8 podivných věcí, které nám dělaly naše matky, když jsme byli děti
- 7. května 2015 06:00
Ano, je hodně zábavné (a také poučné) přemýšlet a dozvídat se o tom, co vše se během let v přístupu k výchově malých dětí změnilo, kolik rodičovských trendů se objevilo a zase bylo skoro zapomenuto, které z obecně uznávaných pravidel a norem již dávno vzaly za své. Pojďte si některé připomenout!
Proč všichni chtějí radit?
...Autor: iStock„Ještě dlouho předtím, než jsem držela v náručí svou dceru, jsem byla bombardována záplavou nejrůznějších rad a doporučení od svých rodičů a spousty dalších lidí ze širokého okolí. Měla jsme pocit, že každý člověk, se kterým jsem se potkala v supermarketu, v čekárně u lékaře nebo během cestování hromadnou dopravou, měl v zásobě nějaká moudra, která měl potřebu předat dále. Teprve ve chvíli, kdy jsem porodila prvorozenou dceru (a později ještě další dvě děti), jsem naplno pochopila, co mi všichni chtěli říci a proč umírali touhou radit. Mít děti je ten nejúžasnější a drahocenný zážitek a každý z nás je plný pochyb a obav, aby je dokázal vychovat „tím správným směrem“. Takže je přirozené, že každý, kdo už má dospělé potomky, cítí potřebu sdělovat své zkušenosti a postřehy dalším rodičům,“ vypráví trojnásobná maminka Ivona (39).
To myslíš vážně, mami?
První týdny a měsíce s miminkem bývají náročné!Autor: iStock„Nedávno jsem si povídala s mojí maminkou o tom, co ona a její přátelé prováděli s námi, když jsme byli malé děti, a kolik se toho za tu dobu až neuvěřitelně změnilo. Ano, hodně jsme se spolu nasmály, některé z jejich „kousků“ by se totiž v dnešní době už prostě nemohly přihodit, aniž by dotyční rodiče nebyli považováni za podivíny nebo by o ně neprojevil zájem sociální odbor právní ochrany dětí. Díky tomu mohu se svými vlastními potomky vtipkovat o tom, jak dobré to (oproti nám) dnes mají. A třeba mi moje dcera za dvacet let nachystá podobný seznam „šíleností“, které pod mým dozorem musela absolvovat a které už budou v té době považovány za nemorální či životu nebezpečné „úlety“, kdo ví,“ směje se Ivona. Přečtěte si osm doporučení, na která nedaly dopustit naše maminky. Nad některými se od srdce zasmějete, u jiných zase nejspíše budete s údivem nebo pohoršením zvedat obočí.
1. Kaše na noc? Nikdy!?
...Autor: iStockPřidejte do láhve s večerním teplým mlékem pár lžic krupicové nebo rýžové kaše, dítě se zasytí, bude lépe spát a nebude se tak často v noci budit hlady. Naprosto běžná věc, nad kterou se nikdo nepozastavil, řada lékařů to dokonce maminkám radila. Po pravdě, tento „zlepšovák“ i dnes používá bez výčitek spousta unavených maminek, které touží po hodince spánku navíc. Jen málokterá z nich si ale troufne nahlas se tím pochlubit.
2. Bolí zoubky? Dej mu whiskey!
...Autor: iStockProřezávají se bolestivě zoubky a děťátko pláče, je mrzuté a podrážděné? Potřete mu dásničky whisky nebo jiným alkoholem, pomůže to k úlevě od nateklých dásní a zmírní bolestivost… Dnes jsou již naštěstí k dispozici i jiné možnosti, stačí zajít do jakékoli lékárny nebo drogerie a pořídit speciální jemné chladivé gely nebo chladicí kousátka a jiné vymoženosti.
3. Jedině na bříško!
...Autor: iStockMiminko musí spinkat jedině na bříšku, takové důrazné doporučení dostávaly naše maminky při odchodu z porodnice. A dnes? Také je vše naprosto jinak. Toto tvrzení bylo dávno vyvráceno a lékaři se shodují, že jedinou správnou polohou pro spánek novorozence a kojence je na zádech a na zcela rovné a pevné podložce, což prokazatelně snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí. Takže, ještě že jsme my, starší, spící do prvních narozenin jedině na břiše, přežili ve zdraví!
4. To maso dojíš!
Jak motivovat dítě ochutnat zeleninu? Zkuste některý z fíglů. Třeba soutěž o nejhlasitější křupnutíAutor: iStock“Sníš všechno, co máš na talíři, jinak nebude žádný dezert ani bonbon!“ Je vám tento příkaz povědomý? Slýchali jsme ho asi všichni! No, možná to v některých rodinách stále ještě platí, existuje ale velké procento rodičů, kteří tuto nikdy nekončící bitvu jednoduše vzdají a raději si v klidu vychutnají svou večeři bez rozčilování, přemlouvání, výhrůžek a fňukání malých spolustolovníků.
5. Určitě má žízeň!
...Autor: iStockJen kojení nestačí, novorozenci a kojenci potřebují pít také čistou vodu, aby nebyli dehydrovaní. Obrovský omyl, ke kterému se ale uchylují i mnohé současné maminky, navzdory doporučení lékařů. Jak to tedy je? Pokud je miminko plně kojené, žádné další tekutiny již skutečně k doplnění pitného režimu nepotřebuje, žádný strach! Opravdu není potřeba, abyste pětitýdennímu potomkovi nutili lahvičku s kojeneckou vodou. V mateřském mléku má vše, co potřebuje.
6. K čemu autosedačku?
...Autor: iStockAutosedačka? Jaká autosedačka? Na co? Nad touto vymožeností možná vaši rodiče a prarodiče jen kroutí hlavou. Sedačky proti směru jízdy, po směru jízdy, polstrované, se speciální ochranou proti bočnímu nárazu, výškově nastavitelné a polohovatelné až do lehu, se stříškou a pětibodovými pásy a tak dále. „Maminka mého muže nás při naší první návštěvě s miminkem jen udiveně sledovala, jak vyndáváme vajíčko s naším synem z auta, a pak pronesla: „To já jsem opouštěla porodnici se všemi třemi dětmi tak, že jsem seděla na zadním sedadle, nepřipoutaná, abych mohla miminko zabalené v zavinovačce držet v náručí,“ říká maminka dvou dětí Pavlína (43). Pro nás, současné mámy, naprosto nepředstavitelná věc.
7. Co nejměkčí polstrování. Nejlépe všude!
...Autor: iStockProhlížíte si rádi své fotky z doby, kdy jste byli rozkošnými miminky, zamotanými do krajkových deček, zavinovaček a vyšívaných plédů, vypodloženi ze všech stran polštářky? Dnešní trend velí pravý opak – v kočárku i v postýlce musí být co nejméně lůžkovin, žádné polštářky, plyšáci, deky a plínky, do kterých by se dítě mohlo zamotat nebo se jimi udusit.
8. Pomoc, zácpa! Poradíme si!
...Autor: iStockPrcek trůní hodinu na nočníku, pláče, nemůže se vykakat. Co s tím? Jaký je nejlepší lék na zácpu? No přece svařené plnotučné mléko smíchané s kukuřičným sirupem! Osvědčená babská rada, které se roky držela spousta bezradných maminek. Tak se řešily potíže s vyprazdňováním v letech minulých. Mrňatům to nejspíše moc nechutnalo, takže stres spojený s celým procesem, aby se povedlo „bobo“, se ještě zvyšoval. Pokud hledáte přírodní cestu, jak potomkovi ulevit, vsaďte spíše na švestkovou šťávu nebo kompot, to funguje stoprocentně a pokud jde o chuťový zážitek, rozdíl je nesrovnatelný!