Ilustrovaný Harry Potter je pecka! Čtvrtý díl vás zavede na Turnaj tří kouzelníků

Video se připravuje ...
Na vánoční trh míří další ilustrovaná kniha ze série o Harrym Potterovi
Foto: Bloomsbury Publishing
Sdílej na facebooku
5. prosince  2019 
 06:00

Příběhy kouzelnického učně Harry Pottera dávno prověřil čas. Čtou je další generace nadšených dětí a sérii se navíc stále daří přicházet s něčím novým. Krom dalších knih ze světa, který se dělí na ten kouzelnický a mudlovský, jsou to také vydání s ilustracemi Jima Kaye. Letos před Vánoci Albatros v češtině vydává už čtvrtý díl.

 

Jde do tuhého. Harryho čeká nebezpečný turnaj, školní ples a definitivní důkaz, že Voldemort je zpět... Tentokrát v další knize z edice bohatě ilustrované Jimem Kayem. A opět stojí za to!

Od kolika let vlastně děte číst Harryho Pottera? Původně se to bralo tak, že jeho čtenářům je stejně jako jeho hrdinům  - když Harry nastupuje do Bradavic, je mu jedenáct, v posledním díle o sedm let více. 

Dneska je jasné, že Harryho od J. K. K. Rowlingové berou  za svého i děti o dost mladší, k čemuž přispěla i filmová série. A to navzdory tomu, že postupem času se děj čím dál více komplikuje a temní. 

U nás doma mu propadl syn v necelých osmi letech  - původně se mu do něj nechtělo, ale když jsem mu nabídlo, že mu ho budu číst já, váhavě přikývl. Teď je nadšený, ačkoli původně ho štvalo, že příběhy budeme číst. Vždy by se prostě mohl kouknout na filmy, stejně jako jeho spolužáci. 

Bartoloměj se momentálně nemůže dočkat čtvrtého dílu se skvělými ilustracemi, který na něj bude čekat pod stromečkem. A rozhodně se má na co těšit. 

Knihy ho totiž chytly právě i díky výpravnému ilustrovanému vydání, za nímž stojí britské nakladatelství Bloomsbury a výtvarník Jim Kay. V češtině je v tomhle podání k mání čtvrtý díl Harry Potter a Ohnivý pohár, jehož děj se točí kolem turnaje tří kouzelnických škol. 

Těžkých chvil přibude

Čtrnáctiletý Harry se nečekaně ocitne mezi třemi o několik let staršími šampiony a čekají ho stejně těžké zkoušky jako ostatní. To vše představuje předehru k Voldemortovu návratu - tedy, dětem to samozřejmě předem neprozrazujte. Na konci dílu se navíc ukáže, že člověk, kterému Harry věřil, je někdo úplně jiný a je jasné, že těžkých chvil ve světě kouzel přibude. 

Ve čtvrtém ilustrovaném díle se styl ilustrací trochu změnil, a v poměru k textu jich trochu ubylo, ale stále skvěle dokreslují děj i atmosféru. Včetně stran plných temných barev, v nichž se text občas luští trochu obtížněji. 

Nezbývá, než doufat, že Albatros na příští rok přichystá ilustrovaný pátý díl série nazvaný Harry Potter a Fénixův řád. Jim Kay není jen knižní ilustrátor, tvoří i pro galerie či filmová a televizní studia, Milovník muzeí, plazů a hudby žije se svým partnerem v anglickém Northamptonshiru.

Před několik lety získal cenu Kate Greenway za ilustrace ke knize Volání netvora od Patricka Nesse a pro ilustrací knižní harrypotterovsé série si ho zvolila sama autorka J. K. Rowlingová. „Je to poprvé, co jsem pracoval na projektu, kde každý předem příběh zná. Obvykle pracujete na něčem, co ještě není publikováno,“ řekl Kay. „Celou dobu jsem si říkal: Nechceš být známý jako člověk, který ničí nejoblíbenější dětskou knihu v historii,“ přiznal výtvarník, z čeho měl vítr. 

Dneska už víme, že bát se vážně nemusel. 

Sdílej na facebooku
Autor: wall

Diskuse ke článku

.
Video

Pomůžeme vám vybrat porodnici!

Těhotné ženy čeká jedno důležité rozhodnutí. Musí si vybrat porodnici, v níž přivedou svoje dítě na svět. Mezi zařízeními jsou velké rozdíly - některé se ani za posledních třicet let nijak moc nezměnily k lepšímu a stále používají rutinní škodlivé postupy, jiné nabízejí příjemné prostředí, individuální přístup, respektují porodní přání a jsou nakloněné alternativnějším metodám. Případně si tam třeba můžete přivést svoji porodní asistentku nebo dulu.

Která porodnice je nejlepší? Která nejvíce vyhoví vašim představám o tom, jakým způsobem chcete svého potomka přivést na svět? Jaké jsou přednost a zápory jednotlivých porodnických zařízení? Podívejte se na přehled všech porodnic na webu maminka.cz a přečtěte si, jak dopadly v hodnocení ostatních žen. Dozvíte se, které porodnice získaly nejvyšší počet bodů a které naopak úplně propadly, přečtete si zkušenosti rodiček a získáte spoustu informací, které vám pomohou zorientovat se v nabídce a vybrat si tu pravou.

Už máte jeden nebo dokonce víc porodů za sebou? Budeme rádi, když nám i vy napíšete svoje zkušenosti z porodnice a pomůžete tak dalším matkám, aby se rozhodly správně.

PORODNICE

Horoskopy