Záleží vám na tom, jak se v Česku rodí? Přijďte na festival!

Foto: Boredpanda.com/IAPBB
Sdílej na facebooku
6. dubna  2017 
 12:00

České porodnice jsou v mnohém lepší než před čtvrtstoletím, ale ideální to stále není. Příliš mnoho matek se v nich necítí dobře a vadí jim, jak zdravotníci k porodu přistupují. Rozhodně nejde jen o dojmy, některé věci způsobují zbytečné komplikace nebo jsou zbytečné. Má smysl usilovat o další změny. Náš web proto podporuje Festival o těhotenství, porodu a rodičovství.

Světový týden respektu k porodu je osvětová akce (nejen) pro rodiče a odborníky z řad porodních asistentek a lékařů. 

"Snažíme se, aby zdraví, bezpečí a radost z porodu byly v českých porodnicích samozřejmostí. Cílem festivalu je přinášet informace rodičům, porodním asistentkám a lékařům. Je pro nás důležité, aby byla pro každou ženu a pro každé dítě dostupná bezpečná péče poskytovaná podle nejnovějších odborných doporučení, nikoliv podle zastaralých postupů a zvyků," vysvětluje v pozvánce Hnutí za aktivní mateřství, které festival pořádá, a připojuje se tak ke Světovému týdnu respektu k porodu. 

Jak se rodí v Česku? Zkusme to změnit! • VIDEO: 

Akce se koná jako vždy třetí květnový týden u příležitosti Světového týdne respektu k porodu, tentokrát 15. až 21. května 2017 v pražském MediaKlubu Spálená. Festival nabízí nejen témata přímo související s porodem a těhotenstvím.

Akci můžete podpořit i prostřednictvím portálu Hithit, kde usiluje o finanční podporu.

Přenášení: jak je to doopravdy?

Téma letošního ročníku se týká termínu porodu: 40 týdnů? Každý porod má svůj pravý čas. Vzhledem k tomu, jak je v českých porodnicích nadužíváno slovo “přenášení”, je téma víc než vhodné k prozkoumání. Bude mu věnována i tradiční ústřední debata festivalu a odborně se k tématu vyjádří také expertky na zdravotní aspekty těhotenství a porodu: komunitní porodní asistentky Ivana Königsmarková, Marie Vnoučková i další.

 

Pořádající H.A.M., neboli Hnutí za aktivní mateřství, vzniklo v roce 1999 jako platforma pro iniciování změn českého porodnictví – prosazuje normální porod a přátelskou porodní péči pro matku a dítě, a to v souladu s nejnovějšími vědeckými poznatky. Hnutí za aktivní mateřství je členem mezinárodní asociace ENCA a České ženské lobby. Ve své argumentaci vychází důsledně z důvěryhodných odborných zdrojů: výsledků výzkumů, randomizovaných studií Cochrane Collaboration a doporučení WHO.

Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku