11 jednoduchých cest, jak si mateřství užít opravdu naplno

 • Foto: Shutterstock.com
  Sdílej na facebooku
  9. ledna  2017 
   06:00

  Mateřství je neuvěřitelná cesta, ale někdy může být pěkně vyčerpávající po ní kráčet. K tomu, aby vám bylo líp, pomůžou i drobnosti, třeba těchto jedenáct, díky nimž budete mnohem šťastnější.

 • Užívejte si realitu bez růžových brýlí

  ...

  Pokud se neustále snažíte být perfektní máma a manželka a neustále se zaměřujete na to, aby se nic nepokazilo, nebo porovnáváte svoje mateřství s mateřstvím někoho jiného, přijdete o to, co máte skutečně před sebou. Oceňujte to, co máte, i kdyby to nebylo dokonalé.

 • Nesnažte se být dokonalá

  ...

  Mnohé matky, které mají první dítě, se snaží žít podle doporučení, knížek a starších zkušenějších žen. Jakmile si ale uvědomíte, že být dobrou mámou neznamená být dokonalou a že nemá smysl snažit se dosáhnout nedosažitelných standardů, teprve pak si budete užívat mateřství naplno a se vším všudy i s jeho chaotickými momenty a chybami, které uděláte.

   

  30 vět, které říkáme dětem, a přitom jsou hloupé a zbytečné

  30 vět, které říkáme dětem, a přitom jsou hloupé a zbytečné

  Možná budete oponovat, že žádnou takovou neříkáte. Možná ne, ale máte nějakou jinou, kterou otáčíte dokola jako obehranou desku. Těchto třicet vět…celý článek

 • Hledejte humor, kde se dá

  ...

  Co si budeme povídat, namíchnutá máma, která se pořád jen mračí, není nic moc. Je jasné, že z nočního buzení, neustálého vyměňování plenek a kdo ví čeho ještě, se asi smíchy nepotrháte, ale ne každá skvrnka, flek na bodýčku nebo rozlitý talíř neznamená katastrofu. Zkuste se tomu zasmát i s dítětem, humor zmírní napětí a vám bude líp.

 • Oslavujte i sebemenší vítězství

  ...

  Proč neoslavit to, že aspoň jednou týdně vaše dítě prospalo celou noc nebo že se poprvé najedlo samo lžičkou? Radujte se z každého kroku, který dítě udělá, z každé výhry, i sebemenší.

 • Dopřejte si čas sama pro sebe

  ...

  Ale ano, chápu, že si chcete mateřství užít a být co nejčastěji se svým vytouženým dítětem. Pokud ale nebudete myslet i sama na sebe a svoje potřeby, brzy můžete vyhořet. Odcházení od dítěte na hodinu se může zdát zpočátku obtížné, ale ve finále vás dobije novou energií. Je to důležité a dělejte to pravidelně. Budete v dlouhodobém horizontu lepším rodičem.

   

   

 • Udělejte si přestávku a nebuďte pořád na sociálních sítích

  ....

  Když budete každý den koukat na Facebook nebo Instagram, nevyhnete se srovnání s dalšími matkami. Jak to, že vaše kamarádka má dítě, které už nepotřebuje plenky? Jak to, že ta další se usmívá, protože její dítě spí celou noc? Žádné lajky, prostě se občas taky odpojte a žijte realitou, tou vaší.

  60 celebrit a jejich děti: Komu jsou potomci podobní, komu ani trochu?

  60 celebrit a jejich děti: Komu jsou potomci podobní, komu ani trochu?

  Takový syn herce Toma Hankse Colin svého otce skutečně nezapře. Své matce Madonně je podobná i Lourdes, ačkoli na rozdíl od ní nosí tmavé vlasy. Ovšem,…celý článek

 • Pochvalte sama sebe

  ...

  Nikdo neví líp než vy sama, jak tvrdě pracujete jako matka. Co všechno musíte během dne udělat. Proč čekat na uznání od partnera, kolegyně nebo rodičů? Pochvalte sama sebe! Budete se hned cítit fajn. Stačí se postavit k zrcadlu a říct si: Dnes se ti to opravdu podařilo, zvládla jsi to a to a ještě jsi stihla upéct ten skvělý koláč, který všem tak moc chutná – a usmějte se na sebe.

 • Rozdělte úkoly

  ...

  I když je multitasking do značné míry součástí každé zaneprázdněné matky, pravdou je, že vám může ubírat síly a taky krást drahocenný čas. Můžete-li, přenechejte některé úkoly jiným, partnerovi, babičce nebo starším dětem.

   

  10 tipů, jak děti vylákat od televize a počítačů

  10 tipů, jak děti vylákat od televize a počítačů

  Máme doma šest dětí různého věku a o tom, jak je někdy těžké dostat je od obrazovek nebo monitorů, něco víme. Ale dvě věci fungují: vlastní příklad…celý článek

 • Nestresujte se z nepořádku

  ...

  Dočasný nepořádek z vás neudělá línou a neschopnou matku. Proč se trápit tím, že jste nestihla vyluxovat nebo utřít prach? Jistě, některé maminky s tím nebudou souhlasit, protože ony to zvládají každý den a bez problémů. Ale nejsme všechny stejné, a pokud vy nestíháte, neobviňujte se. Nepořádek neznamená špatná matka! Ne a ne.

 • Naučte se říkat ne

  ...

  Možná jste byla tak vychovaná, že na všechno kývnete, a když to neuděláte, budete se cítit vinná. A proč? Zaměřujte se jen na to, co chcete skutečně udělat, a to, co nechcete, odmítněte. Máte na to plné právo. A jakmile jednou řeknete NE, trvejte na tom a nerušte svoje rozhodnutí.

 • Milujte svoje poporodní tělo

  ...

  Nestyďte se za kila, která jste nabrala, nesrovnávejte se s kamarádkami, kterým se podařilo všechno zhubnout. Neurážejte svoje tělo, poděkujte mu za to, co všechno pro vaše dítě udělalo (a pro vás taky). Je úžasné, když se vám podaří vyměnit negativní myšlenky za ty pozitivní.

   

   

  Mámy a synové: Jak je vychovat, aby z nich vyrostli skuteční muži a ne bačkory

  Mámy a synové: Jak je vychovat, aby z nich vyrostli skuteční muži a ne bačkory

  Vzpomínám si, co mi kdysi řekla moudrá babička. Jestli budeš mít někdy syny, vychovávej je tak, jak by sis sama přála, aby se jako muži jednou k tobě…celý článek

  Nenuťte děti, aby poslouchaly na slovo, říká Lucie Königová. Koučka radí, jak uspět coby rodiče

  Nenuťte děti, aby poslouchaly na slovo, říká Lucie Königová. Koučka radí, jak uspět coby rodiče

  "Žila jsem svou rolí matky bez ohledu na své zájmy, pocity. I roli ženy a partnerky jsem odsunula stranou. Mé děti mi daly v životě dost zabrat. A…celý článek

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku