Nejlepší sexuální pozice pro otěhotnění. Tyhle doporučují odborníci!

 • Nejlepší sexuální pozice pro otěhotnění. Tyhle doporučují odborníci!
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  27. listopadu  2019 
   06:00

  Věřte tomu nebo ne, odborníci stále nemají přesvědčivé důkazy o nejlepších pozicích, které by vedly k otěhotnění. Neexistují téměř žádné vědecké studie, které by to zkoumaly, to říká i Sheryl Kingsbergová, vedoucí behaviorálního lékařství ve fakultní nemocnici University Hospital a profesorka reprodukční medicíny University School of Medicine v Clevelandu.

  Jak říká, spíše jde o logistický problém než o cokoli jiného. Je velmi obtížné zkoumat konkrétní sexuální pozice, které by mohly zvýšit šanci na oplodnění. Je to částečně kvůli tomu, že existuje několik dalších faktorů, které ovlivňují pravděpodobnost početí, jako jsou věk matky či načasování pohlavního styku (například sex během ovulace šanci na oplodnění zvyšuje). I přes nedostatek důkazů ale odborníci vytipovali některé pozice, které by mohly mít efekt. Jaké sexuální pozice jsou vhodnější a co dělat po pohlavním styku? Co si myslí odborníci?

 • Misionářská pozice

  Autor: iStock

   

  Těch několik málo studií, které se zaměřovaly na koitální souvislost, naznačuje, že misionářská pozice může nabídnout určitou anatomickou výhodu. Teorie: když je muž nahoře, děložní hrdlo ženy se může snáze vnořit do spermatu, čímž poskytuje spermiím snadnější přístup k ochrannému hlenu děložního krčku (cervikální hlen). Funkcí hlenu je poskytnout spermiím zásadité prostředí v jinak kyselé pochvě a pomoci je dopravit k vajíčku. „O tom ale neexistují žádné vědecké údaje,“ říká Kell Pagidasová, odbornice na plodnost a docentka na lékařské fakultě Brown Alpert Medical School. Navíc ne všechny ženy jsou „tam dole“ stejné. Poloha má smysl pro ty ženy, které mají antevertovanou dělohu, tedy nakloněnou dopředu, což má asi dvě třetiny žen. Jedna třetina ji má retrovertovanou, tedy nakloněnou dozadu, takže misionářská poloha jim moc nepomůže.

   

 • Poloha zezadu „na pejska“

  Autor: iStock

   

  Tato poloha patří u mužů k oblíbeným, protože je velmi vzrušující. Pro řadu mužů je misionářská poloha únavná a náročnější, protože při ní musí použít svaly, aby na ženu nepřenášeli celou váhu svého těla. V tomto případě je tedy možné zvolit polohu zezadu. Při této pozici klečí žena na všech čtyřech a má vystrčený zadeček. Výhodou je, že se při ní penis dostane hlouběji, což dává spermatu mnohonásobně lepší přístup k otevření děložního hrdla. Alternativou je pozice, kdy žena leží na břiše a muž leží nad ní.

 • Sedící nůžky

  Autor: iStock

   

  Poloha umožňuje ženě kontrolu hloubky vniknutí a úhlu průniku. Muž leží na zádech a pokrčí kolena a žena si klekne nad něj, jednu nohu má u jeho boku a druhou mezi jeho nohama. Pak najde ten správný bod a celý akt si řídí. Ovládá tempo, tlak i tření. Při této poloze se pár dívá na sebe, takže je navíc akt velmi romantický. Ale taky umožňuje hluboký průnik. Poloha je vhodná i při kojení.

   

 • Šťastné nůžky

  Autor: iStock

   

  Během této pozice žena zvedne nohy a muž ji chytne za kotníky. Každý kotník do jedné ruky, pak do ní vnikne a pohybuje nohama doprava a doleva, střídavě tam a zpátky. Tím, jak ženou pohybuje, se lépe stimulují důležité body ve vagině a zároveň je umožněn hlubší průnik a blízkost k děložnímu čípku.

 • Vaše oblíbená pozice = nejlepší pozice

  Autor: iStock

   

  Je pravděpodobné, že nejlepší sexuální pozice je ve skutečnosti vaše oblíbená pozice. Nezáleží na tom, jestli jste při milování zkroucení jako bavorský preclík nebo ležíte jako socha, pokud partner „splní“ svou roli. A když přitom dosáhnete orgasmu, ještě lépe! „Několik studií potvrdilo, že ženský orgasmus pomohl přesunout sperma během kontrakce dělohy blíž k vajíčku,“ říká Sheryl Kingsbergová. Varuje ale taky před stresem, pokud nemíváte jako žena pravidelný orgasmus. Takový tlak naopak může fungovat jako antikoncepce. Nejdůležitější je udržovat rutinu, ale ne být posedlý. „Ve studiích, které se týkaly četnosti pohlavních styků, nebyl žádný statistický rozdíl mezi těmi, kteří měli pohlavní styk každý druhý den, a těmi, kteří se milují každý den,“ tvrdí Jani Jenseneová, endokrinoložka z Mayo Clinic.

   

 • A jak zvýšit šance po styku?

  Autor: iStock

   

  Optimální postkoitální rutina je podle odborníků dalším aspektem pohlavního styku, který by měl vést k oplodnění. Většina odborníků ale zcela jednoznačně zpochybňuje radu, že by žena měla po styku ležet na zádech po dobu 30 minut, a opírat si navíc nohy o zeď. Jiné páry ale právě na to přísahají jako na nejlepší radu, kterou kdy dostaly. Naše rada: pokud máte čas, proč nezůstat ležet a nemít nohy nahoře, neopřít si hlavu o polštář a prostě nevěřit, že právě tak to bude fungovat? „Jakmile se dostane ejakulát dovnitř, sperma je už v děložním hlenu a udržuje tam spermie přichystané k oplodnění,“ říká Mindy Schiffmanová, sexuální terapeutka z Fertility Center v New York University. A existuje ještě jedna věc, která může ovlivnit vaše šance na početí: mazivo. Ukázalo se, že pravidelné používání lubrikantů na vodní bázi negativně ovlivňuje životnost spermií.

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy


Zobrazit domovskou stránku