Šest bláznivých dovedností, se kterými omráčí kamarády! Naučte je i svoje dítě!

 • Foto: istock
  Sdílej na facebooku
  11. září  2018 
   06:00
  Umět pozdravit, poděkovat, mýt si ruce před jídlem, pomáhat s úklidem, dělat domácí úkoly,… ano, bez těchto základních návyků se v životě neobejdeme. Odložte občas přísnou výchovnou tvář, vraťte se do dětských let a naučte své ratolesti také pár „hloupých“ věcí. S těmito triky budou mezi vrstevníky za hvězdy! 
 • Šílené, nebo obohacující?

  Dívka a panenka

  „Když můj bratr začal na jedné rodinné oslavě učit naši sedmiletou dceru Stellu pískat na prsty, trvalo to jen pár minut, než proces pochopila a předvedla celé společnosti svůj nový talent v plné síle. Příbuzní si nestačili zacpávat uši. Jen o pár týdnů později jsem jí ráno ukázala, jak si zaplétat vlasy do copánků. Od té doby byla jako posedlá a všechny panenky měly během pár dní nové účesy. V ten moment jsem pochopila, že už máme doma velkou, chytrou a nesmírně šikovnou slečnu. Do té doby jsem totiž měla často tendenci považovat ji za „malou maminčinu holčičku,“ vzpomíná maminka Veronika. „Ano, sedmileté dítě je již dost zralé na to, aby dokázalo pochopit náročnější povely a požadavky a splňovat i složitější pokyny,“ je přesvědčena rodinná poradkyně a psycholožka Jenn Berman, PsyD. a dodává: „Tyto nové dovednosti jsou pro malou Stellu navíc dalším skvělým způsobem, jak se spojit a sblížit s přáteli.“ A které zábavné, lehce šílené a přitom neuvěřitelně kreativní aktivity naučíte své děti vy? Je to snadné, inspirujte se!

 • Foukat bubliny

  Co bláznivého musí umět vaše děti?

  Klasika, která neomrzí. A ruku na srdce, kdo z nás si i dnes občas s potěšením a potutelným úsměvem nezkusí vyfouknout tu největší žvýkačkovou bublinu? Základem je koupit kvalitní žvýkačku (určitě dobře víte, které druhy jsou na bubliny nejlepší). Nechte ji dítku pořádně rozžvýkat, aby změkla na požadovanou konzistenci. „Pak mu ukažte, jak udělat pomocí dásní ze žvýkačky kouli, vyrovnat ji na patře, kam správně položit jazyk, jak posunout bradu dopředu a vyfouknout. Řekněte mu, že jediné, co musí udělat, je vytáhnout jazyk a otevřít pusu. Pokud má potíže s tím, aby udrželo žvýkačku během foukání na místě, nechte ho, ať si ji přidrží rukama,“ radí Chad Fell z americké Alabamy, který drží světový rekord (zapsaný do Guinessovy knihy rekordů) ve vyfukování žvýkačkových bublin.

 • Naučit zpívat skleničku

  Co bláznivého musí umět vaše děti?

  Že jste to nikdy nezkoušeli? Škoda. Svému dítku tento zážitek dopřejte, bude nadšené, za to vám ručíme. Vezměte dostatečně velkou skleničku na nožce s tenkými stěnami a pošlete potomka, ať ji do poloviny naplní vodou. Pak už stačí držet ji za základnu, namočit ukazováček a začít jím pomalu otáček kolem horního ráfku. Plynulým nepřetržitým tlakem (mírný stisk) začne sklo krásně zpívat. Možná to bude chtít trochu trpělivosti a pár minut tréninku.

  Optimisté to mají jednodušší. Naučte děti myslet pozitivně. Jak na to?

  Optimisté to mají jednodušší. Naučte děti myslet pozitivně. Jak na to?

  Optimistické děti jsou šťastnější, přátelštější a v budoucnu lépe navazují vztahy. Navíc prý optimisté žijí déle a jejich životní postoj má dlouhodobý…celý článek

 • Udržet lžičku na nose

  Co bláznivého musí umět vaše děti?

  Tohle bude bavit kluky i holky bez rozdílu věku! Vezměte si každý svou čajovou lžičku (nejlépe vychlazenou) a řekněte dětem, ať dělají všechno přesně podle vás. Zhluboka se nadechněte a vzduch vydechněte zblízka přímo na lžičku, aby se zamlžila její vnitřní strana. Pak opatrně přiložte lžičku na špičku nosu a přidržte. Když máte jistotu, že drží na místě, pomalu oddalte ruce.

 • Házet žabky

  Co bláznivého musí umět vaše děti?

  Skvělá zábava, kterou si společně užijete při procházce i rodinném výletě do přírody. Stačí jen jakákoli vodní plocha (dobře poslouží i ten nejmenší rybníček nebo jezírko v lese) a pár kamínků. Začněte tím, že si najdete a nanosíte na hromádku pár pěkně plochých kousků. Ty placaté a rovnoměrné jsou nejlepší! Pak ukažte malému nedočkavci, jak kámen správně uchopit mezi prsty (palec je nahoře a ukazováček míří směrem ven) a hodit ho co nejdále, pokud možno rovnoběžně s vodní hladinou. Schválně, kolik „žabek“ dáte?

  5 rad, které se osvědčily švédským rodičům • VIDEO: 

 • Žonglovat s různými věcmi

  Co bláznivého musí umět vaše děti?

  Žonglování je sportovní, taneční a artistická aktivita, která pomáhá zlepšovat nervo-svalovou koordinaci, prostorovou orientaci i soustředění a rozvíjí spolupráci mezi oběma mozkovými hemisférami. Což je skvělé! Spočívá ve vyhazování předmětů do různých výšek, s různou rotací a z různých míst (například za zády, pod nohou, nad hlavou). Tolik říká odborná literatura. Pro začátek zapomeňte na míčky a zvolte barevné šátky. Pro dítě to bude jednodušší, protože lehké nylonové šátky pomalu klesají, a tím pádem se lehce chytají.

 • Roztočit hula hop

  Co bláznivého musí umět vaše děti?

  Gymnastická obruč neboli hula hop může posloužit jako hračka i dokonalá cvičební pomůcka. Proč je tolik oblíbená? Cvičení s ní zpevňuje a posiluje svaly celé páteře a pomáhá také k lepšímu trávení. Kromě těchto benefitů je to ale hlavně legrace! „Pořiďte takovou obruč, která (postavena na zem) dosahuje k pupíku vašeho potomka. Při trénování rotace by dítě mělo stát rovně s mírně rozkročenýma nohama. Obruč uchopí oběma rukama, přiloží na spodní část zad, pomocí rukou uvede do pohybu a kroužením svých boků ji drží tak, aby kroužila (rotovala) plynule okolo těla,“ vysvětluje lektorka tance Cara Zara.

  Jak obohatit slovní zásobu dítěte? Tohle rozhodně dělejte každý den!

  Jak obohatit slovní zásobu dítěte? Tohle rozhodně dělejte každý den!

  Řada studií prokázala, že nejlepší způsob, jak rozvíjet u dětí jazykové schopnosti, je prostřednictvím dialogu. Sledováním dětských pořadů v televizi…celý článek

  Tohle musí umět dospělé děti! Dovednosti, bez kterých to nepůjde

  Tohle musí umět dospělé děti! Dovednosti, bez kterých to nepůjde

  Co by vlastně měli umět dnešní osmnáctiletí lidé, aby přežili ve světě dospělých? V tomhle věku je většina z nich ve třetím ročníku střední školy,…celý článek

  Šest důležitých dovedností, které by mělo ovládat každé dítě! Umí je to vaše?

  Šest důležitých dovedností, které by mělo ovládat každé dítě! Umí je to vaše?

  Buďte dobrým průvodcem svým dětem a připravte je na "obyčejný" každodenní život! Jak? Nezapomínejte na maličkosti! Někdy jsou totiž velmi důležité…celý článek

   

   

   

/
Autor: Simona Procházková
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku