Kteří rodiče vychovávají z dítěte narcise? Dejte pozor na tohle!

 • Foto: iStock
  Sdílej na facebooku
  21. listopadu  2018 
   06:00

  Narcistický člověk má rád jen sebe a jen sebe taky obdivuje. Podle odborníků je tahle porucha osobnosti buď vrozená, nebo vyvolaná výchovou v útlém dětství. Následující tři rodičovské styly výchovy vedou k tomu, že z vašeho dítěte vyroste pravděpodobně narcista.

  Děti jsou velmi náchylné k tomu, aby se nechaly ovlivnit už v raném dětství. A kým jsou děti nejčastěji obklopeny? Rodiči! Psycholožka Elinor Greenberg vysvětluje, že některé vztahy mezi rodiči a dětmi způsobují narcistní poruchu osobnosti v dospělém věku. Uvádí tři toxické scénáře výchovy, které k tomu vedou.

 • Scénář první: Výchova, v níž se odměňuje pouze úspěch

  Autor: iStock

   

  V téhle situaci je dítě vychovávané v prostředí, které je vysoce až nadměrně konkurenční. Rodiče odměňují pouze úspěch. Rodinným mottem je: "Pokud nemůžeš být nejlepší, proč to dělat?" Láska je podmíněná pouze úspěchem. Dítě je pochváleno jen tehdy, když vyhraje školní závod, hraje hlavní roli ve školním představení nebo zvítězí v matematické olympiádě.

  Pokud neuspěje, je to zklamání a pochvala nepřijde. Děti v těchto rodinách necítí stabilní lásku ani bezpečí. Připadají si užitečné jen tehdy, když jsou úspěšné a nejlepší. To z nich vytváří lidi, kteří nevědí, co je skutečné štěstí, a jsou hnáni touhou po úspěchu. Z nich rostou narcisové.

   

  7 situací, kdy vám děti pekelně lezou na nervy. A co s tím?

  7 situací, kdy vám děti pekelně lezou na nervy. A co s tím?

  Někdy se dítě probudí a od rána je jako andílek. Směje se, chce se mazlit, láskou by vás snědl. Ale pak stačí špatně nazuté boty a je zle. Křičí a…celý článek

 • Scénář druhý: Devalvování ostatních dětí

  Autor: iStock

   

  V tomhle scénáři nadržuje rodič jen někomu z dětí. Často je podrážděný, snadno se rozzlobí a má nerealistická vysoká očekávání. Jsou-li v rodině dvě a více dětí, rodič chválí jednoho a ostatní devalvuje. „Dobrý“ se může stát velmi rychle „špatným“ a zničehonic je adorován další sourozenec. Nikdo v rodině se necítí bezpečně a každý tráví čas snahou uklidnit výbušného rodiče, který je také narcistní.

  Děti, které vyrůstají v těchto rodinách, se cítí ponižované a nedoceněné. Tito lidé se v pozdějším životě pokoušejí dokázat sami sobě, světu i kritizujícímu rodiči, že jsou dobří a špatný je rodič. Tohle se stává celoživotním posláním a stávají se z nich narcisté.

   

  Kate a William s dětmi přejí veselé Vánoce! Královská rodina zveřejnila novou fotku

  Kate a William s dětmi přejí veselé Vánoce! Královská rodina zveřejnila novou fotku

  Asi to není fotka z posledních dnů, vzhledem k počasí, ale rozhodně se objeví na vánočních přáních královské rodiny. Řeč je o novém snímku Kate, Williama…celý článek

 • Scénář třetí: Zlaté dítě

  Autor: iStock

   

  Tihle rodiče jsou většinou takzvaní komorní narcisové, kterým je v centru dění nepříjemně. Místo toho se chlubí svými dětmi, většinou velmi talentovanými. Takové dítě bývá často v rozpacích nad nadměrnou chválou a tahle role ho velmi zatěžuje. Rodič například říká: „Náš syn je vlajkovou lodí rodiny, nás všechny dovede k dokonalosti.“ Stavět děti na piedestal, i když skutečně mají talent, není dobře a může to vést právě k poruše osobnosti v podobě narcismu.

   

   

  Dneska už to vím! Tohle bych jako rodič dělala jinak, říká matka dospělých dětí

  Dneska už to vím! Tohle bych jako rodič dělala jinak, říká matka dospělých dětí

  Každý máme nějaké představy o tom, jak budeme své děti vychovávat. A i když jsou někdy ty představy pěkné, ne vždy vyjdou. Své o tom ví Kate Foster,…celý článek

  Dětem starších otců hrozí zdravotní potíže, prozradila studie!

  Dětem starších otců hrozí zdravotní potíže, prozradila studie!

  Muži by si měli pořizovat potomky co nejdříve! Podle nejnovějšího výzkumu totiž mohou děti otců, kterým je více než pětatřicet let, trpět nejrůznějšími…celý článek

   

   

   

/
Autor: aši
Sdílej na facebooku

Diskuse ke článku

.

Zobrazit domovskou stránku