Vědci odhalili, že matky synů s větší pravděpodobností trpí poporodní depresí!

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
13. října  2019 
 06:00

Poporodní deprese je věc, se kterou se mnohé matky vypořádávají, ale raději o tom moc nemluví. Alespoň ne tak často, jak by mělo. Hodně příběhů tak zůstává v tichu skrytých doma v rodině. Přitom je to záležitost, která by neměla být opomíjená, protože může vést i k tragédii. Vědci nedávno zjistili, že existuje způsob, jak vzniku poporodní deprese zabránit – a to je jednoduše tak, že se stanoví pohlaví dítěte.

Podle této studie byly ženy, které porodily chlapce, mnohem náchylnější k tomu, že budou po porodu trpět poporodními depresemi. Vědci z University of Kent zjistili, že ženy, které porodili děti mužského pohlaví, měly o 74 procent vyšší šanci, že je postihne poporodní deprese, v horším případě laktační psychóza, což je ještě závažnější stav. Je důležité si uvědomit, že jde o nemoc, proto je třeba vyhledat odborníka, protože žena může být nebezpečná sama pro sebe i pro dítě.

Překvapivé! Změní děti manželství k horšímu? Tohle si muži doopravdy myslí

Překvapivé! Změní děti manželství k horšímu? Tohle si muži doopravdy myslí

Spousta studií se zaměřuje na to, jak moc se po porodu dítěte změní partnerské vztahy. Některé tvrdí, že manželé se po narození dítěte odcizí, jiné…celý článek

Výsledky studia také naznačují, že ženy, které trpěly komplikacemi během porodu, byly dokonce o 174 procent častěji postiženy poporodní depresí! Odborníci nyní doufají, že tato zjištění mohou zabránit propuknutí. „Zjištění, že žena čeká chlapečka nebo že jí hrozí porodní komplikace, dává lékařům velké možnosti, jak identifikovat ženy, které během prvních měsíců po porodu budou potřebovat zvýšenou péči,“ uvedla Sarah Johnsová pro Science Daily.

Obecně se ví, že za poporodní depresi může kromě hormonálních výkyvů také stres, nedostatek spánku či snaha přizpůsobit se nové roli matky, strach o dítě a velké životní změny, které narození dítěte provázejí. Jaká preventivní opatření tedy odborníci navrhují? Ironií je, že ženy, které již dříve trpěly depresemi nebo úzkostmi, měly daleko menší pravděpodobnost, že by trpěly depresí poporodní, snad proto, že již moc dobře vědí, jaká opatření přijmout.

Maminka roku: Přímý přenos na webu a na Facebooku. Buďte u toho s námi

Maminka roku: Přímý přenos na webu a na Facebooku. Buďte u toho s námi

Zajímá vás, jak to dopadne? Nás moc! A chceme, abyste u toho byli s námi, a proto vám celý slavnostní večer v pražské restauraci SOHO dopřejeme v přímém…celý článek

A jak je možné, že se poporodní deprese týkají v tomto případě hlavně žen, které porodily syny? Podle odborníků za to mohou chemické změny, k nimž dochází v mozku během těhotenství, a které jsou mnohem výraznější, pokud je plod mužského pohlaví.

Jiná studie dále zjistila, že poporodní deprese neovlivňuje pouze matky, ale ve skutečnosti může později ovlivnit i děti samotné. Osmnáctiletá studie publilkovaná v Jama Psychiatry zjistila, že matky, které v minulosti trpěly poporodní depresí, měly jedna v budoucnu větší pravděpodobnost, že budou trpět depresemi, ale že i jejich děti budou mít více problémy s chováním, nebo měly ADHD. Bylo prokázáno, že snížení symptomů matek s depresemi k remisi snižuje nepříznivé účinky na děti.

 

 

Diana, Kate i Adele: 10 slavných matek, které trpěly poporodními depresemi

Diana, Kate i Adele: 10 slavných matek, které trpěly poporodními depresemi

Poporodní deprese v různé intenzitě potkají každou pátou matku. A samozřejmě se nevyhýbají ani těm slavným. Jenže málokterá žena o nich otevřeně mluví.…celý článek

Tohle už neplatí! 9 věcí, které dělají dnešní matky jinak

Tohle už neplatí! 9 věcí, které dělají dnešní matky jinak

Když začne moje maminka radit, jak to dělala ona před čtyřiceti lety, obvykle protočím panenky. Generace našich matek totiž měla naprosto jiné informace…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku