Diamantový les zvládnou i předškoláci, potěší je Kniha o noci i deštný les
Máme teď doma novou zábavu. Večery trávíme hledáním diamantů v hlubokém lese. Tedy ne přímo my, pátrají po nich trpaslíci v rámci novinky Diamantový les od firmy Dino Toys. Nemají to ale úplně lehké, protože musí jít přes skály i bažiny, a ještě jim to komplikují zlomyslní rarášci. Tahle deskovka se vážně povedla, a když autoři tvrdí, že je pro děti od pěti, nelžou.
Diamantový les si mohou zahrát dva až čtyři hráči, což z ní činí ideální rodinnou záležitost. Každý hraje za trpaslíka, jehož cílem je posbírat všechny diamanty a dostat se ven z lesa. V běžné verzi hry jsou čtyři, v té lehčí – tu pro začátek zvláště s menšími dětmi doporučujeme – tři.
Novinka od Dino Toys patří mezi deskovky, ačkoli nemá klasický herní plán. Ten si sestavíte sami z kartiček, přičemž v lehčí verzi jich v souladu s návodem použijete méně a některé vynecháte. Díky tomu je cesta lesem pokaždé jiná.Každá kartička má nějakou funkci, ve hře do jisté míry rozhoduje, naštěstí její vliv není zásadní, důležitější jsou taktika a paměť. Protože většina kartiček se obrací jen na samotný tah, pak se zase vrací obrázkem dolů.
A zase ten rarášek!
Hra je určená pro děti od pěti let výše, my ji hrajeme s osmiletým synem a čtyřletou dcerou. Syn bez potíží zvládá i těžší verzi, dcera si vystačí s lehčí. Taktika jí ještě moc nejde, ale i tak si cestu diamantovým lesem užívá.
Když doma začínáme hrát nějakou novou deskovou hru, vždycky trnu, že nepochopím pravidla, a první pohled do nich mé obavy většinou potvrzuje. U Diamantového lesa to tak naštěstí nebylo, hra je snadno pochopitelná a zároveň všechno vysvětlí spoluhráčům, včetně dětí. Pravidla jsou přitom poměrně obsáhlá a chvíli vám potrvá, než si zapamatujete, co která kartička znamená a kdy a jak používat hrací kostky. Není proto na škodu si prvních pár kol dát s návodem při ruce. Zvláště když takoví rarášci způsobují hned několik různých věcí.
Stejně jako trpaslíci, vybavení navíc plastovými stojánky – tady je dobré dávat pozor, abyste je neztratili, protože bez nich figurky nebudou stát, stání ale pro hru potřebujete. Plastových diamantů různých barev i papírových žetonků vybavení je dost a šly by případně nahradit, ale bylo by to škoda. Zvláště děti mají malé barevné krystalky v oblibě.
Co se děje v továrně, když se zhasne?
Až najdete v hlubokém lese všechny diamanty, můžete si udržet trochu noční náladu díky Knize o noci, kterou vydalo nakladatelství Svojtka. U nás doma slaví taky velký úspěch, přestože nenabízí například svítící obrázky. O to více v ní ale najdete detailů.
Vaše děti se už určitě alespoň jednou zeptaly, co se vlastně v noci děje, když ony spí. A vy jim nejspíš "z voleje" dokážete říci, jak to vypadá ve městě nebo třeba v lese, ale knížka ukazuje i jiná prostředí, která by vás třeba hned nenapadla.Ať už je to továrna na auta, přístav, vesmír nebo třeba australská divočina... Protože třeba právě ta v noci vypadá úplně jinak než les za humny. Nemluvě o noci daleko na severu za polárním kruhem, kde má noc skoro půl roku v kuse.
Jak to vypadá v noci pod hladinou, v lese nebo na obloze? Kniha o noci vám to ukáže:
Čtyřletá dcera si oblíbila i nedávno vydanou knihu V deštném lese, rovněž provenience nakladatelství Svojtka. Pro školní děti už je příliš jednoduchá, pro předškoláky svou mírou detailu a pojetím ilustrací ideální. A vy sami si zopakujete třeba patra deštného lesa – asi jste to kdysi brali ve škole, ale s dětmi to objevíte znovu jako spoustu dalších poznatků.
Víte, jak vypadá květ raflézie? Víte, že strašně, ale strašně zapáchá? Tušíte, jak vysoký květ má zmijovec titánský, díky čemu dokáže kapustňák uniknout krokodýlům a co vlastně znamená "orangutan"? Pod okénky téhle knížky se skrývá i spousta dalších tajemství.My rodiče oceňujeme i nenápadnou ekologickou agitaci včetně tipů, co mohou dělat pro planetu samy děti.
Co všechno se děje v deštném lese? Podívejte se do téhle knížky:
Nakladatelství Svojtka&Co. má v nabídce i další knihy pro děti, které zajímají tituly podobného ražení, jako je V deštném lese. Podívejte se například na to, co vychází v edici Malý průzkumník: Dinosauři, Vesmír nebo Moje úžasné tělo... Všechny jsou skvělé pro děti plus minus od tří let.
Povedená je také příručka Malý přírodovědec, přičemž zanedlouho má vyjít Malý přírodovědec v zimě – opět se spoustou úkolů a aktivit. Doporučit se dají školním dětem od osmi let výše, ale velcí nadšenci pro přírodu je zvládnou i dříve.Druhý díl Malého přírodovědce – vyjít by měl v listopadu – představí dětem krajinu v zimním kabátě. Budou zjišťovat, jak se chovají zvířata v tomto ročním období, a opět budou moci zaznamenávat své objevy.