Máte syna? Tohle potřebujete vědět o třech vývojových fázích

 • Foto: istock
  Sdílej na facebooku
  25. května  2019 
   06:00
  Pokud jste hrdými majiteli syna, určitě už dobře víte, že někdy je s ním poněkud těžké pořízení, jako by skutečně spadl z jiné planety. A přijít na správnou strategii, „jak na něj“, bývá oříšek. Odborníci zdůrazňují, že chlapci potřebují spoustu důslednosti i empatie a že to rodiče často podceňují. Co to konkrétně znamená?

 • Od narození do 6 let

  Od narození do 6 let

  Podle názoru dětských psychologů by každý rodič měl být při výchově dobře seznámen s velkými milníky v životě chlapců. V této věkové kategorii jsou základními potřebami dětí, abychom jim poskytovali dostatek něhy a lásky, nakrmili je, hráli si s nimi, mazlili se s nimi a drželi je v náručí, prostě jim věnovali maximální pozornost. S tím, jak postupně vyrůstají a objevují okolní svět, je zapotřebí, aby jim v tom rodiče prostřednictvím nejrůznějších aktivit pomáhali. Světoznámý psycholog Erich Fromm provedl výzkum týkající se významu rodičovských rolí v raném vývoji chlapců. Zde jsou ty nejzásadnější poznatky, ke kterým došel:

  ...

  *Pokud matka trpí jakýmikoli psychickými problémy, například depresí, výrazně ovlivní svého syna pro jeho budoucí život. Lásku k životu totiž syn získává v první řadě právě od maminky, ta zastává roli bezpodmínečně milujícího a nadmíru starostlivého rodiče. Každé dítě se musí cítit milované, bezvýhradně přijímané, dodává mu to tolik důležitou sebejistotu.

  *Úkolem otce je oproti tomu být respektovanou autoritou, právě od něj by měl syn převzít morální zásady a pohled na svět, zjistit, co je dobré a co špatné, „odkoukat“, jak by měl jednat „jako chlap“. Syn by měl k tatínkovi vzhlížet a toužit po tom, být jako on.

  *Láska otce k synovi je jiná než v případě maminky. Matky milují své děti už jen proto, že tu prostě jsou, lásku a uznání otce si dítko musí zpravidla nějak získat, „zasloužit“. Tím, že se chová správně, plní poctivě své úkoly, je v něčem dobré a úspěšné. A tuto rovnováhu je třeba udržet.

  *Od druhých narozenin je důležité, aby matka ve vzájemném vztahu se svým malým synem stanovila jasné hranice a meze, aby se vyvarovala rozvinutí tzv. oidipovského komplexu (ten označuje instinktivní nadměrnou náklonnost jedince mužského pohlaví, obvykle ve věku od 3 do 6 let, k matce, ale s agresivním chováním k otci).

  Máte dospívajícího syna? Na tohle vás nepřipraví nikdo!

  Máte dospívajícího syna? Na tohle vás nepřipraví nikdo!

  Na to, že muži pravděpodobně opravdu pocházejí z Marsu (případně jiné planety), přijdete nejpozději ve chvíli, kdy se váš roztomilý malý chlapeček…celý článek

 • Od 6 do 13 let

  Začátek školní docházky je pomyslným milníkem, nastává věk, kdy si chlapci jasně uvědomují svou genderovou roli, citelně vnímají rozdíly mezi pohlavími a zapojují se intenzivněji do „klukovských“ aktivit, pronikají do mužského světa.

  „Uvědomte si, že chlapec je prostě chlapec, roste z něj chlap. Nesnažte se chránit ho před tím, co považujete za příliš mužské, respektive většinou poněkud agresivní. Konkrétně jde například o nejrůznější pistolky a jiné zbraně, zálibu v nožích, sekyrách, videohrách, při kterých vám běhá mráz po zádech, když vidíte, kolik je tam násilí, a podobně. Tyto zájmy ho pravděpodobně neminou. Podporujte nezávislost a smysl pro dobrodružství, nebraňte mu v objevování, ovšem samozřejmě stanovte jasné meze a hlídejte hranice,“ radí vývojový psycholog Peggy Drexler, Ph.D. A co ještě považuje za nejdůležitější úkoly v roli rodičů syna v tomto věku?

