Co poradit synovi, který se chystá na after party, a nebýt za trapnou matku?

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  10. února  2017 
   06:00

  Taky jste se dočkali a k maturitě je už jen krok? No, nevolejme hop, dokud tam fakt nebudeme. Maturitní ples je ale něco, co nejde jen tak odmávnout. Je to signál, že váš syn (nebo dcera) konečně jede do cíle. Jenže kromě těch úžasných pocitů při pohledu na tmavý oblek vašeho potomka vyvstává taky obava z následného večírku, který se po maturitním plese koná. After party je postrachem rodičů a hlavně matek. Co svým dospělým synům poradit? A máme jim vůbec něco radit?

 • 1. Nezačínáte od nuly

  ...

  Jak říká psycholožka Magdalena Dostálová z Poradny pro rodinu, manželství a mezilidské vztahy v Praze 12, jedno pozitivum tahle situace má. Nezačínáte od nuly. Syna už jste dobrých osmnáct let vychovávali a lze předpokládat, že v něm z vašeho výchovného působení i leccos uvízlo. Takže neberte to tak tragicky – jde „jen“ na večírek po maturiťáku!

 • 2. Vyjádřete mu důvěru

  ...

  I když už vidíte dopředu všechno černě, pro začátek mu vyjádřete důvěru. „Je již dospělý člověk, který by od vás měl dostat zpětnou vazbu, že jste přesvědčeni o jeho schopnostech takovou situaci dobře zvládnout,“ radí psycholožka Dostálová.

   

  Hra na pravdu s puberťákem: Když chcete vědět, zda kouří, pijou a souloží

  Hra na pravdu s puberťákem: Když chcete vědět, zda kouří, pijou a souloží

  Snažíme se našim dětem od malička vštěpovat, že vždycky a za každou cenu musí mluvit pravdu. Někdo se u svých potomků setkává s větším úspěchem, někdo…celý článek

 • 3. Mluvte s ním

  ...

  Nedělejte mrtvého brouka, ale mluvte s ním. Nestavte se do role soudce, ale naopak se ho zeptejte, na co se z after party nejvíc těší. A taky jestli je něco, čeho by se mohl obávat. „Bude-li s vámi chtít své pocity sdílet, můžete mu na oplátku sdělit své vzpomínky na podobnou akci. Nezdráhala bych se mluvit i o těch špatných vzpomínkách, když byste takové měli,“ říká Magdalena Dostálová.

 • 4. Nezakazujte mu alkohol

  ...

  Jen si vzpomeňte, jak se vám kdysi líbilo na maturitním plese. Já sice nebyla ještě plnoletá, takže jsem nepila žádný alkohol (no, tajně jsem do sebe jednoho panáka hodila), ale pokud je vašemu synovi už devatenáct, nedělejte vědu z toho, že si tam dá pár piv, víno nebo panáka. Je plnoletý, což samozřejmě neznamená, že je taky rozumný. Rozhodně ale synovi neříkejte věty typu "dej si jen džus". Nehledě na to, že džus stojí víc než pivo. Spíš mu jen jemně poraďte, aby to nemíchal a neskončil s hlavou na záchodovém prkénku.

 • 5. Buďte na příjmu

  ...

  Nemá smysl trápit se, co váš syn asi všechno na večírku provádí, ale pro jistotu buďte na příjmu. To taky synovi řekněte a ujistěte ho, že jste na telefonu, a kdyby měl nějaký problém, může se na vás spolehnout.

   

  7 rodičovských tipů aneb jak přežít pubertu vlastních dětí

  7 rodičovských tipů aneb jak přežít pubertu vlastních dětí

  Každý jsme na to čekali. Konečně už je můžeme nechat samotné doma večer a vyrazit si třeba do kina jen ve dvou. Konečně jsou nezávislí a zvládnou spoustu…celý článek

 • 6. Najez se

  ...

  Pamatuji se moc dobře, když jsem se jako osmnáctka chystala na ples, co mi tatínek kladl na srdce: "Vím, že budeš pít, ale nejdřív se pořádně najez! Ideálně nějaký guláš, pizzu nebo něco tučnějšího. Díky tomu se alkohol bude delší dobu vstřebávat, takže nebudeš tak rychle opilá a nebude ti špatně."

 • 7. Neexperimentuj

  ...

  Když jsem byla mladá já, popravdě, ani jsem neměla tušení, že existuje něco jako marihuana a podobné lehké drogy. Dnes je to věc, která je na každém kroku snadno dosažitelná. "Ok, jdi na večírek, ale od nikoho cizího si nic neber. A pamatuj, že v kombinaci s alkoholem a cigaretami by mohla vzniknout fakt nepříjemná kocovina. To přinejmenším."

   

  8 vět, které nikdy neříkejte svému puberťákovi

  8 vět, které nikdy neříkejte svému puberťákovi

  Když jsem se kdysi dávno zeptala své kamarádky, která už měla dospělé děti, čeho nejvíc lituje, pokud jde o výchovu pubertálních dětí, tak řekla: "Skoro…celý článek

 • 8. Očekávejte „škody“

  ....

  Že je váš syn hodný chlapec, kterého jste nikdy neviděla kouřit, natož pít alkohol? Z vlastní zkušenosti doporučuji nedělat si velké iluze. Jestli přijde ve dvě ráno domů střízlivý, bude to fajn, ale když přijde veselý a poněkud v náladě, nedramatizujte to. Je lepší, když budete dopředu počítat s určitými „škodami“, než abyste byla šokována z toho, že se váš dobře vychovaný syn změnil ze svatouška v divou zvěř.

   

   

   

  Jaká jste matka: Chaotička, strašpytelka nebo prostě dokonalá?

  Jaká jste matka: Chaotička, strašpytelka nebo prostě dokonalá?

  Zamyslela jste se někdy nad tím, jaká jste vlastně matka? Zkuste se najít v naší typologii! Být matkou je náročné zaměstnání na celý život a každá…celý článek

  15 nejtrapnějších lží, které říkáme dětem, a nestydíme se

  15 nejtrapnějších lží, které říkáme dětem, a nestydíme se

  Zkuste se podívat do svého nitra a odpovězte si upřímně: opravdu svým dětem nikdy nelžete? No, já tedy občas zalžu. Obvykle tehdy, když se nejmladší…celý článek

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku