6 úžasných citátů, které byste měli říct dětem! Usnadní jim život!

 • Foto: istock
  Sdílej na facebooku
  29. února  2020 
   06:00

  Co byste rádi předali svým ratolestem do budoucího života? Tyto chytré myšlenky by měly znát a měly by se snažit se jimi řídit. Některé jsou vtipné a roztomilé, jiné trochu odvážné i kontroverzní, všechny beze zbytku jsou ale velmi inspirativní a stojí za zamyšlení.

   

  „Když tak sedím a přemýšlím o naší malé holčičce, její budoucnosti, nadějích a snech a všem, co bychom si pro ni do budoucna přáli, zdá se to docela jednoduché. Přiznávám, že je mi úplně jedno, jestli se stane lékařkou, fotografkou, právničkou nebo se bude živit jako prodavačka nebo třeba cirkusačka.

  Pevně ale doufám, že se naučí pár důležitých pravidel, jak se správně chovat a čím je dobré nechat se v životě vést. Věřím, že jí vždy dokážu říkat pravdu a najdu ta správná slova, která by ji do budoucna inspirovala, aby dosáhla na všechny své sny a splnila si i ta nejtajnější a nejodvážnější přání.

  A pokud ne, mám v záloze schované taháky. Totiž citáty slavných světových filozofů a dalších osobností, které toho hodně dokázaly. Myslím, že by jim nevadilo, kdybych si jejich chytré myšlenky vypůjčila. Zde je několik z nich, které jsem nedávno objevila – a hned bych se pod ně podepsala. Přesně odpovídají tomu, co bych s klidným svědomím své dceři poradila,“ přiznává Lauren Hartmann, americká publicistka a blogerka, maminka dvou dětí. Tady je máte.

 • 1. „Všechno se zdá nemožné, dokud to neuděláš!“

  ...

  (Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a bojovník za svobodu)

  To nedám, nezvládnu, nedokážu, to není nic pro mě… Znáte to? Ano, už mnohokrát se mi v životě stalo, že mi některé povinnosti nebo úkoly připadaly přímo zdrcující, netroufala jsem si na ně ani pomyslet, stresovala jsem se svou nedokonalostí, malou šikovností nebo jsem nevěřila, že jsem například dost chytrá. Jenže když si na to (cokoli) nakonec přece jen troufnete, zjistíte většinou, že nic není nemožné. A ten pocit, který se ve vás rozlije, když se odhodláte a dáte do toho všechno, ten je k nezaplacení. Doufám, že má dcera bude dostatečně pevně věřit sama v sebe a jen tak se nezalekne.

 • 2. „Najdi něco, pro co zahoříš vášní, a zůstaň tomu věrný!“

  Na dceru mám více času, kdybych měla dětí víc, musela bych je o svůj čas podělit.

  (Julia Child, autorka knih o vaření a moderátorka televizních kulinářských pořadů, nositelka francouzského Řádu čestné legie)

  Ať už je to vaření – jako v případě Julie – zahradničení, chování králíků, malování, běhání nebo třeba sbírání starých pohlednic či knoflíků, do všeho jděte naplno, s maximálním zápalem a zaujetím. Každý by měl mít aspoň jeden zájem, koníček, který ho dokáže obohatit, vzrušit a inspirovat. Myslím, že naše děti vychováváme tak, aby dokázaly takovými osobnostmi být.

 • 3. „Vydej se s důvěrou za svými sny a žij životem, který sis představoval...“

  Jsou lži, které dětem neublíží, dokonce naopak

  (Henry David Thoreau, americký filozof a básník)

  Chce to velký kus odvahy, houževnatosti, vytrvalosti i štěstí. Když ale člověk opravdu chce, dokáže všechno, to mi nikdo nevymluví. Doufám, že ta malá slečna, která mi byla osudem svěřena, se naučí následovat své sny a nebude se bát zařídit si život tak, jak bude jen ona sama chtít. Krásně to říkal také francouzský spisovatel Antoine de Saint-Exupéry: „Proměň svůj život v sen a své sny ve skutečnost.“

  Šest důležitých dovedností, které by mělo ovládat každé dítě! Umí je to vaše?

  Šest důležitých dovedností, které by mělo ovládat každé dítě! Umí je to vaše?

  Buďte dobrým průvodcem svým dětem a připravte je na "obyčejný" každodenní život! Jak? Nezapomínejte na maličkosti! Někdy jsou totiž velmi důležité…celý článek

 • 4. „Čímkoli jsi, buď v tom nejlepší!“

  ...

  (Abraham Lincoln, 16. americký prezident v letech 1861 až 1865)

  Geniální! Nezáleží mi na tom, co má dcera vystuduje a jakým směrem se nakonec vydá, nemám žádné ambice tlačit ji do budování kariéry. Jediné, co si skutečně přeji, je to, aby v jakékoli profesi, které se bude věnovat, byla skvělá a věnovala se jí s láskou.

  Co dělají tatínkové pro své malé dcery • VIDEO: 

 • 5. „Nebojím se žádné bouřky, protože mě učí, jak řídit svou loď!“

  dívka a panenka

  Louisa May Alcott (americká spisovatelka, proslavil ji zejména román Malé ženy)

  Každý životní karambol, problém nebo kopanec je darem, poučením a zdrojem dalšího osobního růstu. Pevně věřím, že má dcera si bude jistá sama sebou a bude umět chytat se všech výzev, které jí život přinese do cesty. A nebude to v rozporu s jejím charakterem a svědomím. Doufám, že když někdy přijdou těžké časy, zvládne ukormidlovat svou loď správným směrem, do bezpečného přístavu.

 • 6. „Předstírej, že to umíš, dokud se to nenaučíš!“

  vztahy v rodině

  (neznámý autor)

  Je důležité vědět, že by se člověk nikdy neměl stydět za to, že není dokonalý. Nikdo nejsme bez chyb a všichni se neustále učíme nové věci, které potřebujeme k životu. Nechci, aby si mé dítě myslelo, že musí být po všech stránkách perfektní a nepřekonatelné, a muselo to dokazovat ostatním. Musí ale vědět, jak je báječné a šikovné, a když někdy bude bojovat se sebejistotou, trocha nevinného „předstírání“ na životní cestě neuškodí. Naopak – taková situace může být neuvěřitelně motivující a může vyburcovat k vyšší snaze. Každý přece občas něco předstírá!

  Šest bláznivých dovedností, se kterými omráčí kamarády! Naučte je i svoje dítě!

  Šest bláznivých dovedností, se kterými omráčí kamarády! Naučte je i svoje dítě!

  Umět pozdravit, poděkovat, mýt si ruce před jídlem, pomáhat s úklidem, dělat domácí úkoly,… ano, bez těchto základních návyků se v životě neobejdeme.…celý článek

  Je schopnější, než si myslíte! 7 věcí, které naučte dítě, než mu bude deset!

  Je schopnější, než si myslíte! 7 věcí, které naučte dítě, než mu bude deset!

  Co patří mezi základní dovednosti, které se vašemu potomkovi budou v každodenním životě více než hodit? Bravurní používání chytrého telefonu mezi…celý článek

  Tohle musí umět dospělé děti! Dovednosti, bez kterých to nepůjde

  Tohle musí umět dospělé děti! Dovednosti, bez kterých to nepůjde

  Co by vlastně měli umět dnešní osmnáctiletí lidé, aby přežili ve světě dospělých? V tomhle věku je většina z nich ve třetím ročníku střední školy,…celý článek

   

   

   

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku