Matky mileniálky. Jaké jsou a co je pro ně typické? Patříte k nim taky?
- 26. ledna 2019 06:00
Mileniálovou generací jsou lidé narození od osmdesátých let minulého století do roku dva tisíce. Takže jim je mezi 18 a 38 lety. Někdy se jim taky říká generace Ypsilon, protože generace před nimi dostala název X. Mezi mileniály samozřejmě existují rozdíly – dvacetiletí se budou chovat trochu jinak než téměř čtyřicetiletí.
A jací jsou? Oproti generaci, která patří k jejich rodičům, jsou tihle roztěkanější, nestálejší, přelétavější – a to ve vztahu ke společnosti i k životu vůbec. Jaké nejčastější „chyby“ dělají matky mileniálky při výchově dětí? Tohle si o nich myslí odborníci.
Věří, že všechno je dokonalé
Autor: iStockNe že by nebylo na místě mít dost sebevědomí, ať už jde o cokoli, ale dnešní matky kolem třicítky nechtějí slyšet o svých dětech nic negativního. Když jejich uši zaznamenají slovo „strach“ nebo „problém“, reakce bývá obvykle taková, že se tvrdě postaví proti tomu. Mileniálky jsou tak dravé a ambiciózní, že prostě věří, že všechno je skutečně tak, jak má být. Jejich děti jsou nejlepší ve všem a mezi všemi. Psychiatr Paul Bohn říká: „Pravda někdy bolí, ale musíte poslouchat s otevřenou myslí a srdcem a mít v sobě ochotu něco zlepšit. Pokud ne, může se vám i výchova dětí vymknout z rukou.“
Jsou více kamarádkami než matkami
Autor: iStockMileniálové byli vychováváni v tom, že můžou mít v životě všechno a že jsou si rovni s dospělými a že jejich rozhodnutí má stejnou váhu jako rozhodnutí rodičů. A tohle si s sebou velmi často nesou i do rodičovství, kdy často nejsou schopni převzít odpovědnost a chovají se spíše jako kamarádi vlastních dětí. „Matky si musí uvědomit, že v některých chvílích je potřeba udělat dospělé rozhodnutí. Být jen kamarádkou svých dětí vede k přehnané volnosti a zoufalému rozhodování jen ze strachu, že nedostanete souhlas dítěte. Dítě nemůže mít naprostou svobodu,“ tvrdí Paul Bohn.
Soutěží o nejlepší matku ze všech
Autor: iStockMileniálové jsou nejen ambiciózní, ale taky draví. Domnívají se, že svět na ně čeká s otevřenou náručí a že jsou nejlepší ze všech. To se projevuje i v mateřství. Však se podívejte na instagramové účty matek – jsou plné fotek jejich dětí, jimiž dávají zcela evidentně najevo, jak moc jim záleží na tom, aby byly právě ty jejich děti ze všech nej. A potažmo i ony – matky. Ano, mileniálky mají soutěživost v krvi, ale podle psychiatra Bohna by to měly trošku omezit. Nesoutěžte s ostatními v tom, kdy vaše dítě začne chodit, mluvit, jíst, skákat, prostě cokoli. „Dokonce i když budete mít pocit, že je vaše dítě opožděné, musíte pochopit, že každé je individuální a že vývoj nemůžete tak docela ovlivnit,“ radí lékař.
Nevychovávají jednotně
Autor: iStockVzhledem k sebevědomí, které mileniálové mají, a taky k tomu, že mají vždy svůj názor, projevují se tak i při výchově. Mileniálky velmi těžko přijímají názor druhých, tedy v tomto případě partnera, takže jednotná výchova je pro ně problematická. Jenže při výchově dítě potřebuje slyšet od rodičů jeden hlas, jeden názor, ne několik. „Jakmile bude dítě dostávat protichůdné zprávy od matky a otce, nebude vědět, koho má opravdu poslouchat, a bude dezorientované. A až vyroste, bude poslouchat jen to, co mu bude lépe vyhovovat,“ varuje Paul Bohn.
Přehnaně své děti zaměstnávají
Autor: iStockJistě, i mileniálky chtějí všechno zkusit a otestovat, chtějí být všude a všechno znát. Jsou liberální a otevřené všem názorům a směrům. Totéž chtějí u svých dětí. Proto je zapisují do všech druhů aktivit a kroužků, protože přece musí něco dělat a zkusit! Od pondělí do pátku nemají děti ani jeden den volný. Fotbal, plavání, klavír, tanec… Nekonečný seznam činností. A děti? Baví je to všechno vůbec? Nejsou unavené, skleslé nebo úzkostné? Myslete na to, že děti potřebují taky čas na to, „nedělat nic“. „Nezapomeňte na to, že vaše dítě by si mělo dětství užít,“ říká Paul Bohn.