Zábrany stranou! Tyhle bláznivé věci můžete dělat a svádět to na děti!

 • Foto: istock
  Sdílej na facebooku
  30. listopadu  2019 
   06:00

  Jednou z obrovských výhod toho, být rodičem, je skutečnost, že teď máte povoleno ve jménu výchovy a rozvoje ratolestí podnikat i naprosto šílené, směšné a trapné věci. Takové úlety, ze kterých jste už zdánlivě vyrostli a které okolí považuje za známku nevyzrálosti nebo naprostou ztrátu času. Buďte spontánní a jděte do toho, tady máte inspiraci!

 • Tančete

  ...
  ...
  Autor: istock

  Kdekoli! Chce se vám tančit? Rozbalte to. Supermarket? Auto? Čekárna u lékaře? Pošta? Proč ne! Jakékoli místo může být ideální pro předvedení divoké kreace. Ve chvíli, kdy se na vás cizí lidé začnou divně koukat nebo začnou pohoršeně kroutit hlavou, ukažte na své dítě (ať už jde o batole nebo teenagera) a s klidem řekněte: „On to prostě miluje, je šťastný, když mě může pozorovat a tleskat.“ A zatímco tančíte, můžete si k tomu zároveň zpívat. Čím falešněji a s čím větším nadšením, tím lépe.

 • Hrajte si s jídlem

  ...
  ...
  Autor: istock

  Možná vás baví chystat dětem svačiny do školy nebo rodinné snídaně s fantazií a vtipem. Sendviče ve tvaru srdíček, zelenina vykrájená do hlaviček zvířátek, palačinky s obličejem namalovaným šlehačkou nebo krémem, s očima z borůvek. Skvěle poslouží potravinářské barvy, „jedlé“ fixy a podobně. Připravte si podobně kreativní výtvor k obědu nebo večeři i pro sebe a partnera, uvidíte, že pak chutná ještě lépe!

 • Vybarvujte omalovánky

  ...
  ...
  Autor: istock

  Vzpomínáte si, že vás to v dětství opravdu bavilo, a když maminka přinesla nový sešit omalovánek s oblíbeným Krtečkem nebo Křemílkem, skákali jste radostí do stropu? Pečlivé vybarvování obrázků je uklidňující, zkuste to a uvidíte, jak příjemný relax vás čeká. Už jen to ořezávání pastelek a jejich vůně! Uděláte dobře duši a utřídíte si myšlenky, stres se nenápadně odplaví… A pokud se nechcete přetahovat o omalovánky s potomkem, pořiďte si vlastní, nabídka je dnes více než pestrá.

  5 vět, které řekněte dětem místo té nejotravnější: Ahoj, jak bylo ve škole?

  5 vět, které řekněte dětem místo té nejotravnější: Ahoj, jak bylo ve škole?

  Jednu větu svorně nesnáší všechny děti školou povinné: Nazdar - jak bylo ve škole? Většinou ji uslyší ihned, jak se s nimi vidíte, a to bez ohledu…celý článek

 • Sledujte kreslené pohádky

  ...
  ...
  Autor: istock

  Až zase budete pouštět dětem příběhy jejich oblíbených animovaných hrdinů, neberte to jako příležitost k tomu, že máte chvilku čas na úklid, žehlení nebo vaření. Lehněte si k nim na sedačku a dívejte se společně. Jak příjemná a osvěžující změna oproti nekonečným seriálům, všudypřítomným reality show a často děsuplnému televiznímu zpravodajství! Možná se budete divit, jak vás Kocour v botách, princezny Elsa a Anna, piráti nebo draci pohltí. A kdyby se vám třeba zastesklo po králících v klobouku nebo Rumcajsovi, pusťte si je klidně i sami pro sebe, když děti nejsou doma. No a co?

 • Změňte identitu

  ...
  ...
  Autor: istock

  Proměňte se v jakoukoli postavu, oblíbeného filmového nebo knižního hrdinu a hrajte svou roli se vším všudy. Předstírejte, že jste želva Ninja, Vinnetou, pirát z Karibiku, kocour Modroočko, Sandokan nebo třeba Zlatovláska. Úspěch je zaručen, jen počkejte, jakou odezvu sklidíte – toho chichotání a štěstí v dětských očích! Děti se snadno nechají vtáhnout do jakékoli hry, ochotně s vámi začnou vytvářet dobrodružný příběh. Mimochodem – jde o chytrou taktiku, jak je například donutit prostřít stůl nebo srovnat hračky.

 • Blbněte na hřišti

  ...
  ...
  Autor: istock

  Nestyďte se a neřešte, co si o vás pomyslí ostatní maminky, které jen vytrvale pobíhají sem a tam za svými ratolestmi. Dětské hřiště je skvělým místem, kde upustit páru a stát se v očích dětí opravdovou hrdinkou. Jezděte společně s nimi na klouzačce, rozhoupejte se na houpačce, jak to jen dokážete, a výskejte u toho radostí, vyhrabejte na pískovišti tunel, pověste se na prolézačce hlavou dolů… Je přece v zájmu ratolestí, že záměrně vyhledáváte hřiště s tou nejdelší skluzavkou a obří lanovou věží, že?

  Je správné nechat děti při hře vyhrávat? Učte je i prohrát, je to důležité

  Je správné nechat děti při hře vyhrávat? Učte je i prohrát, je to důležité

  Jsou děti, které zbožňují neustále hry a soutěžení a jsou doslova nabušené touho vyhrát za každou cenu. Prohru berou špatně a dokážou se naštvat a…celý článek

 • Postavte si bunkr

  ...
  ...
  Autor: istock

  Každé dítě po něm touží. Každé. Stavění nejrůznějších skrýší, „nor“, domečků a schovávaček zkrátka neodmyslitelně patří k životu těch nejmenších. Probuďte v sobě nadaného architekta a inspirujte potomky, jak na to. Na materiálu nezáleží, vezměte deky, peřiny, polštáře, hromadu rolí toaletního papíru, kartonové krabice, kýble a kastroly… A postavte originální dílo. Třeba uprostřed obýváku. Hostům pak vysvětlete, že se snažíte vychovat nového Michelangela a nechcete potlačovat jeho tvůrčí genialitu. Proto si zrovna nemají u vás kam (a na co) sednout.

 • Choďte v kostýmech

  ...
  ...
  Autor: istock

  Děti disponují schopností udělat zábavnou hru téměř z každé činnosti. S tím, jak nám přibývají roky, my dospělí tuto přirozenou dovednost ztrácíme. Takže není na škodu si ji připomenout, nemyslíte? Vymyslete si převleky, oblékejte se do kostýmů, záleží jen na vaší vlastní fantazii. Župan se přece může snadno přeměnit v plesové šaty, rovněž ale také v hábit zlého ducha nebo lékařský plášť. Dlouhá záclona poslouží jako svatební šaty i kostým Bílé paní. Pomocí černé linky si na oči namalujte vousy a proměňte se v kočku nebo tygra. Zvoní zrovna pošťák nebo sousedka? Nevadí, jděte otevřít, bude veselo. A co teprve vyrazit pro mléko nebo pečivo v převleku Supermana nebo Červené karkulky? (Děti ale v takovém případě nezapomeňte doma, ať se máte na co vymlouvat.)

  7 nejdivočejších představ všech unavených rodičů: Budete se divit!

  7 nejdivočejších představ všech unavených rodičů: Budete se divit!

  Je půl sedmé večer, vracíte se domů po rušném a náročném pracovním dni, a zůstáváte stát na prahu v šoku: doma je klid a ticho, podlaha se leskne,…celý článek

  Když začnu fňukat, přijdou! Neuhádnete, co se honí hlavou čtyřleťáka!

  Když začnu fňukat, přijdou! Neuhádnete, co se honí hlavou čtyřleťáka!

  Napadlo vás někdy popřemýšlet o tom, co se honí v hlavičce vašeho malého potměšílka? Tady máte jeden typický den z jeho pohledu.celý článek

  Jak zabavit děti v dešti? 40 skvělých tipů, které musíte vyzkoušet!

  Jak zabavit děti v dešti? 40 skvělých tipů, které musíte vyzkoušet!

  Když o prázdninách prší, je to nuda. Vy byste si nejradši zalezla s knížkou pod deku, ale vaše dítě vyžaduje zábavu a vám už pomalu dochází nápady,…celý článek

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku