Babičky, vyčítáte nám, že jsme málo s dětmi! Nová studie ukazuje opak!

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
3. prosince  2017 
 06:00

Dnešní matky a jejich matky vedou neustále zuřivou bitvu o tom, kdo se svým dětem věnoval či věnuje víc. Nejnovější studie ukazuje, že s našimi dětmi strávíme dokonce dvojnásobně víc času než matky před padesáti lety! Tak, a tady to, babičky, máte černé na bílém!

Ano, je pravda, že naše děti tráví čím dál méně času venku, to před padesáti lety nás matky vypustily ven a pět hodin o nás nevěděly. Možná i víc. Pamatuji se na to moc dobře. Když jsem přišla ze školy, udělala jsem si úkoly (a že jich bylo méně než dnes), tašku hodila kamsi do pokoje a vyletěla jsem z baráku ven. V létě, kdy je ještě světlo, jsem se vracela i kolem osmé. Takže s námi toho času tehdejší maminky moc nestrávily.

Dnešní matky nemají v podstatě ani třicet minut, aby si odpočinuly – se svými dětmi totiž pořád komunikují prostřednictvím telefonů, skypů, Facebooků či jiných vymožeností techniky. Ne, nemáme žádnou přestávku. Pořád máme děti za zády. Neexistuje klepání na dveře, popíjení kávy a kouření cigaretky bez toho, aniž bychom neměly kolem sebe děti. Proč se tak divíme, že ztrácíme pocit vlastní identity?

Přestaňte posílat nemocné děti do škol, zuří matka. Ukazuje, co se může stát

Přestaňte posílat nemocné děti do škol, zuří matka. Ukazuje, co se může stát

Je to začarovaný kruh. Sotva se dítě uzdraví a pošlete ho do školy, přinese za pár dní další nemoc. Jedné mamince z Kanady došla trpělivost. Na sociální…celý článek

Studie publikovaná v časopise The Economist udává, kolik času stráví rodiče se svými dětmi v 21. století ve srovnání s rodiči před padesáti lety. V každé vyspělé zemi se drasticky zvyšuje čas, který matky věnují svým dětem – s výjimkou Francie, kde se čas snížil. Možná by se české a další matky mohly Francouzkami inspirovat a rezervovat si do budoucna nějaký čas samy pro sebe.

Podle studie strávily americké matky v průměru 50 minut denně péčí o své potomky. V roce 2012 se tohle číslo zvýšilo na 100 – 125 minut denně, dánské matky se dostaly dokonce na 225 minut. České matky do studie zařazeny nebyly, ale domníváme se, že by asi dánským matkám pěkně šlapaly na paty.

Největší chyby, které děláme při výchově našich dětí!

Největší chyby, které děláme při výchově našich dětí!

Kolikrát už jste dítěti dali nějaké ultimátum, aby udělalo to, co po něm chcete? Určitě mnohokrát! Některé naše dobře míněné výchovné metody jsou ale…celý článek

Dobrou zprávou ale je, že i když se zvýšil čas, který věnují matky dětem, vzrostl také mnohonásobně čas, který věnují tátové svým potomkům. Američtí otcové byli před padesáti lety s dětmi maximálně 25 minut denně, průměrný otec z roku 2012 pak kolem 75 minut. Je to sice víc, ale pořád málo.

Autoři studie uvádějí, že důvodem může být zvýšený strach o děti a zejména o jejich bezpečí. Před padesáti lety nebyl problém „vypustit“ dítě ven a pět hodin o něm nevědět, dnes se skoro žádná máma takového činu neodváží.

Jaké je být mámou doopravdy? Ilustrátorka zachycuje realitu mateřství, podívejte se:

Jaké je být mámou doopravdy? Ilustrátorka zachycuje realitu mateřství. • VIDEO: 

 

Bohyně kojení: Kontroverzní a přitom něžné fotky budí pobouření

Bohyně kojení: Kontroverzní a přitom něžné fotky budí pobouření

Fotografka Ivette Ivens je velkou příznivkyní kojení, a to včetně kojení na veřejnosti, které část lidí odsuzuje. Ona se na takovou kritiku rozhodla…celý článek

10 vět, které říkají prarodiče našim dětem, a my je za to nesnášíme

10 vět, které říkají prarodiče našim dětem, a my je za to nesnášíme

"Tak to já bych to dělala jinak! A tohle bych prostě nedovolila!" Jakmile se babičky nahlas pustí do podobných úvah, nálada zhoustne. Prarodiče si…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku