Šest zákonů dětských hřišť, které by měl znát každý rodič!

 • ...
  ...
  Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  20. dubna  2018 
   06:00
  Chodíte s ratolestmi na hřiště? Pak jste už určitě zjistili, že existují nepsané zákony, které se vyplatí dodržovat, abyste nebyli považováni za „vyvrhele“. Na co si raději na výsostném území pískovišť a prolézaček dávat pozor?
 • Hřiště - postrach každého rodiče?

  ...

  Trávíte dny ve společnosti energického batolete? Pak máte nejspíše výborný přehled o houpačkách v širokém okolí a jste zběhlým expertem v přebíhání od jedné skluzavky ke druhé. Víte ale, že existuje jakýsi „etický kodex“ návštěvníků dětských hřišť? Jak se chovat, abyste se na nich cítili dobře, vyhnuli se konfliktům s ostatními rodiči, zajistili pro své potomky co nejbezpečnější prostředí a nekomplikovali si zbytečně život?

  Malé děti se nepřetržitě učí, jak si hrát, komunikovat s ostatními a začlenit se do kolektivu. To, co provádějí, vidí a slyší právě na hřištích, může mít v konečném důsledku dopad i na jejich chování na jiných místech a v jiných situacích. Je proto důležité ukázat jim, co dělat (a vysvětlit, co naopak raději nedělat), aby si neublížily, aby si navzájem dokázaly pomáhat, neničily vybavení a chovaly se slušně. A jelikož batolata a předškoláci se nejlépe učí nápodobou, měli by právě rodiče být tím nejlepším názorným příkladem. Která „pravidla hřiště“ se vyplatí mít na paměti?

 • 1. Zavírejte branku

  ....

  Pokud je dětské hřiště oplocené nebo jinak uzavřené a vchází se vrátky, nezapomínejte je za sebou zavřít. Branka tu není jen tak, má svůj důvod, ať už jsou to projíždějící auta v okolí, volně pobíhající psi a tak dále. I v případě, že se považujete za zdatného běžce, umanuté batole, které se rozhodne opustit povolený prostor, jen tak nedoženete. Věřte, že dítě se dokáže za plot dostat rychlostí blesku během několika sekund.

 • 2. Buďte ohleduplní k ostatním

  Nechte děti zašpinit.

  Hřiště slouží jako zóna zábavy pro vaše ratolesti, může ale být také místem odpočinku a odreagování se pro vás samotné. Jistě, můžete si hrát hry na tabletu, telefonovat nebo sjíždět Facebook, měli byste ale zároveň sledovat, co vaše dítko právě dělá a jak se chová vůči ostatním. Pokud se zrovna chystá strčit cizího chlapečka z klouzačky nebo mu vysypat bábovku plnou písku do vlasů, buďte připraveni okamžitě zasáhnout. Na místě je také tolerance a pochopení vůči ostatním dětem, ti malí človíčkové jsou rychlí, divocí, neohrabaní a rozdovádění, proto pozor na to, kam zrovna couváte nebo na co šlapete. Ostříží zrak je nutností!

 • 3. Nezdržujte, pokud někdo čeká

  Nechte děti postavit domeček z přírodních materiálů

  Stává se, že o atraktivní „atrakci“ nebo nejdelší klouzačku je velký zájem a stojí se třeba i fronta. Nenechte své dítko dlouho váhavě postávat a rozmýšlet se, zda pojede, pokud se za ním vytvořil špalír dalších rozdováděných mrňat. Vysvětlete mu, že nemá hřiště jen pro sebe a pohrát si chtějí také ostatní děti. Nenechte potomka okupovat trampolínu dvacet minut, když vidíte, že další tři děti už stejnou dobu nedočkavě poskakují kolem. Starší děti si toto již vyřeší většinou mezi sebou, u těch mladších padá odpovědnost na rodiče.

  Mateřské gangy na dětském hřišti: Do jakého patříte vy?

  Mateřské gangy na dětském hřišti: Do jakého patříte vy?

  Taky je pro vás návštěva dětského hřiště zhmotněním noční můry, které absolvujete jen v dobré víře v socializaci vašeho potomka? A všimly jste si,…celý článek

 • 4. Nemusíte mluvit, ale buďte zdvořilí

  ....

  Hřiště je místem, kde se snadno a rychle seznámíte s ostatními rodiči. Ze své podstaty přímo vybízí k povídání si, svěřování zážitků, vyměňování zkušeností nebo obyčejnému postěžování si (ať už na zlobivé potomky, zaneprázdněného manžela, nespravedlivé učitelky ve školce nebo třeba neúnosně rozmazlující babičky). Nikdo vás samozřejmě nenutí, abyste s nadšením probírali cokoli ze svého života s ostatními. Nechcete si povídat a nestojíte o pozornost? Je to naprosto v pořádku a nemusíte se cítit provinile nebo divně. Jednoduše (s vtipem, nadsázkou, asertivně, ale mile a s úsměvem) stručně odpovězte na případné dotazy, omluvte se a obraťte svou pozornost ke svým dětem.

 • 5. Dodržujte nařízení

  Kluci a matky

  Samozřejmostí by mělo být, že na dětském hřišti se nekouří, nepopíjí alkohol, neodhazují odpadky, do jeho prostoru nesmějí psi. Tato základní pravidla využívání hřišť jsou u většiny z nich uvedena písemně na viditelném místě u vstupu. Myslete na to, že jde především o zdraví a bezpečnost vašich dětí. Určitě nechcete, aby si hrály mezi psími výkaly, střepy z rozbitých lahví a nedopalky z cigaret.

 • 6. Relaxujte, ale s očima na stopkách

  ....

  Samozřejmě pokud jste na hřišti se starším dítětem, které již nepotřebuje nepřetržitou asistenci, můžete si dopřát chvilku klidu, otevřít si knížku nebo zkontrolovat e-maily. Nikdy ale ne na úkor ostatních. Mějte na zřeteli nejen bezpečnost vašeho potomka, ale i všech ostatních. Pokud se například přihodí, že váš poklad shodí jiného křiklouna z prolézačky, v případě nepozornosti nebudete tušit, jak k tomu přesně došlo, což může být problém, například v případě, že by došlo k úrazu. Takové dokazování, obviňování a konflikt s jinými rodiči můžou být dost nepříjemným zážitkem.

  Jak přežít dětské hřiště? Manuál pro rodiče aneb těchto 7 věcí rozhodně nedělejte

  Jak přežít dětské hřiště? Manuál pro rodiče aneb těchto 7 věcí rozhodně nedělejte

  Hřiště je pro většinu rodičů nutné zlo. Ale co bychom pro své děti neudělali, když pískoviště, houpačky a prolézačky tak milují. Pokud jste na tomto…celý článek

  Proč se děti nemusí dělit o hračky? 5 logických důvodů. Napadlo by vás to?

  Proč se děti nemusí dělit o hračky? 5 logických důvodů. Napadlo by vás to?

  Scénář je pokaždé stejný. Dorazíte na dětské hřiště, vaše dítě si nese oblíbenou hračku a ihned je obsypáno jinými dětmi, které si ji chtějí půjčit.…celý článek

  Originální hřiště připomíná významná místa Orlických hor a jejich patrony

  Originální hřiště připomíná významná místa Orlických hor a jejich patrony

  Dětských hřišť je hodně, ale málokteré v sobě navíc nese příběh jako to, které nově otevřeli v Bartošovicích v Orlických horách. Představuje totiž…celý článek

   

   

   

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku