11 jednoduchých cest, jak si mateřství užít opravdu naplno

 • 11 jednoduchých cest, jak si mateřství užít opravdu naplno
  Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  9. ledna  2017 
   06:00

  Mateřství je neuvěřitelná cesta, ale někdy může být pěkně vyčerpávající po ní kráčet. K tomu, aby vám bylo líp, pomůžou i drobnosti, třeba těchto jedenáct, díky nimž budete mnohem šťastnější.

 • Užívejte si realitu bez růžových brýlí

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  Pokud se neustále snažíte být perfektní máma a manželka a neustále se zaměřujete na to, aby se nic nepokazilo, nebo porovnáváte svoje mateřství s mateřstvím někoho jiného, přijdete o to, co máte skutečně před sebou. Oceňujte to, co máte, i kdyby to nebylo dokonalé.

 • Nesnažte se být dokonalá

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock.com

  Mnohé matky, které mají první dítě, se snaží žít podle doporučení, knížek a starších zkušenějších žen. Jakmile si ale uvědomíte, že být dobrou mámou neznamená být dokonalou a že nemá smysl snažit se dosáhnout nedosažitelných standardů, teprve pak si budete užívat mateřství naplno a se vším všudy i s jeho chaotickými momenty a chybami, které uděláte.

   

 • Hledejte humor, kde se dá

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock.com

  Co si budeme povídat, namíchnutá máma, která se pořád jen mračí, není nic moc. Je jasné, že z nočního buzení, neustálého vyměňování plenek a kdo ví čeho ještě, se asi smíchy nepotrháte, ale ne každá skvrnka, flek na bodýčku nebo rozlitý talíř neznamená katastrofu. Zkuste se tomu zasmát i s dítětem, humor zmírní napětí a vám bude líp.

 • Oslavujte i sebemenší vítězství

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  Proč neoslavit to, že aspoň jednou týdně vaše dítě prospalo celou noc nebo že se poprvé najedlo samo lžičkou? Radujte se z každého kroku, který dítě udělá, z každé výhry, i sebemenší.

 • Dopřejte si čas sama pro sebe

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock.com

  Ale ano, chápu, že si chcete mateřství užít a být co nejčastěji se svým vytouženým dítětem. Pokud ale nebudete myslet i sama na sebe a svoje potřeby, brzy můžete vyhořet. Odcházení od dítěte na hodinu se může zdát zpočátku obtížné, ale ve finále vás dobije novou energií. Je to důležité a dělejte to pravidelně. Budete v dlouhodobém horizontu lepším rodičem.

   

   

 • Udělejte si přestávku a nebuďte pořád na sociálních sítích

  ....
  ....
  Autor: Shutterstock.com

  Když budete každý den koukat na Facebook nebo Instagram, nevyhnete se srovnání s dalšími matkami. Jak to, že vaše kamarádka má dítě, které už nepotřebuje plenky? Jak to, že ta další se usmívá, protože její dítě spí celou noc? Žádné lajky, prostě se občas taky odpojte a žijte realitou, tou vaší.

 • Pochvalte sama sebe

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock

  Nikdo neví líp než vy sama, jak tvrdě pracujete jako matka. Co všechno musíte během dne udělat. Proč čekat na uznání od partnera, kolegyně nebo rodičů? Pochvalte sama sebe! Budete se hned cítit fajn. Stačí se postavit k zrcadlu a říct si: Dnes se ti to opravdu podařilo, zvládla jsi to a to a ještě jsi stihla upéct ten skvělý koláč, který všem tak moc chutná – a usmějte se na sebe.

 • Rozdělte úkoly

  ...
  ...
  Autor: iStock

  I když je multitasking do značné míry součástí každé zaneprázdněné matky, pravdou je, že vám může ubírat síly a taky krást drahocenný čas. Můžete-li, přenechejte některé úkoly jiným, partnerovi, babičce nebo starším dětem.

   

 • Nestresujte se z nepořádku

  ...
  ...
  Autor: Shutterstock.com

  Dočasný nepořádek z vás neudělá línou a neschopnou matku. Proč se trápit tím, že jste nestihla vyluxovat nebo utřít prach? Jistě, některé maminky s tím nebudou souhlasit, protože ony to zvládají každý den a bez problémů. Ale nejsme všechny stejné, a pokud vy nestíháte, neobviňujte se. Nepořádek neznamená špatná matka! Ne a ne.

 • Naučte se říkat ne

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Možná jste byla tak vychovaná, že na všechno kývnete, a když to neuděláte, budete se cítit vinná. A proč? Zaměřujte se jen na to, co chcete skutečně udělat, a to, co nechcete, odmítněte. Máte na to plné právo. A jakmile jednou řeknete NE, trvejte na tom a nerušte svoje rozhodnutí.

 • Milujte svoje poporodní tělo

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Nestyďte se za kila, která jste nabrala, nesrovnávejte se s kamarádkami, kterým se podařilo všechno zhubnout. Neurážejte svoje tělo, poděkujte mu za to, co všechno pro vaše dítě udělalo (a pro vás taky). Je úžasné, když se vám podaří vyměnit negativní myšlenky za ty pozitivní.

   

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku