Prarodiče, kteří hlídají svá vnoučata, žijí déle. Vědci vysvětlují proč!
Většina z nás si moc dobře vzpomíná na čas strávený s babičkou nebo dědečkem. Já tedy rozhodně nezapomenu. Vždycky byli blízko a vždy se rádi podělili o objetí, lásku, moudrost nebo nekonečné množství životních příběhů. Je dobré vědět, že ani prarodiče nemusí litovat toho, že investují čas do svých vnoučat. Podle nejnovějších studií totiž budou žít déle.
Studie, kterou prováděli výzkumníci v Berlíně, zkoumala více než 500 osob starších 70 let. Vědci je každé dva roky po dobu deseti let testovali a dotazovali se na jejich zdravotní obtíže. Výsledky byly skutečně překvapující. Ukázalo se, že asi 50 procent těchto starších lidí bylo stále naživu i po deseti letech od začátku výzkumu. Naproti tomu 50 procent těch, kteří svá vnoučata nehlídali, zemřelo do 5 let od prvního setkání.
„Tento výzkum jasně prokazuje pozitivní vazbu mezi pečovatelstvím a delší životností u starších lidí, ale můžeme jen spekulovat proč,“ říká David Coall, jeden z výzkumníků. Možný důvod podle něj může být zakořeněn v naší dávné minulosti, kdy byla pomoc a péče o děti jednou z klíčových rolí rozhodujících o přežití lidského rodu.
Výzkum provedený vědci z univerzity v Oxfordu také ukazuje, že prarodiče hrají velmi důležitou roli pro zdravý a šťastný vývoj vnoučat. Děti, o které prarodiče často pečovali, měly v budoucnu méně emocionálních a behaviorálních problémů. Zdá se tedy, že společně strávený čas je prospěšný jak pro prarodiče, tak pro vnoučata. Je však důležité, aby prarodiče měli zájem o péči, v opačném případě to na dlouhověkost nebude mít vliv.