  ...

  *Respektujte individualitu, vyhněte se škatulkování. Neexistují žádné striktně dané vzorce chování, které by vyjadřovaly menší, nebo větší „mužnost“. Je naprosto v pořádku, když se váš chlapec zajímá také o ženské aktivity, líbí se mu růžová barva, chce si hrát s panenkou nebo kuchyňkou a zkouší si maminčiny sukně.

  *Podporujte ho v jeho zájmech, sdílejte s ním záliby. Je to těžší, než se může zdát. Spousta rodičů dělá tu chybu, že zoufale chce, aby jejich dítě bylo stejné jako oni, aby ho bavily stejné věci – milovalo sport, protože oni rádi hrají tenis nebo jezdí na kole... Do ničeho syna nenuťte, jen ho nenásilně povzbuzujte, aby vyzkoušel různé aktivity, vždy mu ale dopřejte svobodu volby.

  *Nemějte žádná očekávání a netrvejte na předsudcích ohledně toho, co je genderově vhodné, a co už nikoli. Snažte se o otevřenost a toleranci.

  *Naučte syna, jak přijímat kritiku a respektovat odlišné názory ostatních, aby se neprojevoval příliš agresivně.

  Táta vyrobil pro syna umělou ruku. Teď chce pomoci dalším dětem. • VIDEO: 

 • Od 13 let

  Váš chlapec prochází pubertou, stává se teenagerem. Pod vlivem hormonální bouře, která probíhá v organismu, se z roztomilého kluka může stát protivný, věčně podrážděný a na celý svět rozzlobený mladý muž. Veškerou sílu a energii se snažte směrovat k tomu, jak ho naučit, že musí převzít odpovědnost za své chování, slova i činy. Tím mu v této náročné době pomůžete nejvíc. „Odpovědnost nepřichází sama od sebe a přirozeně, je třeba se k ní dopracovat, naučit se jí. A váš syn by měl pochopit zásadní skutečnost, totiž že veškerá moc, výsady a privilegia jdou ruku v ruce právě s osobní odpovědností,“ je přesvědčen psychoanalytik David Elkind, Ph.D. A co ještě radí rodičům?

  ...

  *Přes veškeré neshody a problémy dejte synovi šanci, aby mohl svobodně projevit a prosadit svou identitu, nepotlačujte v něm důležité osobnostní rysy.

  *Pokud zjistíte, že se nepohybuje v rizikovém prostředí nebo špatné společnosti, kde by to „zavánělo potížemi", dopřejte mu více svobody a nezávislosti. Pravidla hry (zásady, přes které zkrátka nejede vlak, i případné důsledky, tresty za nedodržení slova apod.) si ale dohodněte předem.

  *A zásada ze všeho nejdůležitější: buďte vzorem hodným následování. Nezáleží na tom, co syna učíte a co se mu snažíte vštěpovat, pokud se tak sami nechováte a děláte pravý opak. Buďte tím nejlepším příkladem a vyhnete se řadě problémů.

  Co synům neříkáme, ale měli bychom? Tohle všechno potřebují slyšet!

  Co synům neříkáme, ale měli bychom? Tohle všechno potřebují slyšet!

  Kolikrát přemýšlím o tom, jestli jsem pokaždé říkala svým třem synům to, co jsem měla. Co jsem považovala za správné, aby věděli. Jako malá holka jsem…celý článek

  I kluci pláčou! Přestaňte říkat, že to nemají dělat! Proč?

  I kluci pláčou! Přestaňte říkat, že to nemají dělat! Proč?

  „Přestaň, velcí chlapi přece nebrečí! Že se nestydíš, jsi jako ufňukaná holka!“ Je vám to povědomé? Zakažte si podobné komentáře, můžete tím hodně…celý článek

  7 známek, že váš vztah s dcerou či synem není zdravý! Na co si dát pozor?

  7 známek, že váš vztah s dcerou či synem není zdravý! Na co si dát pozor?

  Jakmile se dítě dostane do puberty, vztah s rodiči by se měl poněkud změnit. Zejména matky se musí naučit, jak podporovat své potomky, aby se z nich…celý článek

   

   

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku