Není to dítě nějaké malé? Jak zjistit, jestli váš potomek nemá poruchu růstu

 • Není to dítě nějaké malé? Jak zjistit, jestli váš potomek nemá poruchu růstu
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  12. ledna  2017 
   06:00

  Zdá se vám, že je vaše dítě mnohem menší než jeho vrstevníci ve školce či ve škole? Je menší než jeho sestřenice a bratranci? Pak je možné, že trpí poruchou růstu. Většinou se takové podezření nepotvrdí, ale stojí za to vše probrat s pediatrem vašeho potomka, který by měl růst sledovat pomocí takzvaných percentilových grafů. 

 • Růstové grafy – k čemu slouží?

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Růstové grafy ukazují percentilové poměry pro děti různého věku. „Při každé návštěvě v poradně pediatr zaznamená nárůst délky vašeho dítěte. Výška (ostatně i hmotnost a obvod hlavy) se sleduje podle růstového grafu, který má každý pediatr k dispozici, a individuální hodnocení by mělo být součástí zdravotnické dokumentace každého dítěte. Vy sami si pak podle tohoto gafu můžete zjistit, zda je dítě průměrné, nebo naopak větší či menší, než je v jeho věku průměr,“ říká dětská lékařka Marta Šimůnková. V prvním roce věku jsou růstové tabulky dané po měsících, později po letech. Důležité je, aby byl růst plynulý a nevybočoval.

 • Dítě někdy roste ve skocích

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Někdy se růst dítěte zdánlivě zastaví, nebo naopak výrazně poskočí nahoru třeba během několika týdnů. Zásadní je, aby nedošlo k výraznému a dlouhodobému zastavení růstu, tzv. vypadnutí ze své osy a z celé růstové tabulky. Jistě, nežijeme jen podle tabulek, ale ty rozhodně slouží k základní orientaci. Percentilové tabulky jsou sestavené na základě vážení a měření tisíců dětí v různých věkových obdobích. Pak jsou měření rozdělená tak, že určené hodnoty vzorku dětí spadají nad a pod měření v určitém věku. To vše najdete v očkovacím průkazu dětí.

   

   

 • Růstové grafy mají pět pásem

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Tzv. 50. percentil je umístěný tak, že v určitém věkovém období je celá polovina dětí nad ním a polovina pod ním, 75. percentil znamená, že v populaci je jedna čtvrtina dětí nad ním a tři čtvrtiny pod ním, 97. percentil znamená, že 3 % dětí jsou nad ním a tři čtvrtiny pod ním. Stejně tak 25. percentil znamená, že tři čtvrtiny dětí jsou nad ním a jen čtvrtina pod ním. A tak dále. Jedno je ale jasné – máte-li dítě, které je při každém měření kolem 97. percentilu, je velké a jen tři ze sta budou větší než to vaše. „Jako porucha růstu se hodnotí, když je dítě pod 3. percentilem, což znamená, že spadá do tří procent dětí s nejmenším vzrůstem,“ dodává MUDr. Marta Šimůnková.

   

 • Příčiny poruch růstu a jak se to řeší

  ...
  ...
  Autor: iStock

  Pediatři vývoj růstu dítěte sledují, v prvním roce opravdu velmi pečlivě. Pokud se jim něco nebude zdát, začnou pátrat po důvodu. „Příčin je skutečně mnoho, od vrozených vad přes chronické onemocnění po selhání ledvin a tak podobně, ale příčinou může být i familiární malý vzrůst, kdy jsou oba rodiče malí,“ říká dětská lékařka Šimůnková. Do výčtu faktorů, které se podílejí na růstu dítěte, patří i prostředí, ve kterém se dítě pohybuje, vliv rodiny, citové strádání či fyzické týrání.

   

   

 • Když má dítě nedostatek růstového hormonu

  ...
  ...
  Autor: iStock

  V okamžiku, kdy se odhalí, že má dítě nedostatek růstového hormonu, musí se do těla dodat. „Je ale nutné, aby podávání růstového hormonu předcházelo podrobné endokrinologické vyšetření, specializuje se na to například dr. Koloušková ve FN Motol, které ozřejmí, zda má podávání hormonu význam,“ vysvětluje dr. Šimůnková. Pokud se léčba zahájí včas, růst se spontánně urychlí a dítě zpravidla dožene své vrstevníky. Bohužel, u některých – například chromozomálních – anomálií (Turnerův syndrom, syndrom Prader-Willi) nelze ale s růstem nic dělat.

  Tvorba růstového hormonu se může později v životě dítěte nějak narušit, například úrazem nebo protinádorovou léčbou. K poruše růstu může dojít i tehdy, když má dítě sice tohoto hormonu dost a je funkční, ale tělo na stimulaci růstovým hormonem nedokáže správně reagovat.

   

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video
Branky, body, kokoti: Za covid může sex! Prasák, pro kterého jsou…

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku