Ilustrovaný Harry Potter je pecka! Čtvrtý díl vás zavede na Turnaj tří kouzelníků

Na vánoční trh míří další ilustrovaná kniha ze série o Harrym Potterovi
Foto: Bloomsbury Publishing
Sdílej na facebooku
5. prosince  2019 
 06:00

Příběhy kouzelnického učně Harry Pottera dávno prověřil čas. Čtou je další generace nadšených dětí a sérii se navíc stále daří přicházet s něčím novým. Krom dalších knih ze světa, který se dělí na ten kouzelnický a mudlovský, jsou to také vydání s ilustracemi Jima Kaye. Letos před Vánoci Albatros v češtině vydává už čtvrtý díl.

 

Jde do tuhého. Harryho čeká nebezpečný turnaj, školní ples a definitivní důkaz, že Voldemort je zpět... Tentokrát v další knize z edice bohatě ilustrované Jimem Kayem. A opět stojí za to!

Od kolika let vlastně děte číst Harryho Pottera? Původně se to bralo tak, že jeho čtenářům je stejně jako jeho hrdinům  - když Harry nastupuje do Bradavic, je mu jedenáct, v posledním díle o sedm let více. 

Dneska je jasné, že Harryho od J. K. K. Rowlingové berou  za svého i děti o dost mladší, k čemuž přispěla i filmová série. A to navzdory tomu, že postupem času se děj čím dál více komplikuje a temní. 

U nás doma mu propadl syn v necelých osmi letech  - původně se mu do něj nechtělo, ale když jsem mu nabídlo, že mu ho budu číst já, váhavě přikývl. Teď je nadšený, ačkoli původně ho štvalo, že příběhy budeme číst. Vždy by se prostě mohl kouknout na filmy, stejně jako jeho spolužáci. 

Bartoloměj se momentálně nemůže dočkat čtvrtého dílu se skvělými ilustracemi, který na něj bude čekat pod stromečkem. A rozhodně se má na co těšit. 

Tohle jsme si k Vánocům přáli za socialismu! Letěl mončičák i hra s vlkem a zajícem

Tohle jsme si k Vánocům přáli za socialismu! Letěl mončičák i hra s vlkem a zajícem

Jaké byly Vánoce vašeho dětství? Také jste se nemohli dočkat? Asi není dítě, které by se na vánoční čas netěšilo. Cukroví, stromeček, prázdniny, kapr…celý článek

Knihy ho totiž chytly právě i díky výpravnému ilustrovanému vydání, za nímž stojí britské nakladatelství Bloomsbury a výtvarník Jim Kay. V češtině je v tomhle podání k mání čtvrtý díl Harry Potter a Ohnivý pohár, jehož děj se točí kolem turnaje tří kouzelnických škol. 

Těžkých chvil přibude

Čtrnáctiletý Harry se nečekaně ocitne mezi třemi o několik let staršími šampiony a čekají ho stejně těžké zkoušky jako ostatní. To vše představuje předehru k Voldemortovu návratu - tedy, dětem to samozřejmě předem neprozrazujte. Na konci dílu se navíc ukáže, že člověk, kterému Harry věřil, je někdo úplně jiný a je jasné, že těžkých chvil ve světě kouzel přibude. 

Ve čtvrtém ilustrovaném díle se styl ilustrací trochu změnil, a v poměru k textu jich trochu ubylo, ale stále skvěle dokreslují děj i atmosféru. Včetně stran plných temných barev, v nichž se text občas luští trochu obtížněji. 

Nezbývá, než doufat, že Albatros na příští rok přichystá ilustrovaný pátý díl série nazvaný Harry Potter a Fénixův řád. Jim Kay není jen knižní ilustrátor, tvoří i pro galerie či filmová a televizní studia, Milovník muzeí, plazů a hudby žije se svým partnerem v anglickém Northamptonshiru.

Před několik lety získal cenu Kate Greenway za ilustrace ke knize Volání netvora od Patricka Nesse a pro ilustrací knižní harrypotterovsé série si ho zvolila sama autorka J. K. Rowlingová. „Je to poprvé, co jsem pracoval na projektu, kde každý předem příběh zná. Obvykle pracujete na něčem, co ještě není publikováno,“ řekl Kay. „Celou dobu jsem si říkal: Nechceš být známý jako člověk, který ničí nejoblíbenější dětskou knihu v historii,“ přiznal výtvarník, z čeho měl vítr. 

Dneska už víme, že bát se vážně nemusel. 

Diamantový les zvládnou i předškoláci, potěší je Kniha o noci i deštný les

Diamantový les zvládnou i předškoláci, potěší je Kniha o noci i deštný les

Máme teď doma novou zábavu. Večery trávíme hledáním diamantů v hlubokém lese. Tedy ne přímo my, pátrají po nich trpaslíci v rámci novinky Diamantový…celý článek

Knížka, která nás nadchla: Animalium prostě musíte mít

Knížka, která nás nadchla: Animalium prostě musíte mít

Na některé knihy se s dětmi těšíme ještě před tím, než vyjdou. Přesně takové je Animalium. Krásná výpravná kniha, kterou jsem už pár let okukovala…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: wall

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku