Jak se zbavit dudlíku? Zkuste triky, které fungují!

 • ...
  ...
  Foto: iStock.com
  Sdílej na facebooku
  20. června  2018 
   06:00

  Pomozte svému dítěti definitivně se rozloučit s „dudáním“.  Domlouvání a přesvědčování může být poněkud zdlouhavé a složité, existují ale i jiné skvělé metody, které dítko natolik zaměstnají, že se dudlíku vzdá rychle a (téměř) dobrovolně. Které to jsou?

 • Vzhůru do bitvy!

  ...

  Jistě, když bylo vaše robátko několikaměsíčním kojencem, byl dudlík vděčným pomocníkem, který ho dokázal utišit, zabavit nebo rychle uspat. Pokud s ním ale „srostl“ a nedokáže se ho zbavit ještě ve třech letech či později, vyžaduje „dudu“ během dne a nevyjde bez něj ani na pískoviště před domem, je na čase začít praktikovat jiné zklidňující nebo uspávací metody. Jak začít? Zásadní věcí je, ať už se rozhodnete pro jakýkoli způsob „odstavení od dudlíku“, důsledně odstranit veškeré exempláře, které se nacházejí v domácnosti. Děti jsou velmi vynalézavé a není výjimkou, že si malý šibal najde důmyslnou skrýš, kam si jeden kousek svého věrného přítele schová a tajně si tam bude v nepozorovaných okamžicích chodit podudat. Pokud jste se rozhodli pro razantní řez a dudlíky zrušili, nedopusťte, aby se dítě vrátilo zase „o krok zpět“.

 • Bez kompromisů

  ...

  Jednoduše odrostlému dítku dudlíček seberete, odnesete (společně s ostatními, které se povalují všude po bytě) a už mu ho nikdy nevrátíte. Není to metoda pro každého, zvládnou ji jen emočně odolné a důsledné povahy. Ano, s velkou pravděpodobností se to neobejde bez slziček, záchvatů vzteku, křiku, rozčilování a několika dramatických večerů před usnutím. Ale nakonec se s tím, že dudlík zmizel, smíří každé dítě. A netrvá to zpravidla déle než týden. Nejdůležitějším pravidlem je nevzdat se a nepovolit, když už jste se k takovému činu odhodlali. Samozřejmě potomkovi vysvětlujte (klidně pořád dokola), proč dudlík zmizel.

  Pozor, dudlík nikdy neolizujte! Čím vším dětem ničíme zdraví?

  Pozor, dudlík nikdy neolizujte! Čím vším dětem ničíme zdraví?

  Ukaž, jak to máš dobrý! Nemálo rodičů nebo prarodičů strčí během krmení potomka do úst jeho lžičku. Snad aby ho povzbudili v jídle. Vypadá to jako…celý článek

 • Nastavte omezení

  ...

  Nemáte dostatečně pevné nervy na to, abyste dítěti odepřeli jeho milovaný předmět nadobro ze dne na den? Pak začněte postupně nastavovat časové limity, kdy ho může používat, a intervaly pomalu a nenápadně zkracujte. Například: ne v autě, ne v obývacím pokoji, ne na procházce venku, ne při sledování večerníku. Jde o časově náročnou metodu, které může trvat i několik měsíců, odměnou vám ale je reálná naděje, že jednoho dne si mrňous uvědomí, že už ho vlastně vůbec nepotřebuje. Nezapomeňte ale, že pokud na nekompromisní odebrání své berličky není dítě vývojově připravené, může příliš razantní postup vést k jiným nežádoucím zlozvykům a projevům, například kousání nehtů, cucání palců nebo dokonce nočním můrám.

 • Dejte ho vílám nebo čertovi

  ...

  Chcete se zbavit dudlíku, zároveň ale nepocítit přímý hněv vašeho miláčka, mířený vůči vám? Chytrou a tak trochu „alibistickou“ metodou je věnovat ho nějaké smyšlené nebo nadpřirozené postavě. Jednoduše vysvětlete svému tříleťákovi, že už je velký kluk (holka), společně se s ním rozlučte a darujte ho nočním čarodějnicím, kouzelné víle, luciferovi, polednici, klekánici, vodníkovi nebo třeba chytré kmotře lišce. Ať pěkně udělají tu „špinavou“ práci za vás! Vy zůstanete v očích potomka bez poskvrnky, spílat bude jiným. Domluvte se, že dudlíčky položíte večer před spaním na okenní parapet, kuchyňskou linku nebo za dveře a „strašidlo“si je v noci odnese. A nechá zároveň na místě nějakou odměnu (hračku, knížku, oblíbenou sladkost). Cokoli, z čeho bude dítě šťastné a odvrátí to jeho pozornost od té velké ztráty.

 • Udělejte dobrý skutek

  Není na ten dudlík už moc velký? Není!

  Pošlete dudlíky do světa. Vyprávějte svému malému rozumbradovi o tom, že zdaleka ne všude na světě se mají děti tak dobře jako my. Že spousta z nich nemá vlastní postýlku, žádné hračky ani svůj dudlíček. Bylo by přece moc hezké podělit se s nimi a poslat dudlíčky, které už nepotřebujeme, chudým a smutným dětem. Měly by takovou radost! Většina prcků bude nadšeně souhlasit, pokud totiž dostanou aktivní roli a v celém procesu, budou dobrovolně spolupracovat.

  Potřebují děti kravské mléko nebo ne? • VIDEO: 

 • Nechte ho „ztratit“

  ...

  Málokteré batole nebo předškolaček je vzorně pořádkumilovný. Každou chvíli hledá, kde zapomněl a kam zašantročil oblíbeného plyšáka, zubní kartáček, svetr nebo dudlík? V tomto případě nevadí. Varujte ho, že pokud ho ztratí, nový se kupovat nebude. Poté, co jste si jisti, že dítko je s tím srozuměno, můžete se „nenápadně“ přičinit, aby se dudlík skutečně nenávratně vytratil. Ve chvíli, kdy ho začne potomek usilovně postrádat, dělejte, že hledáte s ním, až pak s lítostí oznamte, že ho nemůžete najít.

 • Vyčkávací strategie

  ...

  Máte doma předškoláka a nic na něj nezabírá? Pokud selhaly veškeré možnosti a vaše napjaté nervy nezvládnou další a další emočně vysilující pokusy, nedělejte prostě nic. Počkejte, až si k bodu „nechci ho, překáží mi a všichni se mi smějí“ dospěje váš potomek sám. Bude k tomu pravděpodobně stačit pár škodolibých poznámek od kamarádů na hřišti. Jednou ten den zcela jistě přijde. Nebo snad znáte nějaké huberťáky, kteří by dudlík s oblibou používali?

  Pět věcí, které by vaše dítě mělo znát, než oslaví páté narozeniny!

  Pět věcí, které by vaše dítě mělo znát, než oslaví páté narozeniny!

  Jistě, všichni vám určitě dokola připomínají, co by měla vaše ratolest zvládnout a umět předtím, než nastoupí do mateřské školky. Žádné plínky, žádný…celý článek

  Není moc velké na dudlík, plenky a kojení? Není! Dost bylo moralizování

  Není moc velké na dudlík, plenky a kojení? Není! Dost bylo moralizování

  Jak dlouho ještě bude mít dudlík, plenku, světýlko na spaní, pomocná kolečka...? Není na to už moc stará? Také tuhle otázku nenávidíte? A bum. Pořád…celý článek

  Dudlík: Je opravdu škodlivý, jak se o něm říká? Kdy s ním skoncovat?

  Dudlík: Je opravdu škodlivý, jak se o něm říká? Kdy s ním skoncovat?

  Mezi největší noční můry maminek patří kromě jiných věcí také používání dudlíku a jeho odnaučení. Jsou tahle šidítka opravdu tak škodlivá nebo to není…celý článek

   

   

   

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku