Máte tři a více dětí? Budete žít déle. Vědci vysvětlují proč!

Foto: iStock
Sdílej na facebooku
5. června  2019 
 06:00

Maminky tří a více dětí moc dobře vědí, jak je někdy těžké to celé ukočírovat. Mít více dětí má ale i své výhody. Zažíváte více legrace, dobrodružství a taky několikanásobné lásky (ne že by jedno dítě někdy nestačilo) a je tu také pozdější péče ve stáří (tedy doufám, že aspoň jeden z mých tří synů se o mě postará). Ovšem nejsou to jen tyhle výhody. Odborníci nedávno zjistili, že čím více dětí matka má, tím déle žije. Jejich vysvětlení je docela přesvědčivé.

Výsledky několika studií, které zkoumaly vztah mezi počtem dětí matek a délkou života matek, jsou vážně zajímavé. Studie totiž jasně naznačily, že čím více dětí žena má, tím déle bude žít.

Tým výzkumníků z University of New South Wales zkoumal velkou skupinu starších Australanek, aby zjistili, jak ovlivňuje počet dětí očekávanou délku života ženy. Ukázalo se, že ženy, které měly 2 děti, měly o 17 procent nižší riziko dřívější smrti než ženy, které byly bezdětné. Ženy se 3 dětmi prokázaly ještě nižší riziko smrti, činilo u nich 20 procent. Tenhle model pokračoval s vyšším počtem dětí. A jaké jsou podle vědců důvody tohoto fantastického působení mateřství?

7 známek, že váš vztah s dcerou či synem není zdravý! Na co si dát pozor?

7 známek, že váš vztah s dcerou či synem není zdravý! Na co si dát pozor?

Jakmile se dítě dostane do puberty, vztah s rodiči by se měl poněkud změnit. Zejména matky se musí naučit, jak podporovat své potomky, aby se z nich…celý článek

Jedna ze studií naznačuje, že rození dětí zpomaluje buněčné stárnutí. Tým odborníků z University Simon Fraser v Kanadě zjistil, že ženám s více dětmi se pravděpodobně zpomalí proces stárnutí buněk. Profesor Pablo Nepomnaschy a lékařka Cindy Barha studovali ženy v Guatemale, které vykazovaly celulární známky dlouhověkosti. Je to poměrně nová teorie, protože dřívější studie naopak naznačovaly, že ženy, které porodily mnoho dětí, stárnou rychleji, protože „děti berou matkám jejich buněčnou energii“. Nová studie však ukazuje opačné výsledky!

Stárnutí buněk je indikováno zkrácením telomer, což jsou části chromozomů na konci každého řetězce chromozomální DNA, jež chrání integritu dědičné informace. Mají však tendenci se časem zkracovat, čímž dochází ke stárnutí. Tým profesora Nepomnaschyho byl překvapen, když zjistil, že ženy s delšími telomerami mají více dětí. Vědci došli k závěru, že tento jev může souviset s dramatickým nárůstem estrogenu, ten přece matky více dětí mají. „Estrogen funguje jako silný antioxidant, který chrání buňky před zkrácením telomer,“ říká profesor.

Jste přísná a „nesnesitelná“ matka? Budete mít úspěšnou dceru!

Jste přísná a „nesnesitelná“ matka? Budete mít úspěšnou dceru!

Pravdou je, že přesné a stoprocentní pokyny pro to, jak vychovat úspěšné dítě, neexistují. Nicméně Erika G. Rascon-Ramirezová z unvierzity v Essexu,…celý článek

Velký vliv mají také sociální kontext a psychologie. Prostředí, v němž žijí matky, může taky hodně znamenat pro dlouhověkost. Pokud žijí v dobrém prostředí, kde mají dostatek podpory, pozitivně to ovlivňuje jejich fyzický i emoční stav. „Větší podpora vede ke zvýšení metabolické energie, která udržuje tkáně funkční, a tím zároveň zpomaluje proces stárnutí,“ říká profesor. Nejvyšší efekt pak studie odhalily u rodin se čtyřmi a více dětmi. „Děti se nikdy nenudí, mají pořád někoho, s kým si hrají, a brzo získávají nezávislost.“ Co si o téhle teorii myslíte vy?

 

5 nejúčinnějších způsobů, jak mluvit s dětmi, aby vás opravdu vnímaly

5 nejúčinnějších způsobů, jak mluvit s dětmi, aby vás opravdu vnímaly

Jak s dětmi mluvit, aby to nebylo jen mluvení do zdi? Rozvíjet a hledat ty nejefektivnější komunikační způsoby je opravdu těžký oříšek. Ovšem když…celý článek

Co musíte udělat, když vás dítě ignoruje? Tohle zaručeně pomůže!

Co musíte udělat, když vás dítě ignoruje? Tohle zaručeně pomůže!

Když dítě neposlouchá, dokáže to pořádně naštvat. A může to být i dost frustrující. Ignorování vašich požadavků je ale nepřijatelné, je tedy důležité…celý článek

Sdílej na facebooku
Autor: aši

Diskuse ke článku

.

Související články


Zobrazit domovskou stránku