skupina domorodých obyvatel severní části Ameriky, tedy Aljašky, Kanady a Grónska a severovýchodní…celý článek

 • Pamatuj, že láska prochází žaludkem

  Autor: iStock

   

  A už podesáté nebo posté vám vysvětluje, jak se vaří čočka nebo její vynikající guláš. Ale vy na to prostě nejste a nikdy nebudete. Proč by měla láska procházet jen žaludkem? Láska má spoustu podob. A moc dobře víte, že fungující vztah není založený na dokonalé svíčkové.

 • Žena je strážkyní ohně domácího krbu

  Autor: iStock

   

  Cože? Když doma není něco v pořádku, o nápravu se má automaticky postarat žena? Ale tak to přece není. Domácí krb by měli ochraňovat oba, muž i žena, a rozhodně neplatí, že pokud se něco nepovede, musí to spravit právě žena.

   

  Čím se vyznačují dobří rodiče? Podívejte se na VIDEO:

  10 zásad dobrého rodiče • VIDEO: 

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku